Vydána verze LibreOffice 6.1.4

lo60icon.png Nadace The Document Foundation oznamuje vydání poslední minor aktualizace před únorovým vydáním LibreOffice 6.2.  

Nová verze opravuje úctyhodných 126 chyb, což je rekord za dlouhou dobu. Jejich přehled najdete zdezde. Tentokrát došlo k vydání pouze aktualiazce Fresh řady (obvykle se aktualizuje řada Still, určená pro korporátní uživatele), a jde o poslední minor aktualizaci před vydáním „velké“, 6.2, na přelomu ledna a února 2019. Na malou ochutnávku toho, co lze ve verzi 6.2 očekávat, se můžete podívat sem.

Opravu LibreOffice 6.1.4 stahujte ze stránky LibreOffice. Z ní si můžete stáhnout i stabilní verzi 6.0.7, poslední z řady Still, a dále pak testovací beta verzi 6.2.

Document Liberation Project

LibreOffice podporuje přes sto různých formátů souborů. Podporuje i velmi staré formáty, pro něž již nejsou k dispozici jiné aplikace. LibreOffice tak lze využít i jako konvertor dokumentů. Projekt Document Liberation Project usiluje o další vylepšení podpory starých či stávajících formátů. Za tímto účelem sbírá od uživatelů soubory v různých formátech a snaží se je překonvertovat do jiných formátů tak, aby byl výsledek co nejpodobnější zdrojovému souboru.

LibreOffice je jen jednou z několika aplikací, které z tohoto projektu těží. Mezi další patří například Inkscape či Scribus.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar JirkaZ
Odpovědět
Vydána verze LibreOffice 6.1.4
3. 01. 2019, 16:49:07
Díky za tradičně kvalitní příspěvek. Přsto mi nedá se nepozastavit nad jedním z jeho témat, a tím je chybovost LO...

Už před časem byla zveřejněna informace v tom smyslu, že LO je nově testován jakýmsi strojovým způsobem a tehdy tam byl i údaj, že počet chyb se blíží nule (či tak nějak). Považoval jsem to za cosi jako marketingovou blábolivou lež...

No a ejhle: poslední verze LO opravuje "pouhých" 126 chyb. Kolik jich zase přibyde v nové verzi?

Proč se už konečně někdo nechytí za frňák a místo vymýšlení nových, často nesmyslných a zbytečných "features" se nesoustředí na dovedení stávající verze k dokonalosti?

Připomíná mi to pakárnu z Linuxu, kde se neustále vymýšlejí nové verze KDE, přičemž nejméně rok trvá, než se nová verze dostane alespoň na úroveň staré a mezitím už je "opět něco nového". Fakt jak v psychiatrické léčebně...
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Vydána verze LibreOffice 6.1.4
3. 01. 2019, 17:46:51
Ano bylo to takto popsáno, ale šlo o chyby syntaxe kódu, což nejsou všechny druhy chyb. Nehledal jsem ten článek, ale snad si to vybavuji dobře - LO byl srovnáván s jinými SW a zejména s MSO. Uvedené chyby se týkají "čistoty kódu" což by se mělo projevit zejména v rámci nečekaných pádů systému. Ale zrovna pády byly ošetřeny důkladnějším zálohováním.

Chyby koncepce nelze testovat jinak nežli beta-testery (většinou placení zkušení uživatelé), nebo uživateli kteří spolupracují zdarma. To se mělo provádět lepším přísupem k hlášení chyb. Bohužel stále se vše upravuje a zde se podílí mnoho vývojářů a každý dělá něco. Při tom zřejmě nutně dojde k duplicitám a tím pádem k chybám. Proto se některé chyby vrací opakovaně.

Faktem je také skutečnost, že se vyvoj směruje více na on-line (cloudy) a app(ky). Klasický off-line desktop už je trošku na pozadí zájmu ačkoliv by měl být validním základem. Přes to musí být nejměně podoba (grafika) shodná a také musí být shodné možnosti (ovládání, funkcionality ap.).

Ty chyby jsou spíš důsledkem nedostatku peněz. Takže chyby se určitě budou vyskytovat pravidelně. Existují problémy které mohou být, ale nemusí být přímo chybami. Ani nápověda nestíhá a tak i když je vlastní funkce možná správná, má jen zastaralou dokumentaci a pak se uživatel diví.

