OpenOffice.org v Děčínském deníku (10. ledna 2005)

OpenOffice.org používám přibližně třetím rokem. Moje první zkušenosti jsou z občanského sdružení, nyní v nich pracuji v Děčínském deníku. Poměrně velkým překvapením bylo, když jsem poprvé přišel do redakce k počítači a tam na mě vykoukly právě oo.org.  

OpenOffice.org v Děčínském deníku (10. ledna 2005)

Martin Chlouba (rimoa@seznam_cz) nám napsal:

OpenOffice.org používám přibližně třetím rokem. Moje první zkušenosti jsou z občanského sdružení, nyní v nich pracuji v Děčínském deníku. Poměrně velkým překvapením bylo, když jsem poprvé přišel do redakce k počítači a tam na mě vykoukly právě oo.org. Za tu, pro mě docela dlouhou dobu práce v novinách, musím říct, že jsem s nimi neměl žádný problém.

Doma mám oproti redakci (win) nainstalovaný Mandrake Linux a na OpenOffice.org si nemůžu stěžovat. Samozřejmě mi vadí jejich pomalejší start, ale to už jsem vyřešil spuštění okamžitě po naběhnutí KDE na druhou virtuální plochu:-) Překvapivě jsem si nevšimnul nějakého zpomalení systému kvůli dalšímu programu, který mám spuštěný navíc. Naštěstí mi přijde, že každou novější verzi se tento čas zkracuje. Ale tak zase na druhou stranu můj comp není zrovna starý dědeček patřící do šrotu.

OpenOffice.org používám hlavně kvůli jejich stabilitě (stejně jako MDK Linux), co si pamatuji, tak mi zatím ani jednou nespadli a nepřišel jsem tak o data. Snad to nezakřiknu, protože tento dokument nemám uložený a nerad bych ho psal znovu;-)

Ale zpátky z domova do redakce. Týdně nám přichází desítky tiskových zpráv a dalších dokumentů v podstatě téměř výhradně s příponou doc vytvořené v MS Office. Ze zkušenosti si troufnu říci, že větší problém s kompatibilitou mají různé verze MS Officů než oo.org s dokumenty od nich. Nejvíce mě překvapuje, že MS Offici využívají mnohá sdružení, domy dětí a mládeže a podobné neziskové organizace. Některá sdružení je mají legálně zakoupené, jiná je, pokud to řeknu narovinu, ukradla. Jejich konání příliš nerozumím, ale nejspíše mají mezi sebou příliš málo počítačových odborníků, a tak raději platí horentní sumy za licence nebo si je vypůjční, stáhnou... Možná by pomohlo větší zaměření na tento sektor, ať formou informativního mailu či přímé pomoci. Neziskové organizace přeci jenom zaujímají v mnohém stejné principy myšlení jako komunita vyvojářů opensource a je škoda, že o sobě příliš nevědí. Obě komunity stojí na dobrovolné práci tisíců lidí, které pojí „jen“ přesvědčení, že dělají dobrou věc.

Na závěr ještě poznamenám jednu příhodu, která vás jistě pobaví. Kamarádka si u mě asi tak před rokem psala maturitní otázky v oo.org a shodou náhod přišla řeč na Linux i při její zkoušce z výpočetní techniky. Učitel se ptal, jestli jsou kompatibilní Windows, Linux (myslím, že zmínil MacOS) a produkty v nich. Jeho odpověd byla, že ne. Kamarádka podotkla, že při otevření dokumentu oo.org v MS Office měla rozházené mezery mezi odstavci. Pointa a rada? - Používejte styly v dlouhých dokumentech:-)

(Jako ve škole) Průměr: 3.43 | Hodnotilo: 7
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz