Vydaná oprava Apache OpenOffice 4.1.14 potvrzuje „udržovací“ trend OpenOffice

openoffice.jpg Nově vydaná oprava Apache OpenOffice 4.1.14 opravuje 27 chyb. Je to 14. „udržující“ oprava od roku 2014, kdy byla vydána poslední „hlavní“ verze tohoto balíku.   

Nadace Apache Software Foundation oznámila vydání opravy Apache OpenOffice 4.1.14. Jde o teprve 14. minor opravu OpenOffice od vydání poslední velké verze v roce 2014, která obsahuje 27 oprav (jejich přehled je zde). Opravy zahrnují zlepšení kompatibility s formáty MS Office a další opravy modulů Writer, Calc a Base (přehled oprav a vylepšení je k dispozici v poznámkách k vydání). Novou verzi je možno stáhnout ze stránky openoffice.org.

Ačkoliv by se podle počtu oprav (27) dalo usuzovat na vzkříšení projektu, situace se má poněkud jinak. Zatímco v roce 2021 bylo ve zdrojovém kódu OpenOffice provedeno 270 změn, loni to bylo o více než 70 méně. Pohled na plán vydání je poměrně smutný – plánovaná „velká“ verze Apache OpenOffice 4.2.0 je na wiki nadace ohodnocena pouze jako minor aktualizace. Přitom se toto vydání chystá již déle jak 4 roky.

Porovnání projektů LibreOffice a OpenOffice - aktuální stav Porovnání projektů LibreOffice a OpenOffice - aktuální stav

Zdá se, že mediální aktivita zcela ustala. Účty na Facebooku a Twitteru jsou déle jak půl roku zcela němé. To je poměrně významná skutečnost, která svědčí o tom, že členové projektu již ani nestojí o propagaci své práce.

Na příkladu Apache OpenOffice lze přímo ukázkově demonstrovat nutnost zázemí komerčních firem, které zajistí trvalé financování projektu. Hezké řeči a plácání po ramenou se stanou irelevantními v momentě nutnosti splácet složenky – a to se týká každého jednotlivce. Je to vidět i na projektu LibreOffice, kde podíl dobrovolníků činí pouhou čtvrtinu.

V nadaci Apache tento fakt zřejmě nepochopili, a tak nechávají projekt v rukou několika málo jednotek dobrovolníků. Výsledkem je nesmírně zastaralý software, který nedokáže konkurovat žádnému významnějšímu hráči současnosti. Přinejmenším jeho podpora formátů Microsoftu je žalostná a problémy má i s novým formátem ODF. O funkční výbavě, která je dnes již standardem, ani nemluvě.

Komentáře

user avatar Petr Kadaník
Odpovědět
Vydaná oprava Apache OpenOffice 4.1.14 potvrzuje „udržovací“ trend OpenOffice
18. 04. 2023, 17:00:58
Mám problémy s OpenOffice i po instalace nejnovější verze 4.1.14, neustále se zasekává, poradíte, kudy? Jaké nastavení mám kde zkontrolovat, aby přestaly padat - je jedno jestli Writer nebo Calc, po chvilce používání se kousne a spadne, Windows pečlivě zapisuje problém, ale není žádné vodítko ani informace, co je špatně.
Děkuji za radu. Petr
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Vydaná oprava Apache OpenOffice 4.1.14 potvrzuje „udržovací“ trend OpenOffice
18. 04. 2023, 18:46:22
Dobrý den, nemám pro Vás dobrou zprávu. OpenOffice se od roku 2014 prakticky nevyvíjí a chyby, které jsou odstraňovány od té doby, jsou víceméně kosmetického rázu.

Projekt Apache OpenOffice vznikl jako konkurence nově se zrodivšímu projektu LibreOffice. Jak vidíte, moc daleko to nedotáhl, chlapci to zapíchli po třech letech... Doporučuji Vám přejít na LibreOffice, který vychází na OpenOffice.org, akorát je dnes někde jinde.

Případné problémy s LibreOffice budete mít kde hlásit (buď zde na fóru nebo na https://ask.libreoffice.org/c/czech-and-slovak/13) a hlavně je někdo bude řešit.

https://cs.libreoffice.org/download

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz