Příručka pro LibreOffice Calc 7.0, Měsíc LibreOffice v poločase

LibreOffice_NEW.png Dokumentační tým TDF vydává příručku pro LibreOffice Calc 7.0. TDF hodnotí příspěvky v rámci akce Měsíc LibreOffice.  

TDF vydává příručku pro LibreOffice Calc 7.0

Dokumentační tým nadace The Document Foundation vydává oficiální příručku pro tabulkový procesor LibreOffice Calc 7.0. Má 545 stran a pracovali na ní pod vedením Felipe Viggiana Steve Fanning, Gordon Bates, Kees Kriek, Annie Nguyen, Samantha Hamilton, Olivier Hallot a Jean Hollis Weber. Příručku si lze stáhnout na české stránce LibreOffice, kde najdete odkazy pro stažení příručky ve formátu PDF a ODT.

Obálka příručky LibreOffice Calc 7.0 Obálka příručky LibreOffice Calc 7.0

Příručka bude časem přeložena do češtiny českým překladatelským týmem. Ten nyní překládá příručky LibreOffice pro verzi 6.4. Jak si můžete všimnout, překlad příručky Calc 6.4 se úspěšně blíží do finále.

Překlady příruček řídí Zdeněk Crhonek z nadace TDF za pomoci řady dobrovolníků, získaných hlavně prostřednictvím portálu Umsemumtam.cz. LibreOffice je zde hodnocena jako druhá nejlepší neziskovka. Zdeněk též využil dvou dobrovolnických dnů v rámci projektu Byznys pro společnost pro překlad manuálu pro Calc 6.4 a QA.

Zájemci o spolupráci se mohou přihlásit buď jako dobrovolníci přes portál umsemumtam.cz, nebo napsat do konference na adresu lokalizace@libreoffice_org. Tam mohou psát i v případě, že chtějí projektu přispět i jinak než překlady, například vývojářskou činností.

Listopad, měsíc LibreOffice – poločas

Mike Saunders na blogu nadace shrnuje první dva týdny akce Listopad – měsíc LibreOffice. V přehledu oceněných účastníků nechybí české zastoupení, konkrétně:

 • Stanislav Horáček, za překlady a aktualizace na wiki,

 • Zdeněk Crhonek, za překlady, výpomoc uživatelům v poradně a činnosti spojené s aktualizacemi dokumentace a wiki,

 • Radomír Strnad, za výpomoc s překlady manuálů,

 • Zuzana Pitříková, za výpomoc s překlady manuálů,

 • Marcela Tomešová, za revize překladů manuálů,

 • Vendula Crhonková, za revize překladů manuálů,
 • Pavel Zahradník, za činnost spojenou s odbavováním bugů,

 • Martin Srdoš, za činnost spojenou s odbavováním bugů,

 • Kamil Landa, za výpomoc uživatelům v poradně,

 • Miloš Šrámek, za výpomoc uživatelům v poradně,
 • Petr Valach, za činnost spojenou s odbavováním bugů a za revize překladů manuálů.

Propagační předměty pro aktivní uživatele Propagační předměty pro aktivní uživatele

ODF 1.3 v OpenOffice – aktuality

Jak jsme vás informovali, nová verze Apache OpenOffice má problémy s podporou formátu ODF verze 1.3. To je nativní verze formátu používaného v LibreOffice 7.x, ale OpenOffice podporuje ODF jen do verze 1.2.

Odkazovaný článek byl Mikovi Saundersovi z nadace TDF inspirací k vyhotovení krátkého blogu, v němž na problém poukazuje; ale jen z toho hlediska, že se uživatelům OpenOffice zobrazí zpráva upozorňující na vytvoření souboru v „nové verzi“ OpenOffice (ta samozřejmě neexistuje). Daleko větším problémem je (ten v blogu není zmíněn), že nová verze OpenOffice nepodporuje (a podporovat v dohledné době ani nebude) zaheslovaný soubor ve formátu ODF 1.3, který nyní schvaluje ISO jako novou verzi světového standardu. A to je vážný problém, pro který v OpenOffice není žádné řešení.

Toho si je komunita kolem OpenOffice vědoma, jak ostatně lze vidět z následujících ticketů. Ten s číslem 128412 má název Opening ODF document from LibreOffice 7 displays error a jeho předmětem je zmíněné dialogové okno. Další ticket má číslo 128282 a název Add Filter for ODF 1.3. V obou případech bude oprava nasazena na vývojovou verzi OpenOffice 4.2. Jelikož však vývoj OpenOffice od roku 2014 prakticky ustrnul, lze celkem úspěšně předpokládat, že se nové major verze OpenOffice nedočkáme, a tedy ani podpory nové verze formátu ODF 1.3.

Aktuální srovnání obou projektů zobrazuje obrázek níže.

Srovnání LibreOffice a OpenOffice Srovnání LibreOffice a OpenOffice

Přehled aktualit připravujeme s českou komunitou LibreOffice. Sledujte stránku na Facebooku a Twitteru.(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 35
 

Komentáře

user avatar z
Odpovědět
Příručka pro LibreOffice Calc 7.0, Měsíc LibreOffice v poločase
21. 11. 2020, 09:57:38
další čeští dobrovolníci na seznamu:
Odpovědi na dotazy uživatelů v poradně Ask https://ask.libreoffice.org/cs-cz/questions/ : kamlan, milossramek

Překlady uživatelských příruček https://wiki.documentfoundation.org/CS/Documentation/UsingOmegaT : Radomír Strnad, Zuzana Pitrikova

Revize uživatelských příruček: Marcela Tomešová, Vendula Crhonková

Měsíc ještě není u konce, neváhejte se zapojit: https://cs.libreoffice.org/community/pipojte-se-k-nam/
user avatar z
Odpovědět
Příručka pro LibreOffice Calc 7.0, Měsíc LibreOffice v poločase
25. 11. 2020, 10:43:45
další Češi:
Petr Kuběj - překlady příruček
Štěpán Koudela - překlady LO a nápovědy
Velké poděkování za jejich práci!

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz