Novinky z dění v LibreOffice

lo6_cubes.png Blíží se vydání nové verze LibreOffice a konference LibreOffice. Zájemci se mohou pustit do hledání chyb v rámci akce Bugs Hunting Session.  

25. až 28. září 2018 se v albánské Tiraně uskuteční připravovaná Konference LibreOffice. Zájemci, kteří by se chtěli zúčastnit a přednést své příspěvky, by se měli přihlásit do 15. července a příspěvky zaregistrovat. Potřebné informace najdete na stránce conference.libreoffice.com. Další naplánované akce (především konference) najdete na wiki.

Jako tradičně je na srpen naplánováno vydání další verze LibreOffice (ve větvi Fresh). K tomuto účelu vyhlašuje nadace The Doccument Foundation Bug Hunting Session. Proběhne 6. července 2018 a jeho účelem je pochytat a nahlásit co nejvíce bugů v chystaném release. Jedná se o třetí a závěrečnou akci před srpnovým vydáním. Nalezené bugy prosím hlaste na stránce bugs.documentfoundation.org. Chyby jsou samozřejmě hledány a opravovány neustále, podobné akce jsou spíše PR akce, jejichž cílem je přilákat další testery k projektu. Zajímají-li vás další informace o tom, jak se hlásí chyby a co se s hlášeními poté dělá, navštivte wiki. Pro Bug Hunting Session vám budou k dispozici mentoři, kteří vám s odhalováním chyb a jejich nahlašováním pomohou prostřednictvím různých kanálů – bližší informace najdete na blogu LibreOffice.

Emblém akce Bugs Hunting Session Emblém akce Bugs Hunting Session

Pro akci Bug Hunting Session se vždy hodí zaměřit se na novou funkcionalitu. Proto navštivte wiki s poznámkami k vydání. Všechny novinky budeme testovat i my a v době kolem vydání nové verze vás budeme o nich informovat i na naší stránce.

Zároveň již předem upozorňujeme, že po vydání verze 6.1 bude následovat několik minor releasů – na předpokládané termíny vydání se můžete podívat na wiki.

Nová verze 6.1 se krom jiného dočká i nové sady ikon Colibre. Stane se výchozí v LibreOffice v operačním systému Windows. Za jejím vznikem stojí rakouský grafik Andreas Kainz. Ten přispívá do projektu KDE, ale poslední roky především do projektu LibreOffice. Je autorem ikonové sady Elementary, která se poprvé objevila ve verzi LibreOffice 6.0, přispívá do Notebookbaru, vytvořil nové styly tabulek (taktéž pro verzi 6.0) a výplňové gradienty a bitmapy. Pro svou práci využívá aplikace Inkscape a Kate. Sledujte Andreasovy aktivity na jeho stránce.

LibreOffice je svobodný projekt závislý na sponzorských darech. Získané prostředky jsou poté využívány různým způsobem, především na výukové účely. Na co se použily v roce 2017, se můžete podívat v následující grafice.

Využití darů v aktivitách LibreOffice v roce 2017 Využití darů v aktivitách LibreOffice v roce 2017

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar kamlan
Odpovědět
Novinky z dění v LibreOffice
5. 07. 2018, 16:16:30
Má angličtina je mizerná, ale jestli se tam někdo chystá a vadí mu stejné věci jako mně, třeba je někde nadhodí :-).

Poslední dobou mi přijde, že se hodně vývojářů (a netýká se to jen Libre) snaží přizpůsobit tupým potřebám stádistů a jejich používání mobilů a tabletů. V tomhle přizpůsobování se mobilům a tabletům začíná být odstrašující už třeba část hlavního webu http://libreoffice.org, sláva že český http://openoffice.cz zůstává věren praktickému desktopovému použití. Konkrétně třeba otevřu hlavní web a co spatřím, zaplácaný velkejma obrázkama a přitom potřebuju něco z menu; nebo naroluju pod hlavní obrázek a tam pár odkazů a odstavečků někdy spíš k hovnu než ke skutečnýmu užitku. Nebo ta lokalizovaná pomoc https://ask.libreoffice.org/cs-cz/questions - proč to musí být tak velkým písmem? Proč všechno dělat primárně pro mobily a tablety? Jako kdo z těch co používá mobil či tablet skutečně dělá v Libre něco víc než jen něco na styl dost tupé školní semestrálky?
Mě jako uživateli který docela dost programuje makra a tudíž se bez klávesnice a myši neobejde tohle přizpůsobování se mase volů už docela znechucuje snahu se podílet. LibreOffice jsou skvělý, né že ne, ale tím přizpůsobováním se někomu, kdo s nima hlouběji nedělá a zřejmě ani nikdy nebude je znechucující -> a to nechutně plíživě s každou další zprzněninou. A znáte to, kapce po kapce ... a za nějakou dobu to prostě přeteče.

