Vychází LibreOffice 6.1

lo60icon.png Jako již tradičně vychází v srpnu další major verze LibreOffice, tentokrát s označením 6.1.  

Nadace The Document Foundation oznamuje vydání LibreOffice 6.1 s celou řadou příjemných novinek. Nejčastěji zmiňovanou jsou dvě nové sady ikon, Colibre a Karasa Jaga. Sada Colibre se stane výchozí pro uživatele Windows, Karasa Jaga nahrazuje starý motiv Galaxy, který světlo světa spatřil už ve verzi OpenOffice 2.0 před 14 roky. Karasa Jaga na tento úspěšný a oblíbený motiv navazuje, ikony jsou tématicky velmi podobné, jen mají živější a modernější vzhled.

Další pozitivní změnou je vylepšení práce s obrázky – vložené obrázky se jeví kvalitněji, nejsou tolik „zmrzačené“ importem. Dialog pro výplň oblastí byl upraven, přidána byla nová sada výplní. Redesignovaná správa výplní oblastí nyní vypadá velmi dobře a profesionálně. Příznivci formátu EPUB ocení významně vylepšený export do tohoto formátu, uživatelé Base zase využití databázového enginu Firebird, který je nyní výchozím.

Nápověda pro LibreOffice již není vestavěná coby samostatná aplikace, ale v podobě HTML stránek – tedy ve webovém rozhraní. Navíc obsahuje i multimediální prvky (video). Značného pokroku dosáhla online verze LibreOffice, která je nyní rychlejší, se spoustou vylepšení, především co se dialogových oken týče.

Se všemi novinkami, změnami a vylepšeními této verze vás v následujících týdnech důkladně seznámíme v rámci našeho tradičního seriálu.

Nová verze LibreOffice vychází za přispění českého překladatelského týmu LibreOffice, jenž vede Stanislav Horáček, člen naší redakce a The Document Foundation.

Nové sady ikon Colibre a Karasa Jaga Nové sady ikon Colibre a Karasa Jaga

(Jako ve škole) Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar Karel Kašpárek
Odpovědět
Vychází LibreOffice 6.1
10. 08. 2018, 09:09:54
Vypadá to moc pěkně, jen jaksi přestalo fungovat (pro mne zásadní) rozšíření TypoJTB. Jaksi zmizela jeho nástrojová lišta a nijak jsme nepřišel na to, jak ji vrátit :-(
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Vychází LibreOffice 6.1
10. 08. 2018, 14:59:10
Jestli se nepletu tak Tomáš Bílek to dělal jako text který se stahoval přímo z HTML. Ale nevím jestli to bylo přímo původní TypoJTB.

Tomáš Bílek je autorem a mohl by to upravit, ale už se asi této oblasti nevěnuje. Je problém i sehnat instalaci jeho rozšíření stejně jako rozšíření ing Pastierika. Přes to byste se měl pokusit kontaktovat autora a požádat ho o úpravu, popřípadě povolení upravit.

Já jsem ho žádal před pár roky a byl vstřícný. Ovšem nešlo přímo o úpravu jeho práce, jen použití některých maker a jeho jména v této souvislosti.
user avatar kamlan
Odpovědět
Re:Vychází LibreOffice 6.1
12. 08. 2018, 15:37:34
TypoJTB má chyby v souborech addon.xcu a description.xml, konkrétně je tam třeba nahradit lang="cz" za lang="cs". Přejmenujte oxt na zip, rozbalte to a nahraďte v těch souborech "cz" na "cs", sbalte do zipu, přejmenujte na oxt a mělo by to fungovat - takto jsem to rozchodil u sebe :-). Autorovi jsem o chybě poslal email.
user avatar KK
Odpovědět
Re:Re:Vychází LibreOffice 6.1
12. 08. 2018, 21:26:35
Již jsem to vyřešil vlastní nástrojovou lištou s přiřazením jednotlivých TypoJTB maker, ale vaše řešení je výrazně jednodušší. Děkuji.
user avatar kamlan
Odpovědět
Opravené TypoJTB
13. 08. 2018, 16:56:49
TypoJTB už autor opravil, lze jej stáhnout z http://macrojtb.hys.cz/typoJTB.html. Objevily se však dvě chyby pod Win10 kterými se v současnosti bohužel nemůže zabývat - jsou tam popsány v sekci Historie změn.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Opravené TypoJTB
13. 08. 2018, 20:49:33
Děkuju, zařadím do příštího dílu tipů a triků pro LO.
user avatar kamlan
Odpovědět
Vychází LibreOffice 6.1
12. 08. 2018, 15:45:08
Jinak přes jistou mou předpokládanou skepsi jsou Libre 6.1 docela super :-). Restartoval jsem starší Libre v nouzovém režimu a vytvořil si uživatelský profil zip.

Haprovali mi už celé Win, takže jsem udělal již déle odkládaný velký instalační třask a rovnou nainstaloval i Libre 6.1.0.3. Nikde jsem nenašel jak importovat ten vytvořený zip profil, tak jsem to do adresáře 'user' prostě nakopíroval ze zipu.
V Nastavení jsem přepl jenom na starý ikony Tango a hurááá :-). Všechno je tak jak jsem to měl dříve a raduji se především z o něco větší rychlosti nových Libre :-).

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

OpenOffice používám od roku 2004, od roku 2011 LibreOffice. Od roku 2009 píšu články pro OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Svobodný software uplatňujeme v redakci www.exospace.cz , v níž jsem šéfredaktorem. Redakce ExoSpace.cz podporuje redakce LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz, jejichž dnes už bývalý šéfredaktor Lukáš Jelínek je naším čestným členem.

 

Public Relations

Seznamte se s českou doménou

Máte vlastní doménu nebo se chystáte ji zaregistrovat? Myslíte také na její důkladné a profesionální zabezpečení? Spojte se s profesionály.

Pokračování ...


SAP NOW Week
 
 
woo jaw demo hz