25. až 28. září 2018 se v albánské Tiraně uskuteční připravovaná Konference LibreOffice. Zájemci, kteří by se chtěli zúčastnit a přednést své příspěvky, by se měli přihlásit do 15. července a příspěvky zaregistrovat. Potřebné informace najdete na stránce conference.libreoffice.com. Další naplánované akce (především konference) najdete na wiki.
Jako tradičně je na srpen naplánováno vydání další verze LibreOffice (ve větvi Fresh). K tomuto účelu vyhlašuje nadace The Doccument Foundation Bug Hunting Session. Proběhne 6. července 2018 a jeho účelem je pochytat a nahlásit co nejvíce bugů v chystaném release. Jedná se o třetí a závěrečnou akci před srpnovým vydáním. Nalezené bugy prosím hlaste na stránce bugs.documentfoundation.org. Chyby jsou samozřejmě hledány a opravovány neustále, podobné akce jsou spíše PR akce, jejichž cílem je přilákat další testery k projektu. Zajímají-li vás další informace o tom, jak se hlásí chyby a co se s hlášeními poté dělá, navštivte wiki. Pro Bug Hunting Session vám budou k dispozici mentoři, kteří vám s odhalováním chyb a jejich nahlašováním pomohou prostřednictvím různých kanálů – bližší informace najdete na blogu LibreOffice.
Emblém akce Bugs Hunting Session
Pro akci Bug Hunting Session se vždy hodí zaměřit se na novou funkcionalitu. Proto navštivte wiki s poznámkami k vydání. Všechny novinky budeme testovat i my a v době kolem vydání nové verze vás budeme o nich informovat i na naší stránce.
Zároveň již předem upozorňujeme, že po vydání verze 6.1 bude následovat několik minor releasů – na předpokládané termíny vydání se můžete podívat na wiki.
Nová verze 6.1 se krom jiného dočká i nové sady ikon Colibre. Stane se výchozí v LibreOffice v operačním systému Windows. Za jejím vznikem stojí rakouský grafik Andreas Kainz. Ten přispívá do projektu KDE, ale poslední roky především do projektu LibreOffice. Je autorem ikonové sady Elementary, která se poprvé objevila ve verzi LibreOffice 6.0, přispívá do Notebookbaru, vytvořil nové styly tabulek (taktéž pro verzi 6.0) a výplňové gradienty a bitmapy. Pro svou práci využívá aplikace Inkscape a Kate. Sledujte Andreasovy aktivity na jeho stránce.
LibreOffice je svobodný projekt závislý na sponzorských darech. Získané prostředky jsou poté využívány různým způsobem, především na výukové účely. Na co se použily v roce 2017, se můžete podívat v následující grafice.
Využití darů v aktivitách LibreOffice
v roce 2017