Tento článek vyšel v létě a pojednával o plánovaných vlastnostech. Většina z nich se také dočkala realizace.
Po úspěšné instalaci spustíte kancelářský balík OpenOffice.org z nabídky pracovního prostředí. Pokud chcete vyzkoušet vývojovou verzi, nainstaluje se vám do domovského adresáře, odkud ji musíte ručně spustit (testováno na Mandriva Linuxu). Objeví se startovací centrum, které je díky změně majitele odlišné od předchozích verzí. V testovacím režimu se nám nezobrazilo logo OpenOffice.org vlevo nahoře.
Setkáte se také s novým splashscreenem neboli logem produktu, které se zobrazuje během startu.
Obecné změny
I přesto, že jste odinstalovali starou vezi OpenOffice.org a nainstalovali 3.3, zřejmě vám na disku zůstaly soubory s nastavením z předchozí verze. Firma Oracle uvádí, že vylepšila migraci vlastního nastavení uživatelského prostředí OpenOffice.org, např. panelů nástrojů.
Co to znamená? Toto vylepšení se snaží sloučit změny uživatelského prostředí provedené uživatelem ve staré verzi s novou verzí kancelářského balíku. Funguje pouze nedestruktivně. Znamená to, že jen přidává položky, ale nic nemění. Uživatel se tedy nemusí rozhodovat, jestli povolí nebo zakáže změnu uživatelského nastavení. Špatným rozhodnutím by si totiž připravil nejednu horkou chvilku v budoucnu.
Pro uživatele linuxového prostředí GNOME má verze 3.3 také dobrou zprávu. Při odhlášení ze systému je v případě neuložených změn v dokumentu zobrazen dialog s výzvou k uložení. Uživatelé tak nepřijdou o svou práci.
Jedna z kosmetických úprav se týká některých formulářových prvků. Nyní vykreslují text stejným způsobem jako okolní dokument, aby lépe „zapadly“.
Podívejme se, co se změnilo v oblasti hledání v dokumentu. Uživatelé jistě přivítají nový, jednodušší dialog pro hledání v textu. Má podobu malého panelu nástrojů. Původní vyhledávání samozřejmě zůstává, nový panel je doplňkem pro rychlejší práci.
Další z vlastností, která zvyšuje komfort práce, je nový tiskový dialog. Mimo jiné umožní přímý tiskový náhled a konečně také tisk více stran dokumentu na jeden list papíru u všech komponent OpenOffice.org!
Tiskový dialog pro nastavení více stran na jeden list papíru
Je také nutné zmínit, že je nově integrována podpora středoevropských jazyků při digitálním podepisování dokumentů. Dalším vylepšení je karta Bezpečnost, která přibyla ve vlastnostech dokumentu – bude zde možné zadat heslo pro otevření nebo sdílení, případně určit, že se má dokument otevřít jen pro čtení. Také se objevuje přepínač Record changes, který má zřejmě funkci sledování změn přiblížit očím uživatele (najdete ji v Úpravy | Sledování změn | Záznam). Ovšem to je zatím jen náš dohad.
Nová karta Bezpečnost ve vlastnostech dokumentu
OpenOffice.org nyní dokáže do PDF dokumentu vložit („embed“) čtrnáct základních fontů (Times, Helvetica, Courier v různých řezech, plus symboly). Dosud to bylo možné jen v případě použití subformátu PDF/A (archivního).
Calc
Podívejme se, co nám vývojáři připravili nového v tomto modulu. Dobrou zprávou pro ty, kdo často používají import CSV dat do Calcu, je to, že má nové volby pro zpracování čísel a většina nastavení z dialogu se ukládá pro opakované použití. Další dobrou vlastností v modulu Calc, ale spíše kosmetickou, je možnost nastavení barvy oušek listů. Ve vlastnostech listů přibyla také funkce pro zachycení událostí – je možné definovat makro, které se provede při kliknutí na list, při výpočtu vzorce a dalších událostech.
Události listu a možnost přiřadit jim makra
Edice Go-oo podporuje barevná ouška listů už nějakou dobu.
V některých případech se vám může stát, že máte v Calcu úzký sloupec, ale v některých buňkách máte čísla s mnoha desetinnými místy. Ta by se do úzkého prostoru nevešla, proto vývojáři přišli s automatickým počtem desetinných míst u obecného formátu v závislosti na šířce sloupce. Znamená to, že „zbytek“ desetinných míst se skryje a není vidět. Všechna čísla ve vybrané buňce jsou ale vidět v řádku pro zápis vzorců.
Teď se podíváme na Průvodce daty neboli kontingenční tabulku. Máte-li ji vytvořenou, vložený automatický text může být změněn přímou editací uživatelem. Také u této vlastnosti je nutné říci, že verze Go-oo toto podporuje již delší dobu. Kontingenční tabulka má teď nové dialogové okno pro řazení, skrytí či zobrazení položek.
Při importu datových údajů do Calcu z formátu HTML je možnost vybrat si jazyk. Tato volba totiž ovlivňuje, jakým způsobem bude import proveden a jak budou čísla analyzována. Jedná se o data, čas, čárky/tečky oddělující jednotky od desetinných čísel apod.
Grafy
Některé změny se udály také ve vytváření a přizpůsobení grafu. Nově bude možné vkládat přímo do nich textová pole a základní grafické objekty jako čáry, obdélníky, blokové šipky atp., protože v nabídce Zobrazit | Panely nástrojů přibyl nový panel – Kreslení.
Nové možnosti přidávání textu nebo objektů do grafu
Také popisy os grafu umožní využít více hierarchických úrovní. Úpravy doznají i výchozí parametry při vytvoření grafu – větší výchozí velikost grafu, větší velikost fontů, datové body nebudou ohraničeny černou čárou, dočkáme se realističtějšího vzhledu pro 3D grafy (viz obr.) apod.
Writer
V tak propracovaném editoru, jakým Writer bezesporu je, můžete také najít několik nových nebo přinejmenším rozšířených možností. Je například vylepšena nabídka Formát | Změnit velikost písma o několik možností: prvního velkého písmene, velkého písmene každého slova, záměna malých a velkých písmen.
Je znát vylepšení v dialozích slovníku synonym, dělení slov a jazyka. Když máte například vybrané slovo, do kontextové nabídky přibyla možnost zvolit si jeho synonymum. Velmi se také zpřehlednilo dialogové okno slovníku synonym. Alespoň ve vývojové verzi (anglicky) je velmi přehledné. Změnilo se i dialogové okno pro dělení slov. Doufáme, že i česká verze bude vypadat podobně. Změnil se také formát uživatelských slovníků, používá kódování UTF8.
Nové rozhraní slovníku synonym
Impress
V Impress se udála malá revoluce. Pokud si při založení nové prezentace zvolíte Ze šablony a z rozbalovacího pole pak Pozadí prezentace, budete se (konečně) divit. Je tam celá škála nových pozadí, ne dvě jako dosud.
Rozšířená nabídka pro pozadí prezentace
Nabídka Vložit | Snímek má další možnosti pro výběr vzhledu dalšího vkládaného snímku. Také nabídka Formát | Návrh snímku doznala změn a nyní bude možné vzhled hotového snímku změnit jednodušším způsobem. Můžete se také těšit na vylepšenou podporu pro úzké fonty. V důsledku to znamená, že se vám do prezentace vejde více textu.
Pokud máte zájem o bližší informace, navštivte stránku Feature freeze testing 3.3 a seznamte se s podrobnostmi.
Fit & trim ("v kondici a štíhlý")
Vývojáři odvedli opravdu velký kus práce. Rozcestník pro verzi 3.3 shromažďuje další informace, včetně přesného data vydání, které se rýsuje ve druhé polovině září. Připomínáme všem čtenářům, že český lokalizační tým velmi ocení vaši pomoc při překladu nebo korekturách. Na všem pracují dobrovolníci a jimi se můžete stát i vy - přidejte se!