Dvě aktuální verze
Co se bude testovat? Aktuálně jsou na Google Play k dispozici dvě verze. Jedna od firmy Collabora, označená jako 5.0.10.10/4158227/Collabora, z 18. listopadu 2015. Druhou verzi vydala The Document Foundation 15. října; je označena jako v4/v5. V prvním případě balík stále nese označení Beta.
Nastavení
přístupu k úložišti ownCloud v LibreOffice pro Android
Obě verze shodně vyžadují Android minimálně ve verzi 4.0. Testovacími platformami budou tentokrát tyto přístroje:
- telefon LG F60 (D390n), systém Android 4.4
- tablet Sencor Element 10.1D103, systém Android 4.2
Verze Collabora
Verze od společnosti Collabora bohužel na tabletu nepřesvědčila. Z výběru souborů otevřela jeden jednoduchý tabulkový dokument a to bylo všechno. Při pokusu o otevření libovolného dalšího dokumentu aplikace buď úplně spadla, v lepším případě se po chvilce načítání dokumentu vrátila do nabídky souborů.
Zobrazení
tabulkového dokumentu
Na telefonu se aplikace chová o poznání lépe. Bez problémů otevírá různé textové dokumenty, tabulky a prezentace, zobrazuje je relativně věrně (jednodušší dokumenty vypadají úplně stejně jako v běžné verzi LibreOffice na počítači); otevírání některých dokumentů je bohužel dost pomalé (až desítky sekund). Hypertextové odkazy v dokumentech fungují, otevírají se ve výchozím webovém prohlížeči.
U dokumentů – typicky prezentací – s pozadím tvořeným objemným obrázkem se bohužel dokument zobrazuje velmi pomalu, vykreslování každé dlaždice trvá několik sekund, celý snímek pak třeba i minutu. Přestože by měla tato verze podporovat obrázkový formát SVG, pokus o otevření dokumentu s obrázkem v tomto formátu způsobí pád aplikace, resp. návrat do výběru souborů.
Pomalé vykreslování dlaždic prezentace
Editační funkce jsou stále označeny jako experimentální a jsou ve výchozím stavu vypnuté. Po jejich zapnutí není v uživatelském rozhraní vidět žádná změna, teprve po dotyku v dokumentu se objeví kurzor a klávesnice. Naopak se neobjeví nástrojová lišta, místo zůstává prázdné a lze tedy upravovat jen text, ne jeho atributy.
Snímky displeje telefonu jsou pořízené fotoaparátem – na rozdíl od tabletu zde nelze přímo používat screenshotovou aplikaci, její zprovoznění by znamenalo instalaci speciálních ovladačů do systému.
Důvodem problémů aplikace na tabletu je, vzhledem k jejich charakteru, nejspíš menší operační paměť (jen 512 MB oproti 1 GB u telefonu), rozdíl ve verzi systému Android zřejmě nebude hrát roli.
Verze The Document Foundation
Na tabletu se tato verze chová úplně stejně jako ta od Collabory. Dá se tedy říci, že je na tomto přístroji nepoužitelná. Na telefonu naopak úplně stejně jako verze od Collabory funguje správně, tedy s výjimkou dokumentů s obrázky SVG, které ani tady nejdou otevřít.
Editace je opět označena jako experimentální, ale funguje lépe než ve verzi Collabora. Zobrazí se panel nástrojů, kde lze nastavovat styl textu a použít funkci pro vrácení zpět (undo). Dále se verze mírně liší i vizuálně, ta od TDF má stránku orámovanou, to je ale jen detail.
Zhodnocení
Od testu Petra Valacha z června letošního roku se toho dost změnilo. Sice nepřibylo žádné významné množství funkcí (funkční škála stále odpovídá v zásadě tomu, co v březnu popsal Lubomír Čevela – mimochodem ani nyní se nelze z aplikace dostat na paměťovou kartu), ale aplikace nabraly na stabilitě (i tak je ovšem znát, že k dokonalosti má mobilní LibreOffice ještě daleko).
Zejména se to týká verze od TDF, která se nyní ukázala po všech stránkách lepší než verze od Collabory. Obrázky SVG však nepodporuje ani jedna z verzí (přitom Collabora podporu přímo uvádí). Doporučení je tedy v tuto chvíli jasné: vhodnější k použití je verze od TDF, i když se to samozřejmě může později změnit.
Máte-li ve svém přístroji méně než 1 GB paměti, zřejmě vám LibreOffice pro Android fungovat nebude. V takovém případě se poohlédněte spíš po některé z ostatních kancelářských aplikací, které jsou pro Android k dispozici.