Poslední výstřelek je -- jak zde čtu -- zase nějaký měnění výchozí sady ikon. Já mám v liště s ikonama 90% vlastních a ty přednastavený jsem vyházel, neboť je nevyužívám nebo to ovládám přes klávesový zkratky. Některý funkce ikony nemaj a tak jsem si tam k nim nandal nějaký předdefinovaný ikony. A to si zase mám zvykat na něco, co mi nic lepšího beztak nepřinese, jen zmatek mezi tím že čumím na jiný obrázky a nevím kterej je teďka kterej?

Jako nejlepší bych pro tohle "prý strašně úžasný a úchvatný" měnění vzhledu viděl variantu nějakýho checkboxu při instalaci, kdy kdybych chtěl vyzkoušet nový vzhled, tak bych to zaškrtl, ale kdyby ne, nechalo by mi to starej. Ono tyhle změny dyzajnu možná zaujmou blbce co nikdy nic hlubšího nedělá, ale zase o něco víc naserou profíka kterej s tím dělá mnohem hlouběji a těžko si převyká, neboť je zvyklej na to co si vychytal a je pro něj efektivní, a nikoliv na to co se tváří naleštěněji ale efektivní to není.

Kdo skutečně dělá v Libre něco víc než nějakou tupou školní semestrálku, tak to určitě nikdy nebude dělat na mobilu nebo tabletu -> a pochybuju, že i tupoun něco takového na tabletu udělá, přeci jen klávesnice a myš je pro něco víc než jednoduše formátovaný kopírovaný text mnohem víc žádoucí než oželitelná :-). Zkoušet se přizpůsobovat uživatelům kounzumujícím akorát Jůtjůb a Fejsbuk ads. (ads. - zkr. "a další sračky") mi nepřijde nijak užitečné; a doufám že ani potřebné - byť zde je otázka příjmů od takových stádistů - jestli tohle alá-mobil/tablet-leštění Librákům hází nějaký neoželitelný příjem, tak se s tím asi budeme muset smířit -> ale i tak to jde dělat volitelné a nikoliv natvrdo tlačitelné -> i ten případný checkbox pro volbu při instalaci zda-li by chtěl uživatel třeba vyzkoušet nový vzhled jde udělat zaškrtlý třeba pro ty, kdo to nejedou z desktopu - to aby se třeba nemuseli nahámat pro tu "údajně úžasnou" novinku něco nečekanýho zakliknout.
user avatar Frank
Odpovědět
Novinky z dění v LibreOffice
31. 10. 2018, 17:35:24
Pokud budete chtit, tak vam to prelozim. Jestli to k necemu ale bude, a jestli to vubec nekdo bude cist.
S vyse uvedenym, v postate souhlasim. Cesko je stat, kde lidi nechali microsoft velmi uvelebit. Bez nej se v podstate ani neuserou. Bez mobilu taky ne. Zajimavy je, nikde jinde neni videt takova degenerace obyvatelstva.
Jel jsem po hodne letech v metru, 8 z 10 lidi cumelo a hralo si hry na mobilu, nebyli to deti.

LibreOffice - pokud lidi uz nemaj co rict, zacnou menit vzhled menu a ikon. Mne to vadi. Mne velmi vadi nesmyslne tri carky jako ikona, nebo ctverec. Co to vlastne znamena? Evropske narody maji historickou pamet, Rimskou risi, takze vi co to znamena pica. Pekna ikona. Lide s jinou kulturou nez postavenou na Rimskych zakladech nevi co znamena pica.
Takze by ikony mely byt takove, aby bylo jasne o co jde.
Pokud lidi nemaji co rict, tak se vyda nova verze s novymi konami a barvami. Ja LibreOffice povazuji za bocni proud. Proc? \
Protoze novejsi verze jsou jen pro Win7 takze to je na hovno. Pridate ctyri 100kB obrazky a ten srac Write Libre Office jich tam prida 50 obrazku, pc se nehybe, atd. Velikost pisma a fonty se pri psani samy zmeni, nejak mi opticky nesedi radkovani ani pro vzdalenost radek 1.
Jestli si date Letter nebo A4 format, musi to bejt hned videt. Neni.

