FengOffice: tak trochu jiná webová kancelář

FengOffice Webové kanceláře jsou dnes zcela běžnou věcí a prakticky každý nějakou zná nebo dokonce používá. FengOffice je také kancelář tohoto typu, ale trochu jiná, než ty obecně známé.   

Další webová kancelář?

S webovými kancelářemi se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Většinou jsou k dispozici formou služby (Dokumenty Google, Microsoft Office Online, Zoho Office Suite, Dropbox Paper…), v některých případech je ale možnost je provozovat na svém serveru.

Do této kategorie patří například LibreOffice Online (a komerčně podporovaná verze Collabora Online), ale také FengOffice. Právě o posledně jmenovaném balíku bude tento článek. Ten je k dispozici jak jako služba (Feng Sky), tak i k instalaci na vlastní server (Feng OnSite).

FengOffice má tři edice. Základní je Community Edition, která má otevřené zdrojové kódy (licence GNU Affero GPL) a obsahuje sadu modulů pro většinu běžných činností. Proprietární placená Professional Edition přidává například správu zákazníků a projektů, vyšší placená Enterprise Edition má ještě další moduly (například Ganttovy diagramy nebo správu nákladů).

Community Edition má v základu pouze podporu prostřednictvím wikistránek a uživatelského fóra, lze si ale zaplatit plnohodnotnou podporu (včetně záruky, instalace, aktualizací atd.). Ceny se liší podle toho, co všechno podpora obsahuje (např. zaškolení v různé rozsahu nebo telefonická podpora).

Kde získat a jak nainstalovat FengOffice

FengOffice jako službu si můžete objednat na webu Feng Sky, k dispozici je možnost vyzkoušení zdarma. FengOffice k provozu na vlastním serveru si lze rovněž objednat. Pokud si vystačíte s komunitní edicí bez placené podpory, můžete si ji stáhnout ze serveru SourceForge.

K provozu na serveru postačí klasický hosting s PHP a MySQL, který nabízí většina webhostingových firem. Je vhodné, aby databáze MySQL umožňovala používat úložiště InnoDB (což většinou lze; hostingy bez podpory InnoDB se dnes už vyskytují jen zřídka). Doporučuje se PHP verze 5.4 nebo novější (dnes standardní věc) a webový server Apache.

Instalace FengOffice Instalace FengOffice

Stažený balíček FengOffice (formát ZIP) rozbalíte na webhosting a otevřete daný web v prohlížeči (Firefox, Google Chrome apod.). Instalátor už vás provede celým instalačním procesem – především ověří, zda je server způsobilý (verze PHP, oprávnění zápisu do některých adresářů apod.; případné nedostatky je potřeba vyřešit), a vyzve vás k zadání přístupových údajů k databázi MySQL. Pak už jen vyplníte uživatelské údaje o prvním administrátorovi a je hotovo.

Používání FengOffice

Po přihlášení je dobré si v uživatelských preferencích nastavit jako jazyk češtinu, přestože překlad není kompletní a budete tedy stále potkávat i angličtinu. Nastavit se toho dá opravdu mnoho, ale pro začátek je lepší nechat všude výchozí hodnoty a do nějakých změn se pouštět až v okamžiku, kdy vám něco nebude vyhovovat.

Uživatelské preference Uživatelské preference

Začátek používání FengOffice vám usnadní karta Začínáme, kde si postupně projdete skrz základní nastavení a další úvodní operace, například vytvoření první pracovní plochy (pracovní plochy jsou v podstatě složky, takže mohou tvořit i hierarchii).

Karta Začínáme Karta Začínáme

Jednou z úvodních operací je nastavení, které systémové moduly budou aktivní. Ve výchozím stavu jsou povoleny jen některé, takže například kontakty nebo kalendář je potřeba povolit explicitně. Víc modulů znamená víc dostupných funkcí, ale mít zapnuté zbytečné moduly znamená, že vám budou „překážet“ karty, které nebudete používat.

Přidání e-mailového účtu Přidání e-mailového účtu

Mezi dostupnými moduly je například také webový e-mailový klient, práce se štítky nebo modul Čas, který slouží ke sledování času stráveného různými úlohami a dalšími činnostmi.

Vytvoření poznámky Vytvoření poznámky

Nejzajímavější funkcí FengOffice je samozřejmě práce s dokumenty. Tu lze rozdělit na dvě části – jednou je webový textový procesor (jiné dokumenty než textové bohužel FengOffice nepodporuje), druhou úložiště dokumentů. Textový procesor pracuje s dokumenty ve formátu HTML a pro práci s nimi poskytuje základní sadu formátovacích nástrojů. Dokument se standardně ukládá na server, lze si ho ale také stáhnout do počítače nebo naopak z počítače nahrát.

Uložení souboru na server Uložení souboru na server

Mnohem více možností nabízí funkcionalita úložiště dokumentů. Dokument (nebo i jiný soubor) v libovolném formátu lze uložit na server nebo naopak stáhnout, pracovat s verzemi dokumentu, psát komentáře, dokument zamykat/odemykat apod. Je to výhodné hlavně pro spolupráci více uživatelů nad stejnými daty.

Vlastnosti dokumentu Vlastnosti dokumentu

Dokumenty a další objekty FengOffice lze vzájemně propojovat. Tak lze například k události v kalendáři připojit dokument, poznámku nebo úlohu. Opět zajímavá věc především pro týmovou práci.

Shrnutí

FengOffice není náhradou klasických kancelářských balíků, dokonce ani těch webových, jako jsou třeba Dokumenty Google. A to proto, že má jen minimální možnosti práce s obsahem dokumentů. Jeho síla je ale jinde – v rozsáhlé podpoře týmové spolupráce, protože nabízí řadu různých funkčních modulů a možnost objekty v nich vzájemně propojovat; samozřejmostí je například i možnost posílání notifikací o práci s objekty.(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz