Collabora Online 6.4 je na světě, poprvé s Notebookbarem

Collabora Společnost Collabora oznamuje vydání Collabora Online 6.4. Nová verze je zaměřena na zlepšení kompatibility s formáty Microsoft Office a přináší uživatelské rozhraní Notebookbar.  

Z verze 4.2 na verzi 6.4

Nové vydání Collabora Online nese číslo 6.4, poněkud nečekané, uvědomíme-li si, že poslední verze byla 4.2. K tomuto kroku se Collabora rozhodla proto, aby číslování Collabora Online a Collabora Office (tedy webová a mobilní verze LibreOffice od společnosti Collabora) bylo jednotné.

Poprvé Notebookbar

Collabora se rozhodla vůbec poprvé implementovat do online verze své kanceláře uživatelské rozhraní Notebookbar, podobné tomu, jež známe z desktopové verze LibreOffice. Notebookbar zde vystupuje v podobě záložek (v desktopové verzi tomu odpovídá vzhled Karty), ovšem s tím rozdílem, že zde zatím ještě nejsou implementovány všechny funkce, takže i Notebookbar je jednodušší.

Různé podoby Notebookbaru Různé podoby Notebookbaru

Pravděpodobně je to rozumný krok, protože ve webovém prostředí je obtížnější pracovat se samostatnými tlačítkovými lištami, a s přibývajícími funkcemi již v nich nezbývalo místo. Toto řešení umožňuje do omezeného prostoru vtěsnat řádově více tlačítek a funkcí. Navíc kliknutím na záhlaví aktuálně otevřené záložky (jako jsou Soubor, Domů a podobně) minimalizujete Notebookbar, čímž ušetříte místo. Řadu operací pak můžete provádět již jen s využitím postranního panelu.

Aktuální uživatelské rozhraní přidává též hamburger menu, s jehož pomocí lze získat přístup k řadě důležitých funkcí.

Hamburger menu Hamburger menu

Collabora neplánuje odstranit z Collabora Online původní rozhraní definitivně. Pokud jej chcete používat, v souboru loolwsd.xml změňte klíč user_interface na 'classic'.

Byla zavedena podpora komentářů při jejich exportu do PDF.

Vložené komentáře Vložené komentáře

V Calcu přibyla možnost ukotvení řádků a sloupců, resp. prvního řádku a prvního sloupce. Příslušná tlačítka najdete na záložce List.

Ukotvení řádků a sloupců Ukotvení řádků a sloupců

V rámci zvýšení podpory s formátem OOXML byly provedeny desítky oprav a vylepšení, mimo jiné:

  • Podobně jako v desktopové verzi LibreOffice může být text poloprůhledný. Míra průhlednosti se nastavuje v okně Znak.

    Poloprůhledné písmo Poloprůhledné písmo

  • Byla vylepšena podpora pro import SmartArt objektů.

  • Snímky prezentace mohou mít gradientní výplň.

    Možnost gradientní výplně snímků Možnost gradientní výplně snímků

Collabora Online si můžete v podobě demo vyzkoušet na stránce Collabory. Informace o instalaci získáte na stránce LibreOffice.org.

(Jako ve škole) Průměr: 2.68 | Hodnotilo: 19
 

Komentáře

user avatar Roj
Odpovědět
Collabora Online 6.4 je na světě, poprvé s Notebookbarem
8. 11. 2020, 18:12:52
Collaboru jsem vyzkoušel na telefonu a po asi dvou týdnech marného boje smazal. Neumělo to v jednoduché tabulce *.ods ani zeditovat záznam v buňce. Opravdu nevím, jak to někdo může používat. Přešel jsem na AndrOpen Office a spokojenost.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Collabora Online 6.4 je na světě, poprvé s Notebookbarem
8. 11. 2020, 20:31:53
Váš komentář se týká mobilní aplikace Collabora Office, nikoliv Collabora Online.

V mobilní aplikaci musíte kliknutím na ikonu tužky nejprve povolit editační funkce.

Troufám si tvrdit, že mobilní verze LibreOffice od Collabory, hlavního přispěvatele do zdrojového kódu LibreOffice, je na dost solidní úrovni.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz