OASIS schválil ODF 1.3 a další novinky v ODF

odf_community.png Výbor OASIS schválil specifikaci formátu ODF verze 1.3. Zároveň v poslední době došlo k významným novinkám v technickém výboru ODF.   

ODF schválen jako standard OASIS

Výchozí formát LibreOffice Open Document Format verze 1.3 byl schválen výborem OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards). Jak už jsme vás informovali, začátkem roku 2020 OASIS schválila specifikaci této verze formátu. Bylo zapotřebí tuto specifikaci ověřit v praxi (což se stalo – technická komise ODF získala prohlášení o použití od tří zdrojů, jednak TDF a dále firem Collabora a CIB). Pro schválení standardu hlasoval 27. dubna 2021 celý 14tičlenný výbor bez připomínek. Specifikace formátu nyní poputuje do organizace ISO pro schválení tohoto standardu jakožto nového mezinárodního standardu, který nahradí stávající ISO / IEC 26300, pod kterým byla schválena verze ODF 1.2 v roce 2015.

Co je formát OpenDocument?
LibreOffice používá OpenDocument Format (ODF), plně otevřený a normou ISO standardizovaný formát souborů, který zaručuje, že ke svým datům budete mít vždy přístup. (Můžete si samozřejmě své dokumenty také zašifrovat heslem.) Protože je ODF standardizován, jiné kancelářské programy mohou také implementovat podporu tohoto formátu – a mnohé tak učinily. Používáte-li ODF, budete moci svá data přenášet mezi různými počítači a operačními systémy, aniž byste byli omezeni na jednoho dodavatele softwaru nebo se museli starat o licenční poplatky.
cs.libreoffice.org

Nová verze ODF je zaměřena na bezpečnost – nově obsahuje podporu pro digitální podepisování dokumentů a šifrování XML dokumentů s využitím OpenPGP, vylepšení sledování změn a zabezpečení dokumentů, doplňkové informace v popisu prvků na prvních stránkách, v textu, v číslech a grafech a další vylepšení.

Součástí specifikace ODF jsou nejen vlastnosti otevřeného formátu dokumentů, nezávislých na platformách nebo aplikacích, ale též i charakteristiky softwarových aplikací, určených pro práci s tímto formátem (čtení, zápis a další zpracování). Díky své standardizaci je formátem, určeným pro dlouhodobou archivaci dokumentů, a díky své otevřenosti jde o jediný formát dokumentu, který chrání uživatele coby digitálního občana a umožňuje transparentní sdílení obsahu bez závislosti na čase.

Kompletní balíček se specifikací a dalšími souvisejícími soubory si můžete stáhnout zde.

Další novinky z technického výboru ODF

Nadace TDF krátce před oznámením o schválení standardu ODF v1.3 výborem OASIS na svém blogu zveřejnila další novinky z technického výboru (TC) organizace OASIS.

  • Výbor OASIS se zavazuje dodávat návrhy specifikací nejméně jednou ročně, a to v prosinci, na základě schémat RelaxNG a psaných specifikací, aby se zabránilo zpoždění v přijímání dvou po sobě následujících standardizovaných verzí jako v minulosti. Bližší informace zde.

  • TC ODF se zavazuje zrychlit cestu k novým funkcím ODF implementátorů a častěji zveřejňovat základní popis (popsaný v dokumentu Specifikace výboru OASIS). Tak mohou být funkce rychleji revidována a přijata do specifikace ODF, aniž by se musely používat externí jmenné prostory (lo-ext), což dosud přijetí prodlužovalo a prodražovalo.

  • V repozitáři Githubu organizace OASIS jsou nyní dostupné veškeré technické nástroje, nutné k publikování specifikace ODF a dílčích prvků specifikace. Tím se všechny dostupné výstupy specifikace mohou dodávat prostřednictvím příkazového řádku, čímž se mj. zlepší transparentnost a kvalita přijetí moderními nástroji. Za tímto počinem stojí Michael Stahl a Svante Schubert.

  • TC ODF se rozšiřuje – původní stav dvou editorů je nahrazen čtyřmi koeditory (Francis Cave, Patrick Durusau, Svante Schubert a Michael Stahl), kteří doplňují dva spolupředsedy - Patricka Durusau a Svanteho Schuberta. Pochopitelně zdvojnásobení počtu editorů, k němuž došlo loni, vede k lepší kvalitě a pružnosti.

  • TC ODF chystá na rok 2022 konferenci Plugfest.(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz