Již více jak rok uplynul do doby, kdy jsme vám představovali tehdy ještě zvažované a chystané řešení LibreOffice na síti – LibreOffice Online (LOOL). Řešení, které je výsledkem spolupráce hlavního vývojáře LibreOffice, Collabory, s firmou IceWarp. V prosinci 2015 jsme pak provedli první větší pokus a navrhované demo řešení jsme si vyzkoušeli.
Ovšem LOOL není jediným způsobem, kterak provozovat LibreOffice online. Podporu pro alespoň základní práci mají i další dvě řešení. S cloudovým řešením Open365 jsme vás již také seznámili. V tomto článku se podíváme ještě na použití LibreOffice na ownCloudu a provedeme srovnání všech tří online řešení LibreOffice.
LibreOffice Online
V LibreOffice Online lze připravovat textové a tabulkové dokumenty a prezentace. Jak jsou na tom nyní?
Writer
Poskytuje základní podporu pro psaní a úpravu textů. Lze vkládat obrázky, tabulky, ale také například anotace a seznamy. Je tu i podpora pro různé styly – je jich dost na to, aby postačovaly. Bohužel nelze přidávat další nebo stávající editovat.
Textový
dokument v LibreOffice Online
Calc
Calc bohužel bude sloužit prozatím jen jako prostředek pro vyplňování tabulek. Jak si můžete všimnout, nezvládá pořádně ani funkci SUM. Zároveň je otázka, jak do Calcu vložit např. graf – ten na obrázku je ve skutečnosti vloženým obrázkem. (Totéž platí i v případě Writeru.)
Tabulkový
sešit v LibreOffice Online
Impress
U Impressu jsme se dočkali dílčích úprav. Pokud změníte velikost okna prohlížeče, prezentace se mu přizpůsobí. To je plus. Rovněž lze vkládat obrázky, což předtím nešlo. Ale i tentokrát platí: Nelze měnit pořadí slajdů, nelze podbarvovat text, protože podbarvení vede k jeho nečitelnosti.
Open365
Cloudové řešení od Open365 jsme představovali začátkem června. Od té doby došlo k výrazné změně – Open365 nyní poskytuje podporu pro Writer, Calc a Impress, ale zároveň i Gimp. Spouští se ze stejné nabídky jako ostatní aplikace. Jeho možnosti jsou zhruba tytéž jako u desktopové verze, ale pochopitelně nelze instalovat různé pluginy a podobně. Zároveň byste se měli vyvarovat například přetahování doků, protože to vede ke „zbláznění“ aplikace. Tu pak můžete (bez uložení) leda tak zavřít.
LibreOffice na Open365 poskytuje tytéž funkce jako desktopová verze. Je tu ovšem jedno podstatné a přetrvávající ALE. Podpora pro české znaky – pro háčky, čárky – neexistuje. Použijete-li je, znaky se vůbec nezobrazí, aplikace nereaguje. A dalším negativem může být, že se aplikace subjektivně jeví pomalejší – doba odezvy je delší.
Ovšem jinak je to ze všech posuzovaných řešení to nejschopnější co do množství funkcí. LibreOffice Online naopak vítězí tím, že ty omezené funkce, které má, fungují, jak mají.
ownCloud
Nakonec jsme si nechali samostatné řešení na ownCloudu. Pravda, i LOOL využívá služeb ownCloudu, ale je to jaksi služba „navíc“. ownCloud však má v sobě zakomponovanou podporu pro textové dokumenty. Pokud však ve správci cloudu na nějaký klepnete, stáhne se, případně se zobrazí dialog pro potvrzení stažení (záleží na nastavení prohlížeče).
Abyste si dokument prohlédli, musíte jít přes nabídku Files, kde uvidíte položku Documents. Po klepnutí na ni se zobrazí všechny uploadované textové dokumenty. Až nyní můžete na nějaký klepnout a otevře se v editoru. V něm můžete provádět základní úkony: Převádět text na tučný, kurzívu, je možné přidávat přešrtnutí, font, zarovnání, anotace, ale také styly. Zde je výhoda, že lze styly přidávat další – je zapotřebí klepnout na tlačítko Format vlevo a poté na položku Paragraph.
V dialogovém okně pak vpravo vidíte tlačítko Clone, kterým klonujete styl vybraný v nabídce nahoře. V okně je možné rovněž přebarvovat a podbarvovat text, měnit zarovnání a odsazení. podobně jako u Open365 lze i zde dokument sdílet s dalšími účastníky pomocí tlačítka Share v horním menu – po stisknutí na něj zadejte jméno uživatele ownCloudu.
Základní
formátování textu v ownCloudu
Poznámka: ownCloud by ve formě pluginu měl mít bohatší podporu nejen pro textové dokumenty, ale i ostatní. Tento plugin se nám však nepodařilo nainstalovat.
Použití ownCloudu bylo autorovi umožněno zásluhou nového redaktora OpenOffice.cz, Antonína Judytky. Děkuji.
Autor používá LibreOffice 5.1.4