Calc se mi zda vice vychytany, i kdyz starych chyb tam je dost. Zkuste pouzivat sloupce BC-CF a s nima spojeny grafy. Grafy se podelaji.
Jestli by to necemu mohlo byt dobry, pridelal bych tam simulaci se vsema prikazama az na velikost QWORD pro C. Mohlo by se simulovat a hned videt.
Ale bez java script. java bude historicky splachnuta do jimky.
Proc bych s tim mel zabijet cas?

Ohledne bugzilly LibreOffice - leta zadavam popelnicovy e-mail. Vzdycky se vzdalena popelnice zacne plnit po jakemkoliv zaznamu. Tak jedno za mesic ji smazu celou.. To jsou jen lidi.
user avatar neutr
Odpovědět
Novinky z dění v LibreOffice
1. 11. 2018, 07:24:37
Souhlasím prakticky bez výhrad jak s kamlanem, tak s Frankem. Možná bych měl normálně připomínky zejména k tomu, že LibreOffice je primárně určeno pro Linux, ale jsem momentálně v situaci kdy musím dělat na Windows.

Mám 2 noťasy jeden W7 64 bitů a druhý W10 s architekturou 2x86. To co udělám na W7 testuji na W10 ale výsledek posílám klukovi který má W10 na architektuře 64. V něděli ho napadlo aktualizovat LibreOffice a přestala mu chodit makra.

Tedy spíš se stalo něco nečekaného. Program se ovládá z přimontované nabídky na hlavní liště. Program se spustí ale vyskočí první z velké série převodů (řádově stovky) a okna která mají být vidět jako zdroj - cíl (a hned se zavřít) se zastaví po prvním cyklu. Dál musí manuálně otevřené soubory zavřít. Takže makra sice najedou ale přeruší se. Ten kluk je běžný uživatel a tak takovéhle věci řešíme telefonem. U mne žádný podobný problém není. Takže po dvou hodinách testování jsme přišli na to, že makra fungují dobře - ale musí se spustit z IDE.

Co je příčinou nevím. Doporučil jsem najít firewall (zřejmě Defender ale může tam být i něco jiného) a povolit zřejmě nějaké nastavení vyjímky nebo něco podobného. Nicméně se sto stalo po přeinstalování Libre Office. (Nemusím asi vysvětlovat že jsme testovali všechna možná nastavení LO.)

Frank udělal nejasnou poznámku "...Protoze novejsi verze jsou jen pro Win7...". Tohle by mohl být důvod takové poznámky.

A Frank uvedl ještě další názor se kterým už ale souhlasit nemohu. "...Jestli by to necemu mohlo byt dobry, pridelal bych tam simulaci se vsema prikazama az na velikost QWORD pro C. Mohlo by se simulovat a hned videt.
Ale bez java script. java bude historicky splachnuta do jimky." Java sice asi do "jímky" půjde ale může jí nahradit třeba Kotlin (https://www.itnetwork.cz/kotlin) nebo něco jiného. Původní C to také asi nebude.

Ale JavaScript ten určitě zůstane. Je to scriptovací jazyk proto se netýká přímo vývoje a je to velmi silná zbraň. Z LibreOffice lze přímo využívat knihovny jQuery, Ajax, nebo Bootstrap a nejedná se pouze o webové záležitosti. Pomocí webových služeb lze teoreticky vytvořit v LO úpravy obsahu webu a hned je poslat přímo na hosting. Celkem chápu že Frank zná rozdíl mezi Javou a JavaScriptem k uvedenému názoru došel zřejmě tím, že editorem JavaScriptu je Rhino. Ale podobné okno má také BeanShell. Nicméně vývojáři používají jiné nástroje. Velmi často právě Python ale i "C". Asi nejčastější bude Netbeans IDE.

Nicméně meritem příspěvků je něco jiného. Grafické úpravy jsou sice do jisté míry podmíněny trendem responzivního designu ale solidní práce se dělají pouze na desktopu a tam by se měly ponechat klasické nabídky - nejvýš tak obměny barevné škály ikon, ale nikoliv dispozice základního rozhraní. Vadí také jen "logické?" zpřeházení nabídek mezi položkami hlavního menu.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz