Výsledky Google Summer of Code 2019

gsoc2019.png LibreOffice letos opět, jako každoročně, působil jako mentor v rámci Google Summer of Code. Při této akci běželo šest projektů pro LibreOffice a všechny byly úspěšně dokončeny. Výsledky některých se dostanou do následující major verze LibreOffice 6.4 a věřte, že je nač se těšit.  

Rozdíly OOXML oproti ODF

Ještě než se ale podíváme na finální projekty, jejichž plody najdeme v LibreOffice 6.4, připomeňme si jednu zajímavost, na kterou upozornil Italo Vignoli z nadace The Document Foundation na konferenci LibreOffice 2019 ve španělské Almérii. Jak známo, LibreOffice využívá nativně formát ODF 1.2, schválený jako ISO standard pro přenos kancelářských dokumentů. Tento standard je fixní a neměnný, LibreOffice používá stejný mechanismus práce s tímto formátem. V případě Microsoft Office je to zcela jinak. Italo nechal stejný soubor, jehož obsah vydal na 222 řádků v XML kódu v případě LibreOffice, přeuložit v Microsoft Office různých verzí, a začaly se dít věci. Nejblíže měla k původnímu souboru verze 2010 pro Windows – i tak byl nárůst téměř pětinásobný. Naprosto šílená čísla pak vycházela v případě použití Microsoft Office 2016 pro Windows a macOS X: přes 11.600! Ještě o 1200 řádků více dosáhla verze 2011 pro macOS.

Již jen toto prosté srovnání dává tušit, jak je formát používaný Microsoftem nejednoznačný, nejednotný napříč verzemi, tedy nestálý. Skutečností je, že nativním formátem Microsoft Office není schválený ISO standard Office Open XLM Strict, ale vlastní OOXML formát Microsoftu, který může být opět poskládán všelijak, a jeho používání je opět rizikové.

Přednášku Itala Vignoliho si můžete pustit na Youtube.

Italo Vignoli při přednášce Italo Vignoli při přednášce

Generování QR kódů

Za tímto projektem stojí Shubham Goyal. Nově budou uživatelé moci generovat a vkládat QR kódy do dokumentu LibreOffice. Funkce bude přístupná přes nabídku Vložit | Objekt | QR kód. V zobrazeném dialogovém okně budou uživatelé moci zapsat text, určit stupeň chybové korekce a šířku okraje. Kód se vloží na pozici kurzoru.

Bližší informace najdete ve finální zprávě.

Vkládání QR kódu do LibreOffice Vkládání QR kódu do LibreOffice

Přizpůsobení Notebookbaru

Pro uživatele, kteří používají Notebookbar či by ho chtěli vyzkoušet, se chystá menší zemětřesení. Zásluhou Sumita Chauhana totiž bude možno Notebookbar upravovat – určovat, které ikony budou zobrazeny. Do okna Přizpůsobit přibude záložka Notebookbar pro výběr ikon k zobrazení. Jak to funguje, se můžete podívat ve videu na Youtube. Technické detaily najdete v autorově blogu.

Přizpůsobení ikon v Notebookbaru Přizpůsobení ikon v Notebookbaru

Ikony rozšíření v Notebookbaru

Bude odbourána další překážka uživatelům, kteří chtějí vyzkoušet Notebookbar pro vážnou práci. Bude v něm totiž vyčleněna záložka pro ikony nainstalovaných rozšířeních. (V aktuální vývojové verzi se záložka zobrazí, ale ikony rozšíření nikoliv.) Novinka je opět výsledkem práce Sumita Chauhana a bližší informace k ní lze najít v blogu.

Podpora pro rozšíření v Notebookbaru Podpora pro rozšíření v Notebookbaru

Výrazné změny v LibreOffice pro Android

Zatímco se úspěšně rozvíjí desktopová a cloudová verze LibreOffice, vývoj té mobilní dlouhodobě zaostává. To by se mělo změnit. Kód online verze totiž byl přepracován pro mobilní použití. Důležitou roli v tomto úsilí sehrál Kaishu Sahu, který implementoval funkce jako vkládání obrázků, prezentace, možnost uložení, sdílení a tisku a další.

Styly tabulek

Gagandeep Singh vytvořil sadu stylů tabulek. Díky tomu je možno použít stejné formátování na vícero tabulek a toto formátování upravit hromadně pro všechny tabulky.

Zájemci si mohou novinky vyzkoušet v beta testovací verzi na adrese libreoffice.org. Odkaz ke stažení verze 6.4.0 najdete ve spodní části stránky.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz