Collabora Online 6.4.7 přináší modul Draw a využití VBA maker

Collabora Nová verze online kancelářského balíku Collabora Online přináší podporu pro dokumenty aplikace Draw, VBA makra, náhledy stylů v Notebookbaru, přepracovaný zdrojový kód s využitím prvku canvas a další novinky.   

Společnost Collabora nedávno vydala novou verzi oblíbeného balíku Collabora Online, cloudové verze LibreOffice. Jaké novinky přináší?

Nový modul Draw

Významnou novinkou v Collabora Online 6.4.7 je podpora formátu *.odg, tedy výchozího formátu modulu Draw. Soubory s tímto formátem se otevřou v modulu Draw, ačkoliv zatím nelze soubory s touto příponou přímo vytvářet. V modulu Draw lze jako v jediném vytvářet Spojnice, jež byly do této verze rovněž přidány nově, ty je však možno využít i v dalších modulech. Přístup k vytváření spojnic je na kartě Domů. Dále lze využít již dříve implementované funkce jako Základní tvary, Písmomalba, Čára, Obrázek, Graf a Tabulka. Také je možné vkládat svisle orientovaný text – přístup k tomuto nástroji najdeme na kartě Vložit.

Nový modul Draw Nový modul Draw

Při zkoušení funkce svislého textu zřejmě narazíte na problém, že tento nástroj nefunguje.

Karta Domů s možností vkládání spojnic Karta Domů s možností vkládání spojnic

Podpora VBA maker

Druhou podstatnou novinkou je podpora VBA maker. Jelikož se jedná o problematickou otázku, zejména z hlediska bezpečnosti, platí tu určitá pravidla:

  • Jednak je tato funkce ve výchozím nastavení zakázána a je třeba ji povolit v souboru loolwsd.xml. Přístup k makrům pak bude prostřednictvím hamburger nabídku, v případě, že si uživatel nastavil klasické rozhraní, může použít nabídku Nástroje | Spustit makro.

  • Makra běží na serveru uvnitř zabezpečeného kontejneru, specifickým pro každý dokument. To znamená, že funkčnost maker je omezena na dokument, který makro spouští, nemohou přistupovat k dalším dokumentům.

  • Nelze používat příkaz Shell.

  • Nelze volat externí programy.

  • S ohledem na povahu VBA je použití maker zpravidla omezeno na jednoho uživatele, jenž aktuálně dokument edituje.

Podpora maker v Collabora Online (collaboraoffice.com) Podpora maker v Collabora Online (collaboraoffice.com)

Bližší informace o použití maker v Collabora Online nalezne čtenář na webu Collabory.

Náhledy stylů v Notebookbaru

Podobně jako v desktopové verzi poskytuje i online verze v Notebookbaru náhledy na styly, použité v dokumentu. Seznam těchto stylů lze procházet využitím kolečka myši nebo posuvníku.

Náhled na styly v Notebookbaru a postranním panelu Náhled na styly v Notebookbaru a postranním panelu

Export do CSV

Calc nyní umožňuje export do formátu *.csv. Pro tento účel přibylo na kartě Soubor tlačítko.

Karta Soubor s možností exportu do CSV Karta Soubor s možností exportu do CSV

Implementace HTML5 elementu canvas a důsledky

Collabora Online 6.4.7 používá HTML5 prvek <canvas> pro všechny moduly a na všech platformách. Implementace tohoto prvku není úplně nová, v předchozí verzi se použila na vykreslování tabulek. Začleňování tohoto prvku s sebou přineslo i pozitivní vedlejší efekty. Velká část kódu byla přepsána do čistšího a udržitelnějšího TypeScriptu. Byly vyřešeny některé okrajové případy v uživatelském rozhraní. Dále byla povolena funkce Ukotvit řádky a sloupce (najdeme ji v Calcu na kartě List). Komentáře na mobilech již nejsou součástí dokumentu – uživatelé mohou kliknutím na ikonu v panelu nástrojů zobrazit jejich seznam a zpracovávat je pohodlněji.

Přizpůsobení tvarů

Tvary nyní disponují ovládacími prvky pro jejich přizpůsobení. Nově tak lze zaoblit rohy, upravit průměr šipek, určit tvar úsměvu smajlíka.

Tvarování tvarů Tvarování tvarů

Jak získat Collabora Online

Collabora Online 6.4.7 je možno si vyzkoušet jako demo. Zájemci o plnohodnotnou instalaci mohou navštívit českou stránku LibreOffice, kde najdou informace k různým možnostem instalace.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz