V LibreOffice se donedávna nacházelo ještě poměrně hodně kódu, jehož historie sahala až do dob balíku StarOffice, který se stal základem OpenOffice.org a následně LibreOffice. Mnoho takového kódu už bylo odstraněno a další postupně mizí a je nahrazován kódem kvalitnějším.
Jednu z takových přestaveb, doslova „od podlahy“, prezentoval na LibreOffice Conference 2013 vývojář Kohei Yoshida z firmy Collabora. Jedná se o nový způsob uložení dat v programu Calc, založený na vícerozměrných datových strukturách.
Nový způsob uložení dat přináší celou řadu výhod. Je rychlejší (zejména při iteraci přes buňky), spotřebovává méně paměti a dá se snadno akcelerovat, a to jak pomocí instrukcí SIMD, tak prostřednictvím OpenCL a běhu na grafickém procesoru. Současně byl pročištěn prakticky celý kód Calcu a odstraněny všelijaké hacky, které se tam kvůli starému datovémo modelu dostaly.
Celé to zabralo rok intenzivní práce, protože v Calcu souvisí s datovými buňkami skoro všechno. Kohei Yoshida pohovořil i o dalších dvou zlepšeních: skupinách vzorců a již zmíněné akceleraci pomocí OpenCL. Skupiny vzorců představují sdílení stejného vzorce mezi buňkami, což opět přináší úsporu paměti a snadnější akceleraci výpočtů; navíc redukuje graf závislosti mezi buňkami, čili jde o další zlepšení výkonu.
Co se týká akcelerace s využitím OpenCL a výpočtů na grafických procesorech, Markus Mohrhard implementoval GUI pro nastavení, včetně detekce zařízení schopných takovou akceleraci zajistit.