Ve středu bude založen spolek Otevřená města

Otevřená města Tuto středu (21. října) proběhne na brněnské radnici zakládající konference spolku Otevřená města. Spolek má za cíl zlepšit otevřenost radnic v českých městech a obcích díky užší spolupráci mezi městy, obcemi a dalšími veřejnými institucemi.  

V dubnu se začaly v českých médiích (včetně našeho magazínu LinuxEXPRES) objevovat zprávy o tom, že vzniká spolek Otevřená města, který má zlepšit otevřenost veřejné správy a posílit spolupráci mezi městy, obcemi, kraji a dalšími orgány a organizacemi veřejné správy. Spolek dosud pracoval na neformální bázi a má již své konkrétní výsledky, formální podobu ale dostane až nyní. Ve středu 21. října 2015 od 10 hodin totiž proběhne na brněnské radnici (Malinovského náměstí 3) zakládající konference spolku, který má za cíl nezávislost měst na dodavatelích, otevřenost dat i softwaru a zveřejňování smluv a faktur podle jednotného standardu.

„Od Otevřených měst si slibujeme, že zvýší zájem o tvorbu nebo i modifikace existujícího svobodného softwaru tak, aby plnil specifické potřeby samospráv. V současné situaci si sice mohou jednotlivé samosprávy zadávat vývoj na vlastní pěst, ale pak i samy nesou náklady. Pokud se při vývoji spojí, budou i náklady sdílené. Pokud se ukáže, že vývoj konkrétního řešení je v zájmu velké části členů, budou pak moci Otevřená města jeho vývoj finančně i organizačně podpořit. Výsledek pak samozřejmě budou moci volně užít i další samosprávy; výsadou členů bude pouze určování směru a prioritizace,“ říká radní města Brna pro transparentnost a IT Jiří Ulip.(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar Adam
Odpovědět
Ve středu bude založen spolek Otevřená města
19. 10. 2015, 21:59:02
Výborný nápad, jen do toho. Však i v ČR může být "Mnichov", nebo třeba i lepší projekt obdobné kvality a velikosti. Zrovna Brno by se mohlo stát příkladem, pokud se projekt uchytí.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Ve středu bude založen spolek Otevřená města
19. 10. 2015, 22:04:22
Praha - Velká Chuchle je sice poměrně malá městská část, ale také si zaslouží zmínku za svůj průkopnický přístup: http://www.openoffice.cz/rozhovory/pavel-kovac-umc-praha-velka-chuchle-obavy-z-naruseni-chodu

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz