Únor 2019: Rekapitulace událostí v LibreOffice

LO.png Přinášíme přehled novinek a aktuálního dění kolem LibreOffice za únor 2019. Největší událostí v únoru 2019 bylo samozřejmě zveřejnění LibreOffice 6.2. Nová verze tohoto oblíbeného kancelářského balíku obsahuje vylepšený volitelný Notebookbar, upravené kontextové nabídky, vylepšené sady ikon a sledování změn. V Impressu byly opraveny letité palčivé chyby.  

Nejvíce změn však nastalo v online verzi aplikace. Novinky ve verzi 6.2 můžete sledovat v našem seriálu.

Nadace TDF oznamuje termín konání další konference LibreOffice. Ta se bude konat ve španělské Almerii mezi 11. a 13. září 2019. Zájemci se mohou jako řečníci nabízet do 30. června 2019 zasláním návrhu na adresu conference@libreoffice_org.

Na svátek sv. Valentýna se konala akce I love Free Software Day. K této akci se připojila i nadace TDF. Akce slouží pro připomenutí svobody svobodného softwaru nejen v jeho získávání, ale také sdílení, studiu a změny. Jako svobodný software je šířena řada známých aplikací, vyjma LibreOffice je to například Firefox, GIMP, Inkscape, Linux, WordPress a mnoho tisíc dalších aplikací.

Banner k akci I love Free Software Day

Ve dnech 2. a 3. února se v Bruselu konala největší evropská konference na téma svobodného softwaru FOSDEM 2019. Nemalé zastoupení zde měl kancelářský balík LibreOffice, resp. jeho vývojáři a lidé okolo něj. Jejich přednášky byly zaznamenávány, a tak se na ně nyní můžete podívat i vy. Čtenáře by mohla zajímat přednáška Heika Tietze Quo vadis, LibreOffice extensions?, Tora Lillqvista na téma Collabora Office on iOS či Miklose Vajny Improving SmartArt import in LibreOffice Impress.

Ve dnech 25. a 26. 5. 2019 se bude konat první konference LibreOffice v Asii, konkrétně v Tokiu v Japonsku. Otevírá se možnost zasílání návrhů na příspěvky, a to do 10. 3. 2019.

Nadace TDF oznamuje účast na tradiční akci Google Summer of Code. Na ní společnost Google poskytuje stipendium studentům, kteří v letním semestru úspěšně splní úkoly v programování svobodného a otevřeného softwaru. Akce je dostupná všem zájemcům, takže pokud máte znalosti v programování C++, jste student a máte nějaké nápady, můžete se přihlásit. Další info najdete na stránce wiki a na stránce projektu. Nabídky je možno zasílat od 25. března 2019.

Chcete se připojit ke komunitě LibreOffice? Nadace TDF zveřejnila interaktivní mapu přispěvatelů. V České republice vede tým Stanislav Horáček z naší redakce.

Mapa přispěvatelů do projektu LibreOffice Mapa přispěvatelů do projektu LibreOffice

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar vašesvědomí
Odpovědět
Únor 2019: Rekapitulace událostí v LibreOffice
16. 04. 2019, 19:16:28
S KDE v openSUSE Leap 42.3, ale i v Debianu to jde s tímhle produktem bohužel z kopce. Takže buďto KDE, nebo LO? V sešitu kdysi fungovala spolupráce se schránkou naprosto perfektně, nyní je to přímo děs běs co se se schránkou děje. Mnohdy dokonce přestane reagovat úplně a je nutný restart počítače!!! V drawingu zase kótování pod nějakou délku začne ukazovat naprosté nesmysly, takže nastavit rozměr kótovací čáry z menu, je zhola nemožné. Došlo to až tak daleko, že v menu se délka kótovací čáry neobjeví vůbec, ať je dlouhá jakkoliv a délka je jen na čáře. V impress modulu jsou zase naprosto nefukční převody do jiných formátů, je-li ve snímku zvuk, nebo video, které jsou přitom v průběhu tvorby funkční a i po ní ve formátu odp. Převádějí se jen obrázky, ale ty bez parametrů délky trvání, takže nelze ani vytvořit funkční ppt, ktré se údajně dá převést na video, do kterého pak lze videoeditorem vmontovat zvukový doprovod. Převod odp na nějaký formát videa, aby se dala vytvořená prezentace nahrát na USB flash a přehrát přímo v projektoru, bez nutnosti použití počíače s OO, nebo LO, tak to ze ctěné komunity této, ale ani z těch ostatních komunit, ještě nikoho neráčilo napadnout... Je sice hezké, že se aplikace rozšiřuje o nové funkčnosti, ale kdo se rýpe do toho co fungovalo dobře a přitom to zkurví, tak toho by měla komunita izolovat od možnosti přístupu, nejlépe někde v hladomorně, na hodně zapadlé zřícenině hradu. Ona pořád platí ta prastará zkušenost, že v každém programu je nejméně jedna instrukce zbytečná a nejméně jedna chybná, přičemž při jejich odstranění vzniknou další dvš zbytečné a i chnybné. Programy se tak vlastně skládají převážně ze zbytečností a z chyb. A to ještě nezačala ta revoluce 4.0 a už dokonce i padají letadla. Budoucnost je tak jen černý slepý tunel... ach jo.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz