Vybrané projekty pro Google Summer of Code 2021

gsoc.png Nadace TDF oznamuje výběr projektů LibreOffice pro letošní ročník Google Summer of Code 2021.  

Koncem března jsme vás informovali o vyhlášení příjmu přihlášek pro letošní ročník Google Summer of Code. Nedávno nadace TDF oznámila jejich výběr a s projekty seznámila veřejnost. Souhrn projektů lze nalézt i na stránce GSoC.

Celý měsíc strávili studenti seznamováním se s komunitní organizací LibreOffice. Od pondělí 7. června začali s kódováním. Výsledky své práce předloží ve dnech 16. až 23. srpna 2021. Celou časovou osu si můžete prohlédnout zde.

gsoc2021.png

Studenti dostávají stipendium od Googlu a výpomoc od mentorů, kterými pro tento ročník jsou: Heiko Tietze, Xisco Fauli, lmari Lauhakangas, Olivier Hallot a Christian Lohmeier (The Document Foundation); Tomaž Vajngerl, Muhammet Kara, Luboš Luňák, Miklos Vajna a Mike Kaganski (Collabora); Thorsten Behrens (allotropia); László Németh a Markus Mohrhard.

100 Paper Cuts (Bayram Çiçek)

Projekt si klade za cíl vylepšit často kritizované uživatelské rozhraní LibreOffice a vyřešit jeho nejvíce obtěžující problémy implementací požadavků na jeho vylepšení.

Postranní lišta (Anshu Kare)

Správa stylů je velkým tahákem LibreOffice. Anshu Kare však chce tento systém ještě vylepšit sjednocením odstavcových a znakových stylů do jednoho panelu. Součástí této práce má být i přepracování způsobu práce filtru. Na obrázku vidíte návrh, jak by to mohlo vypadat.

Návrh postranního panelu Návrh postranního panelu

Implementace rozhraní pro import z externích datových zdrojů (Tushar Kumar)

Aktuálně v LibreOffice nalezneme datový backend podporující formáty CSV, HTML a XML data z modulu Base. V minulosti byl poskytovatel dat z LibreOffice vyňat, protože s ním byly spojeny problémy v uživatelském rozhraní. Záměrem Tushara Kumara je vylepšit jeho rozhraní a vyřešit potíže s přenosem dat, aby poskytovatel dat mohl být navrácen do produkce. Na obrázku vidíte navrhované řešení.

Návrh nového poskytovatele dat Návrh nového poskytovatele dat

Implementace OOXML tabulkových stylů (Balázs Sántha)

LibreOffice aktuálně nemá implementovanou podporu pro tabulkové styly v dokumentech DOCX. To znamená, že tabulkové styly jsou při importu zkonvertovány na tabulky s přímým formátováním. Editace takových tabulek může způsobit ztrátu formátování a navíc je pomalá. Záměrem tohoto projektu je tuto podporu vytvořit.

Styly tabulek OOXML formátu Styly tabulek OOXML formátu

Nezávislost formátu SVM na metasouboru VCL + testy pro daný formát (Panos Korovesis)

Záměrem autora projektu je provedení kompletních testů týkajících se formátu SVM (StarViewMetafile Format) a následné oddělení metaakcí pro čtení a zápis do nových tříd. Dalším cílem je učinit knihovnu VCL (Visual Class Library) flexibilnější vůči refaktoringu.

Testování grafického backendu VCL (Akshit Kushwaha)

Finálním záměrem tohoto projektu je poskytnout hladší renderování grafiky. Dosáhnout se toho má přidáním dalších testů k již existujícím, provedení těchto testů na všech backendech a implementací použitelného uživatelského rozhraní pro uživatele.

Napsání chybějících unit testů (Subham Jain)

Cílem projektu je snížit množství oprav, které dosud nebyly otestovány, protože pro ně chybí napsané testy. Aktuálně je takových kolem 1300.

Přehled aktualit připravujeme s českou komunitou LibreOffice. Sledujte stránku na FacebookuTwitteru.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz