Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření

obecna.png V nové verzi OpenOffice.org 3.2 je mnoho novinek. Vývojová verze OOo4Kids je už v testovací fázi a můžete ji vyzkoušet. Firma IBM přechází na formát ODF. Podívejte se na několik pěkných rozšíření.    

Novinek v připravované verzi OpenOffice.org 3.2 je velmi mnoho

Na webu OpenOffice.org vyšel seznam novinek, které budou ve verzi kancelářského balíku OpenOffice.org 3.2. Seznam je „zmražený“, to znamená, že není přidávána žádná nová vlastnost ani vylepšení. Vše se musí testovat a ověřit správná funkčnost.

Novinek je opravdu veliké množství a není v našich silách je tu popsat všechny. Z těch nejdůležitějších přinášíme malý přehled:

  • byla změněna syntaxe souboru klávesových zkratek; mělo by to pomoci lepší přenositelnosti mezi jednotlivými programy;

  • pro klávesové zkratky bude možné použít i Alt; vznikne tak mnoho možností, jak si přizpůsobit prostředí k obrazu svému;

  • v Impress i Draw bude pole s názvem „Page Count“; funguje podobně jako pole Číslo stránky, ale bude zobrazovat pořadí stránky z celkového počtu v dokumentu;

  • v Draw a Impressu budou také poznámky jako ve Writeru a Calcu; protože se v Impressu už slovo 'notes' – poznámky, používá jinde, budou poznámky v Calcu a Writeru přejmenovány na 'comments' - komentáře, aby to bylo všude stejné; nová vlastnost bude přístupná v nabídce Panel nástrojů | Komentáře;

  • MediaWiki už nebude součástí instalace OpenOffice.org, ale bude součástí instalace rozšíření Wiki Publisher; to bude umožňovat její nezávislé aktualizace;

  • bude také změněn dialog pro nabídku Převést | Text → Na tabulku; v otevřeném dialogovém okně bylo změněno tlačítko Automatický formát; nyní je okno podobné nabídce Vložit | Tabulku;

  • bude možné importovat dokumenty Microsoft Office XML chráněná hesly

Zajímavosti okolo OpenOffice.org

Projekt OOo4kids zdárně pokračuje

Na stránkách Erica Bacharda – jednoho z vývojářů – byla uvolněna vývojová verze OOo4kids 0.5 pro testování. Můžeme podotknout, že plný název je OpenOffice for Kids (česky OpenOffice pro děti). Větev kancelářského balíku je speciálně vyvíjena pro děti od 7 do 12 let. Nabídky má zjednodušené tak, aby se dětem dobře pracovalo.

Firma IBM opouští Microsoft Office a přechází na OpenOffice.org Lotus Symphony

Vedení firmy IBM požádalo své zaměstnance, aby přestali používat Microsoft Office a přešli na Lotus Symphony – kancelářský balík, založený na OpenOffice.org 1.1. Ta nejdůležitější myšlenka v celém procesu je otevřenost formátu ODF (OpenDocument Format) – svobodný a otevřený standard pro kancelářské dokumenty.

Je možné, že rozhodnutí IBM bude mít vliv na ostatní firmy v jejich rozhodování, který kancelářský balík budou používat. Musí se ujistit, že v současné době vytvořené dokumenty bude možné přečíst i za delší dobu – možná několik let.

Rozšíření

TestFonts

Makro Tomáše Bílka má stejnou funkci jako má TypoJTB, část Statistika použitých fontů. Ale rozšíření bylo nedávno aktualizováno a lze ho použít až do nové verze OpenOffice.org 3.1.

TestFonts porovnává řezy fontů použitých v dokumentu s fonty dostupnými v systému a chybějící vypíše. Dále vypíše přehled ručně nastavených, stylově určených a v systému dostupných fontů. Hodí se, například, při importu dokumentů z jiného operačního systému. V různých systémech jsou dostupná různá písma, a proto se některé dokumenty špatně zobrazují.

Pomocí tlačítek pro hledání lze rychle najít výskyty fontů podle jména v celém dokumentu. Okno je není modální, takže je možné i zároveň otevřít a celkem pohodlně upravit tabulku náhrad fontů z nabídky Nástroje | Volby | OpenOffice.org | Písma.

 

Náhled okna TestFontsNáhled okna TestFonts

Rozšíření je dostupné v angličtině, češtině, němčině a francouzštině.

HistoryMaster

HistoryMaster zlepšuje seznamy posledních otevřených dokumentů. Můžete změnit velikost každého seznamu v rozmezí od 0-100. Může také odstranit zbytečná jména souborů, která nechcete zobrazovat. Můžete také změnit jejich pořadí. Lze najít i poslední dokumenty stejného typu.

Zajímavé je, že stránky s nápovědou k rozšíření jsou integrovány do nápovědy OpenOffice.org. Rozšíření je dostupné ve všech světových jazycích, ale čeština chybí.

Arrows 3D Clipart Gallery Theme

Krásné barevné šipkyKrásné barevné šipky

Používáte často šipky? Krásné 3D šipky vám přidá toto rozšíření. Je jich 8 a věřím, že se budou líbit a přinesou oživení vašich dokumentů.

(Jako ve škole) Průměr: 1.82 | Hodnotilo: 11
 

Komentáře

user avatar Marv-CZ
Odpovědět
Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2
22. 09. 2009, 14:28:20
Jednou z důležitých novinek je, že půjde ze schránky vkládat sloučené buňky do již sloučených buňek. To je snad jediná věc, která mi v OOo opravdu chyběla (a nejen mě).
user avatar Small
Odpovědět
Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
22. 09. 2009, 15:04:06
Keby konecne uz spravili poriadne filtrovanie v Calc-u. Chova sa to strasne divne a to nehovorim, ze bezny uzivatel nezvlada pouzivat regularne vyrazy pre zacina/obsahuje atd. Nezaskodilo by zlepsit na sposob excel-u.
user avatar Ondra.kl
Odpovědět
Re:Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
22. 09. 2009, 21:12:28
to Small ... pořádné filtrování? máte na výběr ze 3 druhů filtrů, od nejjednoduššího po opravdu univerzální ... napište do fór co a jak se vám nelíbí nebo nejde.
user avatar small
Odpovědět
Re:Re:Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
23. 09. 2009, 13:33:06
Ide o zahadne chovanie typu dam aut. filter, nastavim si za pomoci vyberu len jednu hodnotu a nasledne pridam standartny filer a pridam dalsiu podmienku, obcas zmizne aj hlavicka stlpcov a to je zaskrtnute "obsahuje popisky". Dam volbu back a vrati sa to do uplne ineho stavu ako bolo predtym.
Est echyba mi vo vzorcou vyznacenie rozsahu na cely stlpec/riadok ako napr. A:A
user avatar small
Odpovědět
Re:Re:Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
23. 09. 2009, 13:36:39
Este som zabudol, filter vo viacerych zalozkach, je mozne mat aktivny len jeden na cely dokument.
user avatar IrenaS
Odpovědět
Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
22. 09. 2009, 15:14:33
Těch novinek je tam opravdu strašně moc - podívejte se na odkaz hned v první větě: Na webu OpenOffice.org - je to anglicky a tam najdete všechny informace a snad i tu, co hledáte :-)
user avatar marecekk86
Odpovědět
Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
22. 09. 2009, 22:08:41
Ja by som sa chcel spýtať či bude OO 3.2 zahrnutá v Ubuntu 9.10 .. teda ak niekto má takéto info ...
user avatar Lubo
Odpovědět
Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
22. 09. 2009, 23:57:37
OOo 3.2 ma byt dokonce na konci novembra (zatial je taky plan), takze do vydania noveho Ubuntu sa to podla mna nestihne.
user avatar Lubo
Odpovědět
Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
22. 09. 2009, 23:59:31
Tu je snad este link aky je plan
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/OOoRelease32

Zvycajne sa vydanie o par tyzdnov este opozdi.
user avatar Marek Turnovec
Odpovědět
Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
23. 09. 2009, 09:46:22
V tom článku je podle mě pár nepřesností (neřku-li rovnou blbostí):

"MediaWiki už nebude součástí instalace OpenOffice.org, ale bude součástí instalace rozšíření Wiki Publisher; to bude umožňovat její nezávislé aktualizace."

Součástí instalace někdy byl i software Mediawiki? Že jsem si toho fakt nevšiml. Vždyť to je taky pěkných pár mega PHP kódu, je nutné k tomu mít HTTP server, nějakou (MySQL) databázi, interpret pro PHP... To vše bylo v OpenOffice také?

"Firma IBM opouští Microsoft Office a přechází na OpenOffice.org"

Lživý nadpis. Hned pod tím píšete, že přechází na Lotus Notes. Ano, Lotus Notes sice vychází z OpenOffice, ale není to OpenOffice. Takže proč ten nadpis? Chcete za každou cenu OpenOffice přilepšit? Nebo je to nějaký přechod k bulváru?

"Okno je modální, takže je možné i zároveň otevřít a celkem pohodlně upravit tabulku náhrad fontů z nabídky Nástroje | Volby | OpenOffice.org | Písma."

No tak pokud je modální, tak to právě asi nic jiného dělat nepůjde, ne? Modální okno má ve zvyku zablokovat zbytek aplikace, takže s hlavním oknem pak nemůžete dělat nic a nemůžete ani otevírat nějaká další podokna... Nemělo to být napsáno přesně obráceně?
user avatar redakce OpenOffice.cz
Odpovědět
Re:Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
23. 09. 2009, 10:08:39
Díky za postřehy a pochopení, že občas se nějaká nepřesnost vloudí. Zejména se mi líbí, že jste se neuchýlil k lacinému osočování, jak to někteří dělají, a své výtky nám sdělil kultivovaně.

Media Wiki> Vypadlo "slovo" filtr. Máte pravdu, jde jen o převodní filtr, nikoliv celou wiki.

IBM> Ano, mělo být, že přechází na Lotus Symphony (ne tedy Lotus Notes, jak píšete)

modální> Ano, je to obráceně, opět máte pravdu

Omlouvám se za nepřesnosti, opravil jsem je.
user avatar Dindo
Odpovědět
Re:Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
26. 09. 2009, 22:59:06
Myslím, že slovo blbosti sa v tomto prípade hodí viac ako nepresnosti...
user avatar PetrV
Odpovědět
Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
23. 09. 2009, 21:06:39
Mně by úplně stačilo, kdyby po stránce funkcionality bylo v OOo to, co tam je (pominu-li IMpress, který dosud považuju za jakési udělátko od Pata a Mata), jen kdyby se a) vylepšila rychlost odezvy, b) odstranily nefunkcionality. Dá se říci, že pak bych byl docela spokojený.
Kdyby OOo dostalo i nový kabát.... nezlobil bych se. Kabát prodává program.
user avatar dtowner
Odpovědět
Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
23. 09. 2009, 22:33:33
Nevím, jak to s tím kabátem myslíte. Ale předělávat něco jenom proto, aby to mělo jiný vzhled, může být kontraprodiktivní. Zeptejte se uživatelů MS Office na názor na 2007. Co jste doposud znal,je téměř nepoužitelné. Každý nástroj si musíte osahat znovu a vylepšení je pouze sporadické. Někdy se užitečné funkce ztratily. Pokud si ale nový kabát bude moci ušít sám uživatel, pak je vše O.K.
user avatar jik
Odpovědět
Re:Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
24. 09. 2009, 07:14:08
K tomu kabátu: S OOo pracuji od verze 1 a to uživatelské rozhraní (tenkrát se argumentovalo, že je to podle MSO, aby to přitáhlo uživatele) bylo a dosud zůstává silně neergonomické. Pro mě jedna z největších slabin OOo. Rád bych panel na způsob Lotus SmartSuite a klávesové zkratky na způsob QuarkXPressu - to by byla lahůdka. Souhlasím ovšem s tím, že by to mělo být naroubované jako rozšíření stávajícího ovládání a ne jako náhrada.
user avatar Mach
Odpovědět
Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
23. 09. 2009, 23:30:14
V Impressu půjde zobrazovat pořadí stránky z celkového počtu v dokumentu.

Pro někoho drobnost, ale mě to dost chybělo. Díky za to.
user avatar MartyFoxx
Odpovědět
Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
25. 09. 2009, 21:39:33
Dobry den,
rad bych se zeptal zda-li nejsou nejake informace ohledne rozsireni sady Ooo o program podobny aplikaci Microsoft Office OneNote. Velmi sem si oblibil Ooo jako nahradu za klasicke office ale citelne postradam OneNote. V podstate sem si kuli nemu musel sehnat balicek office a znej si nainstalovat tuto cast. Momentalne sem nenasel nejaky jiny takto podobne staveny program se vsemi jeho funkckemi a moznostmi. Samozrejme alternativy jsou ale nikdy to nebyl plnohodnotny program na zpravu deniku. Ja ho pouzivam predevsim pro poznamky z jednotlivych predmetu ve skole. Dekuji za odpoved
user avatar Jiri
Odpovědět
Pooostřehy – novinky v připravované verzi OpenOffice.org 3.2, zajímavá rozšíření
1. 12. 2009, 10:15:15
Někde jsem četl, že bude možné redefinovat oblast dat v kontingenčních (pivotních) tabulkách (v Calc definovaných volbou Práce s daty).
Doposud, pokud jsem chtěl tuto oblast rozšířit např. o další sloupec, musel jsem celou definici udělat znovu do jiného cílového umístění.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz