Focuswriter: textový procesor, kde vás nic neruší

Text Máte pocit, že se na vás při psaní textu valí spousty nástrojů a funkcí, které nepotřebujete? Vyzkoušejte Focuswriter, tam vás nic rušit nebude.  

Čím více funkcí, tím lépe? Nebo naopak?

Moderní textové procesory (například takové, jako jsou v kancelářských balících LibreOffice a Apache OpenOffice) nabízejí ohromné množství funkcí. Mnohé z nich jsou užitečné a je žádoucí je mít po ruce. Ale někdy jsou panely nástrojů, nabídkové lišty, postranní panely a další prvky rozhraní spíše na obtíž – působí rušivě, překážejí, zabírají prostor. Přitom je využijeme jen občas.

Pro ty, kdo chtějí při psaní vidět pouze dokument a nechtějí být ničím obtěžování, je tu textový procesor Focuswriter. Je to multiplatformní aplikace (k dispozici pro Windows, Linux a OS X) založená na grafickém toolkitu Qt a rozšiřovaná pod licencí GNU GPL 3.

Pro kontrolu pravopisu Focuswriter využívá knihovnu Hunspell, použitou také například v balících LibreOffice a OpenOffice, webových prohlížečích Mozilla Firefox a Google Chrome nebo grafickém programu Adobe InDesign.

Focuswriter si můžete nainstalovat po stažení z webu aplikace, linuxové distribuce ho mají často ve standardních repozitářích, takže můžete instalovat společně s ostatním distribučním softwarem.

Focuswriter s prázdným dokumentem a výchozím vzhledem Focuswriter s prázdným dokumentem a výchozím vzhledem

Co Focuswriter umí

Je logické, že Focuswriter nenabízí nepřebernou škálu funkcí, protože touto cestou nejde. Na druhou stranu ale není jen prostým textovým editorem – k dispozici jsou běžné formátovací nástroje (tučné, kurzíva, indexy, zarovnání…) plus řada dalších, viz dále. Jistou slabinou je, že nepodporuje žádnou práci se styly, protože právě styly jsou spjaty s logikou dokumentu a umožňují se odpoutat od konkrétní grafické podoby (kterou lze se styly snadno měnit).

Focuswriter při práci s textem Focuswriter při práci s textem

Co je ve Focuswriteru navíc oproti běžným textovým procesorům, jsou „nástroje pro psavce“. Především si můžete nastavit „denní cíl“, tedy kolik toho chcete napsat – a to buď časově (výchozí hodnota je půl hodiny) nebo jako počet slov. Focuswriter ukazuje, jak nastavený cíl plníte. Vhodné v případech, že se vám nedaří se „dokopat“ k tomu, abyste každý den napsali určitý kus textu (protože termín je daleko…).

Výběr vzhledu aplikace Výběr vzhledu aplikace

Dále si můžete volit způsob zobrazení dokumentu. Výchozí je bílý list papíru na dřevěné desce stolu, ale lze to změnit – například na černočernou plochu, průsvitný dokument na vesmírném pozadí nebo něco vlastního.

Vesmírný vzhled Focuswriteru Vesmírný vzhled Focuswriteru

Focuswriter umožňuje také zvýraznit část textu, s níž se pracuje (jeden či tři řádky nebo odstavec). Přesněji řečeno, tato část zůstane zobrazena normálně, zbývající text se mírně znevýrazní. Další zajímavou funkcí jsou sezení (relace), které umožňují si ukládat a následně obnovovat stav aplikace.

Bez lišt a panelů, ale zároveň s nimi

Program standardně nezobrazuje nabídkovou lištu ani panely nástrojů. Ovšem stačí najet kurzorem nahoru a objeví se nabídková lišta a přizpůsobitelný panel s nástroji. Najetím dolů zobrazíte panel, kde je zobrazen denní postup (vůči plánu) a také záložky karet s otevřenými dokumenty.

Zobrazení nabídkové lišty a panelu nástrojů Zobrazení nabídkové lišty a panelu nástrojů

Najetím na pravý okraj obrazovky či okna se zobrazí posuvník (také ten je jinak skryt), levý okraj zobrazuje začátek textu s možností filtrace podle řetězce.

Mezi funkce dostupné přes nabídky, případně panel nástrojů, patří formátování, nástroje úprav, hledání a nahrazování, vkládání symbolů apod. Jsou tu samozřejmě také souborové operace (načítání, ukládání) a tisk.

Dolní panel se záložkami a plněním denního cíle Dolní panel se záložkami a plněním denního cíle

Co se týká podporovaných formátů, lze pracovat s prostým textem, RTF a v omezené míře (základní podpora) také s dokumentovými formáty ODF a OOXML, tedy s výchozími dokumenty programů OpenOffice a LibreOffice, resp. Microsoft Office.

Je Focuswriter pro mě?

Focuswriter rozhodně není aplikace pro každého. Hodí se pro toho, kdo píše velké objemy textu, bez nutnosti tento text nějak významněji formátovat, vkládat do něj obrázky apod. V současné podobě aplikace může být pro někoho problém i absence možnosti zvětšit si zobrazení, protože písmo může být příliš drobné.

Každopádně si program můžete vyzkoušet a pak se rozhodnout, jestli ho budete používat dál.

Nastavení programu Focuswriter Nastavení programu Focuswriter(Jako ve škole) Průměr: 1.33 | Hodnotilo: 6
 

Komentáře

user avatar Karel Kovářík
Odpovědět
Focuswriter: textový procesor, kde vás nic neruší
29. 06. 2017, 18:28:08
tuší prosím někdo, jaké to má nároky na HW?
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Focuswriter: textový procesor, kde vás nic neruší
29. 06. 2017, 21:49:19
Velice malé. Dá se říct, že pojede na jakémkoli počítači, se kterým se dá dnes běžně pracovat.
user avatar Michal
Odpovědět
Focuswriter: textový procesor, kde vás nic neruší
30. 06. 2017, 08:46:53
Jaké to má výhody oproti jakémukoliv RTF editoru? Např. takový stařičký WordPad (myslím, že je i ve Wine pro linuxáky) je taky jednoduchý a umí základní formátování. Dobře nejsou tam alarmy a denní cíle, ale to je pro většinu lidí stejně k ničemu.
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Re:Focuswriter: textový procesor, kde vás nic neruší
30. 06. 2017, 10:43:01
Napríklad prevod RTF do ODT. Mám RTF súbory, ktoré otvorím iba v Apache OO (LO ich nedokáže otvoriť správne) – tie súbory sú nové, aj keď z nejakej prastarej verzie MS Office (nie každý si kupuje najnovšie verzie). LO pre zmeny lepšie otvára DOCX súbory (s tými má problému AOO). Teraz mám nainštalovaný AOO (ODT, RTF, moja makrá) aj LO (DOCX). Kto však používa iba LO a potrebuje niečo na prevod z RTF, lebo LO má s RTF problémy, tak mu môže poslúžiť práve FocusWriter…
user avatar mik
Odpovědět
Re:Focuswriter: textový procesor, kde vás nic neruší
2. 07. 2017, 09:26:43
Jedna z největších výhod je to, že vás na displeji nic nerozptyluje od psaní a vy se můžete soustředit pouze na text.
user avatar fela
Odpovědět
Focuswriter: textový procesor, kde vás nic neruší
3. 07. 2017, 15:03:30
Iste máme každý svoje preferencie. Ja používam EMACS a markdown-mode.
Keď píšem, nerád dávam ruky dole z klávesnice, takže ovládanie bez myši my vyhovuje.
A s markdown dokumentom sa dá už robiť hocičo.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz