LibreOffice 7.0 RC2, další novinky v LibreOffice 7.0

logo.png V tomto přehledu se podíváme na další chystané (a již realizované) změny v připravované verzi LibreOffice 7.0.   

Přidán efekt Záře

V LibreOffice 7.0 bude možno využít efektu Záře. Efekt vytváří kolem vybraného objektu gradient vybrané tloušťky, barvy a průhlednosti. Efekt lze využít ve všech modulech a ovládá se z postranního panelu. Podívejte se, jak vypadá jeho aplikace na rastrový obrázek, kterým je v tomto případě nápis, s alfa kanálem, tedy průhledností. LibreOffice efekt použije jen na neprůhledné oblasti obrázku. Úplně nahoře se nachází zdrojový obrázek, uprostřed obrázek s efektem Záře bez průhlednosti a dole s průhledností.

Příklady použití efektu Záře Příklady použití efektu Záře

Přidán efekt Měkký okraj

Efekt Měkký okraj přidává okraji vybraného objektu gradientní průhlednost vybraného poloměru. To vytváří efekt zjemněného okraje. Efekt má samozřejmě význam zvláště u prostorově širších efektů – u písma, zvláště hubeného, se můžete setkat až s jeho zmizením.

Efekty Záře a Měkký okraj vznikly zásluhou Collabory a SUSE.

Použití efektu Měkký okraj Použití efektu Měkký okraj

Galerie

Do galerie byly přidány nové tvary, které nahradily ty původní. Původní objekty galerie lze nyní získat prostřednictvím rozšíření.

Nová galerie Nová galerie

Nová galerie písmomalby

Zásluhou Juna Nogaty z japonské komunity LibreOffice a člena nadace TDF je v LibreOffice 7.0 změněna galerie písmomalby. Jednotlivé vložené objekty lze samozřejmě upravovat pomocí táhla a nástrojové lišty Písmomalba.

Nová galerie písmomalby Nová galerie písmomalby

Navigátor

Navigátor ve Writeru se dočkal výrazných zlepšení, které zpřehledňují zobrazovaný obsah dokumentu:

  • Kategorie, které se v dokumentu nevyskytují, jsou zašedlé.

  • Do kontextové nabídky všech objektů Navigátoru přibyly položky: Přejít na, Upravit, Smazat, Přejmenovat. Nadpisy kapitol obsahují položky Kapitolu o úroveň výše (níže), O úroveň výše (níže).

  • Do kontextové nabídky byla též přidána položka Sledování osnovy se třemi stavy, které umožňují vybrat chování Navigátoru při klepnutí do nějaké kapitoly v samotném dokumentu.

  • Jednotlivé položky navigace se nyní namísto plovoucího okna prezentují jako rozbalovací nabídka.

Vylepšený Navigátor Vylepšený Navigátor

Sudé/liché stránky

Po přepracování tiskového dialogu ve verzi LibreOffice 6.3 zmizela možnost tisku sudých či lichých stránek. Ve verzi 7.0 se tato možnost vrací.

Tisk sudých a lichých stránek Tisk sudých a lichých stránek

Vkládání funkce SUM

Vkládat funkci SUM() v Calcu bude možné pomocí klávesové klávesové kombinace [Alt + =].

Žádná doložka o „osobním použití“

Nadace The Document Foundation připravila marketingovou strategii na léta 2020 až 2025. Jako jeden z výsledků spadajících do této strategie mělo být opatření úvodního okna a okna O aplikaci LibreOffice doložkou, že se jedná o „personal edition“, verzi určenou pro osobní použití (psali jsme zde). Tato poněkud nešťastná formulace vedla k četným protestům a ke změně stanoviska. Jak píše Mike Saunders na blogu TDF, tato doložka ve verzi LibreOffice 7.0 nebude a bude odstraněna – k čemuž již došlo, jak můžete vidět na nejnovějším buildu LibreOffice.

Okno O aplikaci LibreOffice v aktuálním vývojovém buildu Okno O aplikaci LibreOffice v aktuálním vývojovém buildu

LibreOffice RC2

QA tým LibreOffice před týdnem oznámil vydání LibreOffice 7.0 RC2. Jedná se o poslední RC2 verzi před plánovaným vydáním ostré verze začátkem srpna tohoto roku. Pravděpodobně nejjednodušší cestou k získání této verze je přes wiki stránku nadace TDF, na které si zvolíte operační a balíčkovací systém, pokud požadujete jiný jazyk než anglický, budete převedeni do archivu. Například pro balíčkovací systém DEB a češtinu si stáhněte tyto balíčky:

https://downloadarchive.documentfoundation.org/libreoffice/old/7.0.0.2/deb/x86_64/LibreOffice_7.0.0.2_Linux_x86-64_deb.tar.gz

https://downloadarchive.documentfoundation.org/libreoffice/old/7.0.0.2/deb/x86_64/LibreOffice_7.0.0.2_Linux_x86-64_deb_langpack_cs.tar.gz.asc

https://downloadarchive.documentfoundation.org/libreoffice/old/7.0.0.2/deb/x86_64/LibreOffice_7.0.0.2_Linux_x86-64_deb_helppack_cs.tar.gz

Zcela nejnovější vývojové buildy však získáte zde, případně jako Appimage ze stránky LibreOfice.

Poděkování za přípravu textu Zdeňku Crhonkovi z nadace TDF.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz