Collabora Online 2.1: plně funkční Impress, komentáře, revize

cool.png Společnost Collabora, hlavní podílník do zdrojového kódu kancelářského balíku LibreOffice, ohlásila vydání další verze online balíku Collabora Online. Jaké jsou v něm změny a co nabízí?  

O balíku Collabora Online již jsme na našem webu několikrát psali. Je to online verze LibreOffice, tedy základní aplikace LibreOffice připravené pro web. Je postavena na aplikaci LibreOffice Online, což je oficiální webová verze LibreOffice od The Document Foundation, nadace, která řídí a spravuje vývoj LibreOffice. LOOL je v zásadě méně vybavenou aplikací, protože Collabora zastává tu politiku, že nejprve novou funkcionalitu otestuje na vlastním produktu COOL předtím, než ji implementuje do finální verze, kterou je LOOL. COOL tak lze v určitém smyslu chápat jako demo verzi LOOL.

Tato nová verze, označená 2.1, představuje opravdu velký posun kupředu. Podle přehledu, jenž Collabora vydala, bylo zapracováno jak na funkcionalitě, tak výkonu. Podívejme se nejprve na to druhé, tedy co je takříkajíc „pod kapotou“:

  • Sníženy nároky na paměť.
  • Sníženo zatížení procesoru, zvýšena jeho odezva.
  • Sníženy nároky na síťový přenos.
  • Vylepšena vyrovnávací paměť.
  • Vylepšené vykreslování, souborové filtry a funkční sada.
  • Vylepšena responzivita.
  • Velice se zapracovalo na stabilitě a výkonu.

A jaké funkční novinky na vás čekají v nové verzi?

Poznámky, komentáře

Přidávání poznámek doznalo opravdu velkých změn. Především si připomeňme, že právě Collabora zavedla do webové verze LibreOffice možnost spolupráce více uživatelů a sdílení souborů. V určitém okamžiku tak může jeden soubor spravovat velké množství uživatelů. Přitom každý vidí, co který uživatel dělá.

Sdílení souborů v COOL Sdílení souborů v COOL

Pokud jeden z nich napíše poznámku, uvidí ji ostatní. Ostatní mohou přidávat odpovědi či vlastní poznámky. Poznámky lze rovněž modifikovat a odstraňovat.

Psaní a správa poznámek ve Writeru Psaní a správa poznámek ve Writeru

V Calcu mají komentáře trochu jinou podobu. Stejně jako v desktopové verzi se poznámky nezobrazují – pouze buňky, které jsou okomentovány, jsou zvýrazněny značkou. Pokud na buňku přejedeme kurzorem, poznámka se rozbalí.

Komentář v Calcu Komentář v Calcu

Revize

Sledování změn je opravdu úžasný nástroj, kterým můžete sledovat, co a kdo s určitým dokumentem provedl. Sledování změn zapnete v nabídce Upravit | Sledování změn | Záznam. Pokud v dokumentu provedete nějakou změnu, zobrazí se vpravo informace o tom, jaký úkon byl proveden. Pomocí těchto boxů změny schvalujete a odmítáte – kliknutím na příslušné ikony. Lze však i přidávat komentáře, jak můžete vidět na obrázku. Na tento komentář již nelze odpovídat, ale lze ho i nadále upravovat.

Sledování změn ve Writeru Sledování změn ve Writeru

Jinou možností je návrat na určitý stav dokumentu. Klikněte na tlačítko Obnovit dokument a zobrazí se přehled (historie) změn. Kliknutím na nějakou položku se dokument vrátí do vybraného stavu.

Sledování historie změn ve Writeru Sledování historie změn ve Writeru

Vkládání zvláštních znaků

Nově přibylo dialogové okno Speciální znaky (v češtině se používá spíše termín Zvláštní znaky). Pomocí něj lze do dokumentu vkládat libovolný znak ze všech písem, které má uživatel nainstalována v počítači!!! Znamená to tedy, že již nejste omezeni určitou omezenou množinou písem. Můžete použít svoje vlastní písmo, které máte nainstalované! A to nejen vložením znaku z tohoto okna, ale i obecně.

Pomocí tohoto okna vložíte zvláštní znak tak, že nejprve vyberete font, pak skupinu znaků a poté konkrétní znak. Prostě – klasicky. Ve spodní části okna si můžete všimnout unicodové notace, kterou si můžete zapamatovat nebo zapsat a následně používat (což ocení uživatelé Linuxu).

Dialogové okno pro vkládání zvláštních znaků Dialogové okno pro vkládání zvláštních znaků

Vkládání tabulek a obrázků

Tabulky lze vkládat standardním způsobem; příslušným nástrojem vyberete počet řádků a sloupců. Počty řádků a sloupců můžete následně měnit. Buňky můžete slučovat, sloučené buňky však nelze opět rozdělit. Do buněk lze vkládat obrázky, text lze různě formátovat. Pokud chcete buňku rozdělit, nejlépe asi bude, pokud přidáte řádek a obsah původního zkopírujete. Starý řádek pak smažete. Také lze přidávat sloupce vlevo/vpravo, ale tak se přidají všem buňkám ve sloupci.

Formátovací možnosti v tabulkách Formátovací možnosti v tabulkách

Netisknutelné znaky

Mnohým uživatelům notně pomáhají tzv. netisknutelné znaky, což jsou formátovací značky, které vás upozorňují na určitou formátovací změnu – například nový odstavec. Zobrazíte je z nabídky Zobrazit | Formatting Marks.

Zobrazení netisknutelných znaků Zobrazení netisknutelných znaků

Impress použitelný

Impress se dostal do stádia, že je konečně použitelný. Jistě si vybavíte na naše připomínky k tomuto modulu. Ty již neplatí. Do prezentace lze vkládat obrázky, písmo lze zbarvovat i podbarvovat. Můžete si vybrat některé z četných rozvržení a použít jej – takto se do prezentace přidávají textové rámce. Impress tak splňuje základní funkcionalitu a lze jej použít.

Impress s obrázkem – nyní již žádný problém Impress s obrázkem – nyní již žádný problém

Rozbalovací nabídka pro rozvržení stránky prezentace Rozbalovací nabídka pro rozvržení stránky prezentace

Změny v Calcu

V Calcu lze nyní použít tabulky s půl milionem řádků. Byla rovněž vylepšena podpora pro formátování a desítkové oddělovače podle vybraného jazyka. Calc v online verzi rovněž podporuje kontingenční tabulky.

Podpora rozsáhlých tabulek v Calcu (zdroj: collaboraoffice.com) Podpora rozsáhlých tabulek v Calcu (zdroj: collaboraoffice.com)

Registrace a přihlášení

Připomínáme, že zájemci se musí nejprve registrovat, a to na této stránce. Poté se jim zašlou na e-mail přihlašovací údaje, kterými se přihlásí na jeden z cloudových systémů, na kterých běží COOL (např. ownCloud). Dále se vyplatí přejít do osobního nastavení (kliknout vpravo nahoře na nabídku a vybrat Personal) a v něm přepnout do češtiny a zvolit uživatelské jméno (do té doby se zobrazuje e-mailová adresa). Pod tímto jménem se budou psát komentáře a provádět změny.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar neutr
Odpovědět
Collabora Online 2.1: plně funkční Impress, komentáře, revize
10. 05. 2017, 16:55:24
Já jsem byl zvědavý spíš na Calc a Writer. Proto jsem se přihlásil a otestoval. Je samozřejmé, že nelze srovnat desktop s online verzí ale víme že jde o začátek.

Není proto divu že je zde minimální funkcionalita. Prakticky vše se musí nahrát. Jde zejména o vzorce. Nemluvím o pokročilejších funkcích. Pro běžné sdílení je to dostačující. Samozřejmě otestovat všechny vzorce by trvalo mnoho hodin. Také to bude jistě popsané ale tak daleko jsem nešel.

Zajímalo mne jak to bude vypadat po exportu na Cloud a to se mi docela zamlouvá. Není to ani tak o délce UpLoadu ale i to je dobré. Jde o odezvy které samozřejmě souvisí více s mým připojením.

Zajímala mne akceptace češtiny a podobnost obsahu formátu desktop/cloud. A to je také celkem vyhovující. Čeština je pravděpodobně bezchybná. Vyplývá z toho už nyní možnost překonat nedostatek desktopu - pády velkých souborů. Ale je to celkem nové a příliš pochvalovat je předčasné.

Také mne zajímalo jak by to vypadalo v ostré verzi - cena a podobné věci. To mi málem upadly brýle i s očima. 15 dolarů za měsíc a 1 licenci. Nabídka ale zní 50 licencí na rok. Zajímá mne to i z jiného důvodu.

Já hostuji u Wedosu kde testují svůj nový cloud. Takže cenově zatím nabídky nejsou vyjádřeny. Měl by to být jeden z nejrychlejších cloudů jaké lze najít. Mají snad nějaké know-how a celosvětovou certifikaci na poskytování služeb podobného typu.

Jde také o demo ale musel jsem se přihlásit jako tester a popsat svůj projekt. Zatím jsem jen prohlížel možnosti a byl jsem překvapen možnostmí navolit své virtuální pracovní prostředí. Tedy typ virtuálního počítače a operačního systému. Mají tam také Ubuntu 16.04 což je systém na kterém pracují ve většině případů. Nejprve jsem chtěl cloud používat jen z pohledu více méně pasivního úložiště.

Ale podle všeho by virtuální počítač měl umět totéž co stolní. Tedy teoreticky by mělo jít spustit makra na serveru což by mi značně usnadnilo život. Na Linuxu jsou makra cca 2x rychlejší nežli na Windows a proto mám puštěný jeden počítač až 12 hodin každý den. Pracuje na obrovských databázích různého typu. Nyní zpracovává Partition Numerorum lexikální algoritmus - konkrétně PN 75 prvků (cca 4 miliony řádků). Ale potřeboval bych až PN 100 oprvků = 190 milionú řádků. Takže nyní pracuji na testech s protokolem který by potřebovali z Wedosu, ale zatím jenom pro práci s pasivní databází CSV. Také se zajímají o zkušenosti s jinými cloudy ale do toho se mi moc nechce - zkušenosti nemám.

Samozřejmě část pasivních databází je důležitější, ale možnost vyrobit si další generátor (nebo i více strojů) na cloudu a nechat ho pracovat 300 hodin v kuse to bych přemýšlel i o občasném pronájmu za dost vysokou cenu. Nicméně je potřeba otestovat všechny možnosti. Původní moje představa byla že budu zálohovat na cloud 2. kopii záloh stejně jako na uložiště at home/.

Už dlouho jsem se něčím podobným nezabýval. Je možné že někdo z čtemářů by měl další tip. Takové nasměrování bych uvítal. Předem děkuji.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz