Xisco Faulí: Místní setkání mohou pomoci rozšíření LibreOffice

Vývoj Španělský vývojář Xisco Faulí začal pracovat na LibreOffice formou „jednoduchých hacků“ a jako student se zúčastnil GSoC 2011. Jaké jsou jeho vize pro kancelářský balík?  

Mike Saunders postupně zpovídá různé vývojáře a další osobnosti spojené s kancelářským balíkem LibreOffice. Jedním z nich byl španělský vývojář Xisco Faulí. Ten začal pracovat na balíku formou „jednoduchých hacků“ (nevyžadujících speciální znalosti o fungování kódu LibreOffice), jako student také v rámci GSoC 2011 portoval javové průvodce do Pythonu.

Kde žiješ, pracuješ ve firmě spjaté s LibreOffice nebo kóduješ jen ve svém volném čase?

Žiji v Madridu ve Španělsku, ale původem jsem z Valencie na východním pobřeží Pyrenejského poloostrova. Nyní pracuji v soukromé firmě jako inženýr pro QA, kód pro LibreOffice píši ve svém volném čase, obvykle pozdě v noci.

Jak ses dostal k LibreOffice?

Než balík LibreOffice existoval, znal jsem OpenOffice.org jako open-source alternativu k Microsoft Office, ale nikdy jsem si nemyslel, že budu do tohoto projektu přispívat, protože se mi zdálo opravdu obtížné pro někoho, jako jsem já, s malými znalostmi C++ a bez zkušeností s open-source projektem, přispívat do tak velkého projektu.

Ovšem když vznikl balík LibreOffice, podíval jsem se na stránku LibreOffice Easy Hacks a zjistil jsem, že některé z jednoduchých hacků nevyžadují příliš velké znalosti C++ – proto jsem se rozhodl to zkusit. Můj první příspěvek do projektu byl velmi jednoduchý, jen smazání pár zakomentovaných řádků, ale byl jsem opravdu potěšen tím, jak mě komunita přivítala a jak rychle byl můj patch začleněn do hlavní vývojové větve, takže „už mě měli.“

Celý rozhovor si můžete přečíst v blogu The Document Foundation.

(Jako ve škole) Průměr: 2.33 | Hodnotilo: 3
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz