LibreOffice Online: co je nového v srpnu 2016?

LO.png Ve webové verzi LibreOffice LibreOffice Online (LOOL) došlo k řadě změn. Je tedy tento programový balík v použitelném stavu? Podívejme se na to.  

Asi nejpodstatnější změnou, která se týká všech modulů, je možnost zobrazení revizí (změn) v dokumentu. Díky tomu tak má uživatel možnost vracet se k dříve uloženým verzím dokumentu, případně novějším. Správa verzí se otevře prostřednictvím nabídky File | See revision history.

Po pravé straně se ukáže panel s jednotlivými uloženými verzemi. Po klepnutí na ně se dokument změní podle uložené verze. Chcete-li se k vybrané verzi skutečně vrátit, je třeba kliknout na ikonu otočné šipky v položce dané verze. Po chvilce se uložená verze obnoví. Tato funkce skutečně funguje a je celkem dobře provedená.

Jednotlivé záznamy (verze) se vytvářejí při ukládání dokumentu. Je třeba říci, že pokud jdou v dokumentu provedeny změny a dokument se uloží zaškrtávacím křížkem, jsou tyto změny bez varování uloženy. Proto je lepší častěji ukládat dokument a vytvářet tak nové položky historie, ke kterým se pak lze vrátit.

Revizní panel s jednotlivými záznamy Revizní panel s jednotlivými záznamy

Writer

Ve Writeru je možné zobrazit počet slov a znaků ve stavovém řádku. Není-li označen nějaký text, týká se statistika celého dokumentu. V něm se dále zobrazují dvě položky, které známe i z desktopové verze. První je Režim vkládání – v LOOL se zobrazuje text INSERT. V desktopové verzi lze klepnutím na tuto položku stavového řádku přepínat mezi režimem vkládáním a přepisu.

V LOOL nelze bohužel dělat nic, ale tato položka může být znamením, že se bude na její funkcionalitě ještě pracovat. To samé se týká i druhé položky, Standard selection. Ta v desktopové verzi umožňuje vybírat mezi různými režimy výběru. Zde opět nemá žádnou funkci.

Informace o vybraném počtu znaků a slov ve stavovém řádku Informace o vybraném počtu znaků a slov ve stavovém řádku

Ve stavovém řádku Writeru i ostatních modulů je rovněž vyhledávací pole, které však nemá tak pokročilé možnosti jako jeho desktopová verze. Po pravé straně stavového řádku naleznete i informaci o stavu dokumentu, tedy zda je otevřena uložená verze či zda proběhly nějaké změny. Je zde možnost pohybu po stránkách dopředu a dozadu a „lupa“, kterou lze dokument přiblížit a oddálit.

Ještě se zastavme u komentářů. Ty lze do stránky vložit buď stisknutím příslušného tlačítka, nebo přes nabídku. Text komentáře je možné základním způsobem formátovat. Podporovány jsou tyto formátovací funkce: Tučnost, kurzíva, podtržení, přeškrtnutí, změna fontu a velikosti písma.

Vkládání komentářů do Writeru Vkládání komentářů do Writeru

Calc

Zajímavé novinky čekají na uživatele v Calcu. Jednak je možné určit formát čísla pomocí nového panelu. Obsah buňky je možné formátovat jako měnu, procenta, číslo a datum. Ve stejném panelu lze číslům přidávat a odebírat desetinné místo a uspořádat vybrané buňky vzestupně a sestupně.

Panel pro určení formátu čísla a uspořádání buněk Panel pro určení formátu čísla a uspořádání buněk

Ve spodní části okna se nacházejí ouška jednotlivých listů, listy lze vkládat, mazat a přejmenovávat. Pokud se pokusíte list pojmenovat již použitým názvem, nebudete nijak varováni a po potvrzení nedojde k žádné změně. Je třeba si tedy vždy zkontrolovat, zda došlo k přejmenování. Dále je zde stavový řádek, který byl i zde vylepšen. Jednak se zde zobrazují informace o vybraném listě a výběru buněk. Velmi potěší možnost provádění výpočtů, podporovány jsou všechny funkce jako u desktopové verze, tedy Součet, Počet vybraných, Průměr atd. Na rozdíl od poslední desktopové verze zde však nelze použít více funkcí naráz.

Zajímavé funkce Calcu: Možnost zalomení řádku, zobrazení počtu vybraných řádků a sloupců, statistické funkce ve stavovém řádku, různý formát čísel Zajímavé funkce Calcu: Možnost zalomení řádku, zobrazení počtu vybraných řádků a sloupců, statistické funkce ve stavovém řádku, různý formát čísel

Z těch „klasických“ funkcí Calc podporuje funkci SUM, pro kterou bylo přidáno i tlačítko. Je to první vlaštovka, že Calc nebude do budoucna sloužit jen jako editor tabulek, ale výpočtový program.

Funkce sumy v Calcu Funkce sumy v Calcu

Obrázky je do Calcu možné vkládat standardním způsobem a měnit jejich pozici a velikost. Horší je to u komentářů. Ty sice lze vložit, ale nezobrazují se. V desktopové verzi se zobrazují po najetí kurzoru, případně je možné je prostřednictvím kontextové nabídky zobrazit trvale. Zde se však nezobrazují vůbec.

Impress

V Impressu došlo k opravě několika chyb: Do snímku již lze vložit obrázek, aniž by program zamrzl. V textových rámečcích lze odbarvovat text, aniž by došlo k ošklivým artefaktům. Přidávat, duplikovat a mazat snímky lze pomocí tlačítek v panelu snímků.  Nicméně úplnou záhadou je, jak vložit do snímku text. Snad jedině pomocí tabulky, ale tu lze vložit pouze doprostřed snímku!

Tlačítka pro práci se snímky v panelu snímků Tlačítka pro práci se snímky v panelu snímků

Shrnutí

LibreOffice Online je zatím pouze jako demo a ani výrobce netvrdí, že jde o produkt hodný produkčního nasazení. I přes určité pokroky je celý projekt v podstatě na začátku. Všechny použité moduly však zatím slouží v podstatě jen jako online prohlížeče dokumentů s několika základními editačními možnostmi. Nejpoužitelnější je asi Writer, nejméně použitený pak Impress, který je aktuálně pro tvorbu prezentací nevhodný.

(Jako ve škole) Průměr: 3.62 | Hodnotilo: 13
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních sítí těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation.

 

Public Relations

Jak si zabezpečit servery?

DNSSECPokud chce moderní člověk plně využívat to, co mu virtuální svět internetu nabízí, musí se stále více orientovat na bezpečnost. Musí činit kroky, jež ho ochrání před riziky, jež se právě na této síti skrývají a dnes a denně uživatele ohrožují.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz