Rok osvobozování dokumentů: PageMaker, Freehand, Publisher a řada dalších

Document Liberation Project Document Liberation Project existuje rok a za tento krátký čas napomohl vzniku knihoven pro práci s řadou formátů, které byly do dříve použitelné jen v proprietárních programech.  

Document Liberation Project (DLP) je projekt zastřešující vývoj a správu svobodných knihoven pro práci s různými datovými formáty. Každá knihovna má svého tvůrce nebo vývojový tým, DLP má za cíl především přilákat vývojáře, kteří by na svobodných knihovnách pracovali a poskytnout jim k tomu určitou podporu.

DLP vznikl před rokem a za toto relativně krátké období už tu máme řadu zajímavých knihoven, které umožňují import a v některých případech i export různých formátů, které byly dříve jen doménou proprietárního softwaru. Knihovny se využívají například v balíku LibreOffice, ale lze je při dodržení licence (MPL 2.0) používat v podstatě neomezeně.

Z podporovaných formátů lze zmínit například Corel WordPerfect, CorelDraw, Microsoft Works, Microsoft Publisher, Microsoft Visio, Apple Keynote, Apple Pages, Adobe FreeHand nebo Adobe PageMaker. Dále jsou v rámci projektu k dispozici i knihovny pro otevřené formáty, kupříkladu Abiword nebo EPUB. Na dalších formátech se pracuje.

(Jako ve škole) Průměr: 1.33 | Hodnotilo: 3
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz