Rok osvobozování dokumentů: PageMaker, Freehand, Publisher a řada dalších

Document Liberation Project Document Liberation Project existuje rok a za tento krátký čas napomohl vzniku knihoven pro práci s řadou formátů, které byly do dříve použitelné jen v proprietárních programech.  

Document Liberation Project (DLP) je projekt zastřešující vývoj a správu svobodných knihoven pro práci s různými datovými formáty. Každá knihovna má svého tvůrce nebo vývojový tým, DLP má za cíl především přilákat vývojáře, kteří by na svobodných knihovnách pracovali a poskytnout jim k tomu určitou podporu.

DLP vznikl před rokem a za toto relativně krátké období už tu máme řadu zajímavých knihoven, které umožňují import a v některých případech i export různých formátů, které byly dříve jen doménou proprietárního softwaru. Knihovny se využívají například v balíku LibreOffice, ale lze je při dodržení licence (MPL 2.0) používat v podstatě neomezeně.

Z podporovaných formátů lze zmínit například Corel WordPerfect, CorelDraw, Microsoft Works, Microsoft Publisher, Microsoft Visio, Apple Keynote, Apple Pages, Adobe FreeHand nebo Adobe PageMaker. Dále jsou v rámci projektu k dispozici i knihovny pro otevřené formáty, kupříkladu Abiword nebo EPUB. Na dalších formátech se pracuje.

(Jako ve škole) Průměr: 1,33 | Hodnotilo: 3
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
EDU Trainings
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 

Public Relations

IPv4 zastarává, i tak si však zaslouží kvalitní zabezpečení

Znáte souvislost mezi doménami a typickými IP adresami? Není od věci si uvědomit, že zatímco domény jsou určeny pro zjednodušení hledání webové stránky na internetu, IP adresy slouží primárně pro výpočetní techniku, konkrétně pro přesné vyhledání konkrétního serveru nebo počítače.

Pokračování ...


LinuxEXPRES (news 300px)
 
 
woo jaw demo hz