Zase lokalizační tým pracuje asi jen zadarmo - ve volném čase a patří jim za to velký dík. Proto se není čemu divit.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Vydána verze LibreOffice 6.1.4
3. 01. 2019, 18:44:46
Ano, je to tak, psal jsem to tu několikrát v článcích, LibreOffice obsahuje 0,00 % FORMÁLNÍCH chyb ve zdrojovém kódu. Nikdo normální ale nebude tvrdit, že neobsahuje chyby uživatelské. Stačí se podívat do bugzilly, ideálně tam i přispívat.
user avatar JirkaZ
Odpovědět
Vydána verze LibreOffice 6.1.4
4. 01. 2019, 00:47:04
Já jsem do Bugzzilly příspíval a podle možností to budu dělat i v budoucnu, a to nejen u LO. Takže se tak trochu považuji za neplaceného testera.

Nicméně přístup typu "novinky za každou cenu" a navíc kolegou popsaný děs á la "appky a cloud" ve mně vyvolává silnou nevolnost, to prostě tak je a vždycky bude.

Opakuji: kdyby se vývojáři z "novinek" přesunuli na "doladění stávajícího", tak by bilance sil zůstala a výsledek by byl mnohem lepší...

O cloudu by se dalo napsat tuny textu, snad jen ta nejdůležitější negativa z mého pohledu:

1) totální závislost funkce na někom druhém a navíc ještě vzdáleném a umístěném kdovíkde (proč?)

2) dobrovolné a soustavné předávání jakýchkoliv dat někomu druhému (proč?)

Klady téměř nevidím, přístupnost kdykoliv odkudkoliv je jen pozlátko, které lze snadno oželet (tedy pokud si člověk vůbec je schopen uvědomit a připustit ona negativa).

Občas (vlastně čím dál častěji) mám pocit, že všechny "sociální sítě", cloudy a další nesmysly musí být vytvářeny zcela cíleně, abychom přišli o poslední zbytky svobody.

Hezky je to popsané třeba na https://krabice.wordpress.com/?s=dohledov%C3%BD
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Vydána verze LibreOffice 6.1.4
4. 01. 2019, 01:05:40
Hledejte prosím na naší stránce pojmy LibreOffice Online, Collabora Online. Žádná data u cizího poskytovatele, ale na vlastním serveru. Zde můj poslední článek:
https://www.openoffice.cz/novinky/libreoffice-6-1-novinky-v-online-verzi
user avatar JirkaZ
Odpovědět
Re:Re:Vydána verze LibreOffice 6.1.4
4. 01. 2019, 01:17:12
"na vlastním serveru" - na koho serveru? Collabory? Proč?

1) Vše, co může být automatizováno, bude automatizováno.
2) Vše, co může být informatizováno, bude informatizováno.
3) Každé využití digitálních dat, které může být využito pro dohled a kontrolu, bude využito pro dohled a kontrolu – bez ohledu na to, jak šlechetný účel mělo na počátku.

Viz Shosanna Zuboff cca v polovině článku https://krabice.wordpress.com/2017/04/28/dohledovy-kapitalismus-cast-1-panoptikon-transparentni-totalita-jaka-tu-jeste-nebyla/
user avatar JirkaZ
Odpovědět
Vydána verze LibreOffice 6.1.4
4. 01. 2019, 01:23:16
Aha, pardon, přehlédl jsem:

"Připomínáme, že LibreOffice Online (LOOL) představuje webovou verzi LibreOffice, která běží na serveru spravovaném uživatelem"

No dobrá, i když asi ne každý má vlastní server. Takže v případě LO (resp. LOOL) je to snad jinak či lepší, jde ale o světlo výjimku.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Vydána verze LibreOffice 6.1.4
4. 01. 2019, 09:18:10
Já s Vámi souhlasím, ale pouze z intuitivního pohledu. Osobně jsem velice konzervativní. Telefony používám dva a jsou tlačítkové přestože mám v šuplíku asi 3 dotykové které se mi osobně hnusí a to typem práce ve stylu "TouchPad". Ty chytré telefony a tablet jsem dostal od dětí a vnoučat protože je chtěli vyhodit kvůli prasklému sklu, jiný má zase baterii která vydrží tak hodinu a pak si klekne. Jednomu není vůbec nic - jen vnukovo nevěsta dostala novější model a tak jsem zdědil telefon který už není "in". Tedy říkali, že ho mám prodat jestli chci.

Já s těmi věcmi prostě dělat nebudu stejně jako s tabletem. S notebookem pracuji : Mám Bluetooth klávesnici + myš a z televize monitor. Stejně nejraději pracuji s klasickou stolní sestavou. Když se mám zcela soustředit na práci tak jenom s compem na stole.

Ale na druhou stranu vnímám serverová řešení pozitivně ať už je to klasické řešení, nebo cloud. Jedná se o potřeby organizací (často uváděné jako korporátní prostředí). Do této kategorie patří například vnější přístup pomocí telefonů které musí umět vytvořit protokol kterým se dá do serveru (cloudu) přihlásit a přenést informaci stejně dobře jako z klasického desktopu. Tady hraje úlohu velikost displeje. Proto se montují "opratě" aby to zvládly telefony (tablety) a aby totéž umožňoval desktop.

Jde jen o to, že LO musí umět vyhovět různým podmínkám přístupů, což nelze realizovat nafouknutím základní desktopové aplikace. Mimo klasických funkcí musí být k dispozici robustní databáze se zálohami, replikační servery, záložní napájecí zdroje, správy přístupů a mnoho dalších funkcí systémů. Základní instalace (desktop) obsahuje sice celou řadu vychytávek, ale při nasazení v prostředí velkého úřadu jedna klasická instalace nemůže vydržet nápor úloh.

Vytvořit si vlastní server není až tak problematické. Většinou se to dělá externím strojem, ale Lukáš Jelínek recenzoval něco takového (tuším na Linux Expres) v řádu několika tisíc Kč, ale je možná instalace i na "běžném" stroji. Ten ale musí být pracovní stanicí, nebo alespoň velmi kvalitní aby neumřel za pár týdnů. Ale tohle zrovna nevidím jako problém, nebo potřebu. Serverová aplikace může chodit i na jednom stroji se kterým uživatel pracuje. To je zase "nadměrná" instalace. (Podobné je to například s Apache servery které si běžně instalujeme na desktopy kvůli simulacím.)

Faktem zůstává, že i přes to by měl být desktop vymakanou aplikací bez chyb. To ale určitě není tak snadné.

Otázka "svobody" (jakékoliv) už vlastně existuje jen jako prázdná fráze. Jde spíš o něco jiného : - udržet svůj vlastní systém když selže síťové připojení - jde tedy o stabilitu práce v Off-line prostředí.
user avatar kamlan
Odpovědět
Vydána verze LibreOffice 6.1.4
6. 01. 2019, 16:38:14
Na verzi 6.1 jsem si zvykal několik měsíců a konečně jsem si celkem zvykl :-) -- tedy až na tu HTML Nápovědu, tu považuji za hroznou :-(. Asi na téhhle verzi nějaký čas vydržím a na novinky se vykašlu. Verze 6.1.4.7 je pro mě přijatelně příjemná, byť nějaké chyby co jsem hlásil na bugzillu (a co v řadě 5.x nebyly) opraveny nejsou, a to co bylo špatně i v 5.x je špatné i nadále. Nicméně něco jsem schopen dělat i přes ty chyby díky vynikajícímu doplňku AltSearch; a něco jsem dělat víceméně přestal, neb to je zákeřná chyba kterou očividně jen tak někdo neopraví - né že by to na bugzille nezkusili, ale už od toho dalo pár vývojářů ruce pryč - a i když je to značné znepříjemnění, dá se s tím taky dosáhnout požadovaného výsledku, jen je to holt pracnější. Ale týká se to spíše takového hodně pokročilého zpracovávání arabštiny, takže nic pro naprostou většinu uživatelů Libre.

Předevčírem jsem nainstaloval pokusně verzi 6.2.0.1 a vydržela mi jen část odpoledne -> občas mi Libre najednou zmrzly a občas spadly, třeba z ničeho nic po hodině práce. Proč se to stalo nevím a reprodukovat to nedokáži. Jen že jsem dělal různě Ctrl+C/V a napřeskáčku v Drawu, Writeru, Basicu a Inkscape :-). 6.1.4.7 mi z tohohle nikdy nespadlo. A nejlepší byla velmi zákeřná chyba před tím, než jsem 6.2 odinstaloval. Potřeboval jsem z různých vektorů v Draw vybrat vždy jen část a tento výběr uložit do SVG. Ručně to je: Soubor/Exportovat, vybrat formát SVG, zaškrtnout checkbox Výběr, zadat jméno souboru a Enter. Po chvíli mě přestalo bavit pořád vybírat formát SVG když se tam defaultně pořád objevoval GIF + zaškrtávat ten checkbox Výběr a zadávat jméno souboru. S výhledem na to, že to v rámci svého kutěného superbastlu budu možná muset udělat pro několik set až pár tisíc souborů mi bylo jasné, že z toho neustálého otravného překlikání z GIF na SVG a zaškrtávání checboxu by mi jeb*o, a v tom ručním zadávání jména souboru že bych dělal chyby. Jména souborů se mi mění až téměř systematicky např. 1-1-1, 1-1-2, 1-1-3 ... 1-2, 1-3-1 a tak podobně dále. Takže jsem si usmyslel, že bych si na to mohl udělat makro, kdy jen označím výběr a zmáčknu nějakou klávesovou zkratku a SVG to s daným jménem vygeneruje samo a samo to změní číslování pro jméno souboru, s tím že si do těch číslic můžu zasáhnout ručně když bude potřeba. V PDF Andrewa Pitonyaka bylo makro na export stránky v Draw do nějakého formátu, ale nebylo tam jak to udělat jen pro výběr. A zde mě napadlo něco, co se ukázalo, že je v 6.2 asi velmi zákeřná chyba.

Napadlo mě, že exportovat výběr by mohla být jenom nějaká proměnná pro exportní filtr. Draw záznam maker neumožňuje, tak jsem to zkusil ve Writeru, označil nějaký kousek textu a dal Nástroje/makra/Zaznamenat makro a Soubor/Exportovat ... a vybral nějak formát. Exportovalo to, ale poté při kliknutí na ovladač makra a 'Zastavit nahrávání' Libre spadly. Když jsem je spustil znova, chyběly rozšíření AltSearch a mé pokusné, byť třeba TypoJTB zůstalo. AltSearch ani to mé nešlo nainstalovat, psalo to nějakou chybu. Přeinstalace rozšíření přes nouzový režim byla k ničemu a nakonec jsem musel ručně smazat nějaké adresáře v nastavení Libre (.../4/user/extensions), pak už je šlo nainstalovat. Zkusil jsem to znovu a zase to spadlo a zase odkráglovalo ta 2 rozšíření -> a byla to ta, u kterých jsem měl zobrazené jejich lišty. U TypoJTB nemám zobrazenou lištu a možná proto to přežilo, ale fakt nevím. Dál jsem to nezkoumal a 6.2.0.1 šlo pryč. Na další ozkoušení toho pro spolehlivý popis reprodukce a nahlášení na bugzillu teď nemám nervy.

Napadlo mě, že se tedy vrátím k verzi 6.0 a užiji si alespoň formát staré dobré Nápovědy a nikoliv té nové HTML. Já jak dělám makra tak Nápovědu docela používám, neboť si pořád nepamatuji hlavně nějaké příkazy a přesnou syntaxi jejich parametrů. 6.0 je trochu pomalejší, ale ta stará Nápověda je neskutečně rychlejší oproti té nové HTML, byť to poznám hlavně díky stařičkému laptopu :-). Vydrželo mi to ale jen pár hodin, neboť jsem si po několika měsících konečně zvykl a oblíbil ikonky verze 6.1 a ty staré v 6.0 už jsem nebyl schopen dávat. Takže opět návrat na 6.1.4.7 a na týhle verzi asi na nějakou dobu solidně zatuhnu.
Jinak to makro pro exportování výběru do SVG v Draw se mi povedlo, Gůgl mi vyhodil fórum AOO kde to někdo vyřešil v pythonu a podařilo se mi to předělat do Basicu (parametr exportního filtru to sice byl, ale jiný než jsem čekal; nebyl to další parametr, ale již používanému parametru se místo exportu stránky musel dát označený výběr; takže generování výběru křivek v Drawu do SVG s nějakým automatickým názvováním mi funguje :-).)

To "vydáváme v únoru novou verzi" je podle mě nesmysl. Jistě mnohem lepší by bylo nijak striktně netermínované "tak jsme vydali novou verzi" a ta skutečně stojí za to, skutečně tam nejsou různé kosmetické krávoviny alá nové ikonky a skutečně jde o pokrok: z minulých verzí se nám nahromadilo 20 tisíc chyb a opravili jsme je - užijte si to :-)! A nyní chceme pracovat na těchto nových funkcích ... jak pohádkové, že :-)?

126 opravených chyb je vskutku nečekané číslo, ale mám pocit, že na bugzille jich za měsíc přibyde snad 1000. Namísto jejich opravování se tedy spíše vyvíjejí cloudy a appky a to že je prý skvělá budoucnost. Já jsem v podstatě v případě cloudů a appek dost skeptický. Krom chyb které nejsou vyřešené ani na desktopu budou přibývat chyby ze sítí, chyby ze serverů, chyby z kombinování toho všeho a taky třeba chyby webového prohlížeče když se něco bude konat onlajn přes něj. Že třeba mikrosoft s webovými prohlížeči dokáže nadělat neuvěřitelný humus po cca 20 letech s tvorbou webovek vím moc dobře (a osobně to řeším tak, že testuji jen ve Firefoxu a Opeře a na zbytek už prostě kašlu, šmejdstvím se nehodlám nechat čím dál víc ničit).

Ale co jinýho než Libre? Umí něco tolik co Libre (a ty makra a co umožňují jsou fakt super) a přitom to je zdarma a kupodivu se to i přes další a novější verze zrychluje? Nic takového neznám - a tu vyšší rychlost fakt na tom starém noutbuku oceňuji. Ale mám to jednoznačné. Nejvíc by se mi líbila fakt stabilní a vychytaná desktopová verze, na kterou by se dalo jednoznačně spolehnout. Ono co dělat smyslně přes mobily a tablety? Tak maximálně něco přečíst nebo vyplnit pár údajů do nějakýho formuláře, to je tak celý. Ta výhoda mobilu nebo tabletu že u sebe nemusim tahat větší kepl je značná, ale to, co na velkym keplu jde dělat díky pořádnýmu monitoru, klávesnici a myši, považuji za nenahraditelné.
S různými onlajn řešeními jsem silný skeptik, vidím v tom snad pokaždé nějakou obdobu toho: onlajn znamená udělej to přes webový prohlížeč. Vypíchnu jen přístup k chybám. Ono jako když nejsem schopen vyřešit ani chyby v desktopu tak s onlajn systémem se to bude mít tak, že ten se povede udělat jaxi zázračně bez chyb? To si nějak nemyslím, naopak bych v tom viděl mnohem větší náročnost a postupné otrávení z mnohem více situací, kdy budu trpět za chyby a hnusárny jiných (viz. třeba zmiňované prohlížeče od MS). Nemyslím si, že onlajn může během několika let až desetiletí nahradit kvalitní desktop. Pokud se nevyřeší kvalitní desktop a všechno bude směřovat do onlajn se všemi chybami desktopu i těmi dalšími co jsou jen v onlajn a míchání toho, tak pak už nebude vůbec nic, na co by se v případě průšvihu dalo spolehnout.

[Ne]opravování chyb považuji v Libre za největší nedostatek. Někde jsem četl, že Libre je pro kancelář 21. století. Dodal bych, že to nyní asi znamená, že to umí všechny chyby ze století 20-tého a že se to občas nestydí udělat i něco, co mělo být vyřešeno již ve století 19-tém asi na psacím stroji nebo alespoň kuličkovém počítadle :-). A taky to tímto stylem asi umí zadělat na pořádný nasr*ní i do století 22-tého s přesahem snad do 23-tího.

Ale je něco lepšího? Já to neznám. Ale není vůbec potěšující u produktu na kterém se podílí tak mnohdy usilovně tak strašně moc dobrovolníků, mít na výběr jenom mezi tím "lepším z toho špatného či mizerného". Nechci hanět Libre, nejsou špatné ... ale že jsou fkt skvělé po asi 3 letech usilovné práce s nimi taky napsat nemohu, z mizérie podle mě část jednoznačně mají. Kéž se toho zbaví a skutečnou kvalitou se vydají :-).

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz