Vychází LibreOffice 6.1

lo60icon.png Jako již tradičně vychází v srpnu další major verze LibreOffice, tentokrát s označením 6.1.  

Nadace The Document Foundation oznamuje vydání LibreOffice 6.1 s celou řadou příjemných novinek. Nejčastěji zmiňovanou jsou dvě nové sady ikon, Colibre a Karasa Jaga. Sada Colibre se stane výchozí pro uživatele Windows, Karasa Jaga nahrazuje starý motiv Galaxy, který světlo světa spatřil už ve verzi OpenOffice 2.0 před 14 roky. Karasa Jaga na tento úspěšný a oblíbený motiv navazuje, ikony jsou tématicky velmi podobné, jen mají živější a modernější vzhled.

Další pozitivní změnou je vylepšení práce s obrázky – vložené obrázky se jeví kvalitněji, nejsou tolik „zmrzačené“ importem. Dialog pro výplň oblastí byl upraven, přidána byla nová sada výplní. Redesignovaná správa výplní oblastí nyní vypadá velmi dobře a profesionálně. Příznivci formátu EPUB ocení významně vylepšený export do tohoto formátu, uživatelé Base zase využití databázového enginu Firebird, který je nyní výchozím.

Nápověda pro LibreOffice již není vestavěná coby samostatná aplikace, ale v podobě HTML stránek – tedy ve webovém rozhraní. Navíc obsahuje i multimediální prvky (video). Značného pokroku dosáhla online verze LibreOffice, která je nyní rychlejší, se spoustou vylepšení, především co se dialogových oken týče.

Se všemi novinkami, změnami a vylepšeními této verze vás v následujících týdnech důkladně seznámíme v rámci našeho tradičního seriálu.

Nová verze LibreOffice vychází za přispění českého překladatelského týmu LibreOffice, jenž vede Stanislav Horáček, člen naší redakce a The Document Foundation.

Nové sady ikon Colibre a Karasa Jaga Nové sady ikon Colibre a Karasa Jaga

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar Karel Kašpárek
Odpovědět
Vychází LibreOffice 6.1
10. 08. 2018, 09:09:54
Vypadá to moc pěkně, jen jaksi přestalo fungovat (pro mne zásadní) rozšíření TypoJTB. Jaksi zmizela jeho nástrojová lišta a nijak jsme nepřišel na to, jak ji vrátit :-(
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Vychází LibreOffice 6.1
10. 08. 2018, 14:59:10
Jestli se nepletu tak Tomáš Bílek to dělal jako text který se stahoval přímo z HTML. Ale nevím jestli to bylo přímo původní TypoJTB.

Tomáš Bílek je autorem a mohl by to upravit, ale už se asi této oblasti nevěnuje. Je problém i sehnat instalaci jeho rozšíření stejně jako rozšíření ing Pastierika. Přes to byste se měl pokusit kontaktovat autora a požádat ho o úpravu, popřípadě povolení upravit.

Já jsem ho žádal před pár roky a byl vstřícný. Ovšem nešlo přímo o úpravu jeho práce, jen použití některých maker a jeho jména v této souvislosti.
user avatar kamlan
Odpovědět
Re:Vychází LibreOffice 6.1
12. 08. 2018, 15:37:34
TypoJTB má chyby v souborech addon.xcu a description.xml, konkrétně je tam třeba nahradit lang="cz" za lang="cs". Přejmenujte oxt na zip, rozbalte to a nahraďte v těch souborech "cz" na "cs", sbalte do zipu, přejmenujte na oxt a mělo by to fungovat - takto jsem to rozchodil u sebe :-). Autorovi jsem o chybě poslal email.
user avatar KK
Odpovědět
Re:Re:Vychází LibreOffice 6.1
12. 08. 2018, 21:26:35
Již jsem to vyřešil vlastní nástrojovou lištou s přiřazením jednotlivých TypoJTB maker, ale vaše řešení je výrazně jednodušší. Děkuji.
user avatar kamlan
Odpovědět
Opravené TypoJTB
13. 08. 2018, 16:56:49
TypoJTB už autor opravil, lze jej stáhnout z http://macrojtb.hys.cz/typoJTB.html. Objevily se však dvě chyby pod Win10 kterými se v současnosti bohužel nemůže zabývat - jsou tam popsány v sekci Historie změn.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Opravené TypoJTB
13. 08. 2018, 20:49:33
Děkuju, zařadím do příštího dílu tipů a triků pro LO.
user avatar Michal
Odpovědět
Re:Opravené TypoJTB
4. 03. 2019, 12:52:10
Mne sa TypoJTB v LO 6.1 ani 6.2 nepodarilo rozchodiť ani po údajnej oprave autorom vo verzii 1.5.6. Je možné, že panel funguje len v českej lokalizácii LO?
user avatar kamlan
Odpovědět
Re:Re:Opravené TypoJTB
5. 03. 2019, 10:14:25
Je to tak, jen v cs a myslím ještě v en verzi. Muselo by se to editovat a do potřebných souborů přidat ještě možnosti lang="sk".
user avatar kamlan
Odpovědět
Vychází LibreOffice 6.1
12. 08. 2018, 15:45:08
Jinak přes jistou mou předpokládanou skepsi jsou Libre 6.1 docela super :-). Restartoval jsem starší Libre v nouzovém režimu a vytvořil si uživatelský profil zip.

Haprovali mi už celé Win, takže jsem udělal již déle odkládaný velký instalační třask a rovnou nainstaloval i Libre 6.1.0.3. Nikde jsem nenašel jak importovat ten vytvořený zip profil, tak jsem to do adresáře 'user' prostě nakopíroval ze zipu.
V Nastavení jsem přepl jenom na starý ikony Tango a hurááá :-). Všechno je tak jak jsem to měl dříve a raduji se především z o něco větší rychlosti nových Libre :-).
user avatar ikar
Odpovědět
Vychází LibreOffice 6.1
16. 08. 2018, 15:39:00
Zdravím, potřeboval bych poradit - nainstaloval jsem Libreoffice6.1 (linux), ikonky jsou pěkné, ale thema (tlačítka, posuvníky apod.) vypadá otřesně. Zřejmě je to nějaké starší GTK2. Nepodařilo se mi to nijak změnit. U téhle 6.1 nefunguje nastavení pomocí environmentální proměnné GTK_THEME=. U předchozí LO 5.4.7.2 tato volba funguje. U 6.1 ne. LO6.1 také ignoruje nastavení themat v ~/.config/gtk-2 nebo ~/.config/gtk-3.
Pokud odstraním balíček libobasis6.1-gnome-integration, pak se sice nepoužije to defaultní GTK theme, ale GUI vypadá jako nějaké prehistorické Win95.
Nastavení v Options-Personalization se chová divně, žádná témata tam vybrat nelze, jen se to snaží lézt kamsi na síť.
user avatar ikar
Odpovědět
Vychází LibreOffice 6.1
16. 08. 2018, 16:40:01
Tak si odpovím sám - gtk2 téma v LO6.1 se nastaví přes proměnnou GTK2_RC_FILES.
user avatar jik
Odpovědět
Vychází LibreOffice 6.1
22. 08. 2018, 12:14:58
Musím se přiznat, že ta html nápověda mi nevyhovuje. Nevím, čím to je, na openSUSE to již nějaký čas straší a ztrácím schopnost v tom vůbec něco najít. Jo... teď jsem se cvičně podíval do aktuálního LO 6.0.4 (nedávno instalované OpenSUSE LEAP 15) a je tam klasika! Sláva.
Ještě bych uvítal cosi jako "tuhé" okno, které by neměnilo velikost tím, že se tam operativně vkládají lišty podle kontextu a následkem toho poskakuje text. Při procházení z toho bolí oči.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Vychází LibreOffice 6.1
22. 08. 2018, 21:37:32
Rozumím. Nevím, jestli je současný systém nápovědy úplně nejlepší, ale má několik výhod. Krom toho, že může obsahovat multimédia, je tu jedna skvělá věc. Představte si, že bude kámoš chtít poradit. Co uděláte? Pošlete mu linkna nápovědu! Pokud má stejnou verzi LO, pak si nápovědu krásně otevře.
user avatar ikar
Odpovědět
Re:Re:Vychází LibreOffice 6.1
27. 08. 2018, 16:48:14
Vlastně ani nevím, zda mi nápověda v LO6.1 vyhovuje nebo ne - protože mi nefunguje. Nápověda s otazníčkem "what is this" nedělá prostě vůbec nic. Nápověda na F1 mi vyhodí okno, že nápověda není nainstalována (wtf - používám default anglickou verzi a nainstaloval jsem vše, co bylo v instalaci k disposici). Online nápověda mne hodí na nějaké stránky, kde nevidím nic, protože adblock. Když adblock vypnu, tak to na mne vybafne nějaké zběsilé omalovánky, kde stejně nevím, co a jak mám dělat. U mne tedy tenhle nový přístup třikrát mínus.
Sotva bych se nějakému "kámošovi" odhodlal link na tohle vůbec poslat.
user avatar kamlan
Odpovědět
Re:Re:Vychází LibreOffice 6.1
3. 09. 2018, 10:53:02
Kde prosím vezmu ten link na nějakou sekci v Nápovědě?

Když mám něco v offline Nápovědě tak link v adresním řádku prohlížeče mám akorát file:///C:/Program%20Files/... a kdybych tohle poslal kámošovi na linuxu, tak ho moc nepotěším :-(.

Myšlenka s linkováním Nápovědy je dobrá, ale plně funkční to může být asi jen se systémem nějakých univerzálních linků a nikoliv standartních offline linků ze zrovna daného počítače -> a nějaký takový univerzální link jsem tedy v Nápovědě nenašel. Je tam vůbec?
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Vychází LibreOffice 6.1
3. 09. 2018, 11:55:59
Ano, rozumím, s námitkou souhlasím.
Upřímně, já opravdu nejsem z nového systému nápovědy happy. Krom jiného taky proto, že nefunguje rozšířená tooltipová nápověda. Nápověda se spouští pomaleji a je méně přehledná. Právě kvůli přehlednosti jsem nikdy nepoužíval webovou verzi nápovědy.
Za mě palec dolů a krok zpět.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz