Šlesvicko-Holštýnsko přechází na LibreOffice, další příručky pro LibreOffice

Německá spolková země Šlesvicko-Holštýnsko přejde v roce 2025 kompletně pod LibreOffice. Vycházejí další příručky pro LibreOffice, které se postupně lokalizují do češtiny. Konference LibreOffice proběhne online.  

Šlesvicko-Holštýnsko migruje na LibreOffice

Spolková země Šlesvicko-Holštýnsko chce dle vyjádření ministra Jana Philippa Albrechta do roku 2025 přejít na LibreOffice. Uvedl to na svém Twitteru. Tou dobou vyprší platnost licencí pro Microsoft Office. Nynější vládní koalice nechce tyto licence obnovovat, naopak se chce rozloučit s uzavřenými zdrojovými kódy a vydat se cestou „digitální suverenity v zemi, můžeme ještě lépe chránit data našich občanů a získáváme prostor pro opatření v digitalizaci.“ Migrační program má být zahájen v roce 2021. Předpokládá se, že této spolkové zemi ušetří miliony dolarů. Tato cena vychází z počtu státních zaměstnanců (25.000) a ceny Microsoft Office – 2,5 milionů € ročně. Zároveň je třeba počítat se sníženými náklady za provoz – SHZ Verlag tvrdí, že podle testu Federální agentury pro životní prostředí MSO spotřebuje 3,5krát více energie než open-source software.

První kroky již byly učiněny. Státní správa snížila rámcovou dohodu s Microsoftem, čímž by do doby doběhnutí licence v roce 2025 měla ušetřit 6,8 milionů €. Po přechodu by měla ušetřit dalších 1,5 milionů € ročně.

Šlesvicko-Holštýnsko již nyní využívá open-source software na intranetu státní policie a ve strukturách státní agendy. Rovněž ministerstvo školství používá open-source software pro školský portál, který je nyní ve výstavbě.

Další informace najdete například zde a zde.

Nové příručky pro LibreOffice

Dokumentační tým vydává příručku pro LibreOffice Calc 6.4 a LibreOffice Draw 6.4. Tyto příručky překládá do češtiny český lokalizační tým. Ten zároveň oznamuje vydání českého překladu LibreOffice Math 6.4. Na překladu spolupracovali Zdeněk Crhonek, Petr Kuběj, Eliška Rolfová a Roman Toman. Jak původní, tak přeložené verze (pokud jsou) můžete stáhnout ze stránky libreoffice.org, a to ve formátu PDF a ODT. Přeložené verze jsou též k dispozici na stránce Extensions – konkrétně pro LibreOffice Online a LibreOffice Math.

Obálka příručky LibreOffice Math 6.4 Obálka příručky LibreOffice Math 6.4

Nyní se připravuje překlad LibreOffice Calc 6.4 a Getting Started pro verzi 6.4. K překladům se mohou připojit další zájemci. Překládáme pomocí překladového softwaru OmegaT. Návod na instalaci a zprovoznění najdete na wiki stránce. Zájemci mohou napsat na diskusní skupinu lokalizace@cz_libreoffice_org.

Konference LibreOffice 2020 proběhne online

Pandemie COVID-19 má dopad i na plánovanou společnou konferenci LibreOffice a openSUSE. Obavy, že bude konference zrušena, se naštěstí nenaplnily. S ohledem na složitou situaci však proběhne online technologiemi, které byly využity pro konání summitu openSUSE. Technické zázemí zajišťuje komunita kolem openSUSE. Přenos poběží na všech moderních open-source prohlížečích (Firefox, Chromium), netřeba dalších doplňků.

Logo společné konference LibreOffice a openSUSE Logo společné konference LibreOffice a openSUSE

Tématy konference (za část LibreOffice) budou:

  • Vývoj, API, rozšíření, budoucí technologie,

  • zajištění kvality,

  • lokalizační, dokumentační a nativní jazykové projekty,

  • výzva LibreOffice: snadné použití, návrh a dostupnost,

  • Open Document Format, projekt Document Liberation a interoperabilita,

  • prosazování, propagace, marketing LibreOffice.

Přihlášky na přednášky je možno zasílat do 21. července 2020, a to na této stránce. Návod na podání přihlášky najdete na blogu TDF.

Konference proběhne ve dnech 15. až 17. října 2020.

Tip: Zajistěte interoperabilitu svých dokumentů

Pokud plánujete váš dokument zaslat jinému uživateli, nezapomeňte do něj vložit použitá písma. Zajistíte tak korektní zobrazení dokumentu bez náhrady písem. Písma vložíte v okně Vlastnosti z nabídky Soubor.

pisma.png Vložení písem do dokumentu

Přehled novinek ze světa LibreOffice připravujeme s českou komunitou LibreOffice.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz