Novinky v LibreOffice 6.4 – Calc, nápověda

cavt5b9403bb4bc6d.jpeg Ve druhém díle našeho přehledu o novinkách v LibreOffice 6.4 se podíváme na novinky v modulu Calc a drobné změny v nápovědě.   

Calc

Odkaz v buňkách se otevírají po kliknutí myší se současným stisknutím klávesy [Ctrl]. Toto chování konečně napomůže snadnější editaci buněk s odkazy.

Pokud jsou buňky naformátovány jako MM:SS, [MM]:SS, MM:SS.00 nebo [MM]:SS.00, pak se posloupnost znaků 10:05 chápe jako minuta:sekunda namísto předchozí interpretace hodina:minuta:00. Pokud nyní chcete, aby se číslice 10:05 chápaly jako hodina:minuta, je třeba je zapsat v podobě 10:05:00.

Bylo urychleno otevírání a ukládání dokumentů i jejich úprava v těchto situacích:

  • Otevírání *.xslx souborů s mnoha komentáři.

  • Otevírání souborů Calcu s velkým počtem použití funkce COUNTIF nebo záznamem změn.

  • Ukládání dokumentu do formátu *.xls s velkým množstvím stylů.

  • Kopírování mnoha komentářů v sešitě Calcu.

Byl zrušen limit 15 znaků pro hesla při ukládání *.xlsx dokumentů.

Stínování popisků záhlaví sloupců a řádků bylo zrušeno. Záhlaví tak nyní vypadá čitelněji.

Velká změna nastala při exportu dokumentu Calcu do PDF. Dříve pokud jste chtěli celý list vytisknout na jednu stránku, museli jste přenastavit velikost stránky tak, aby obsah plochy zabíral pouze jednu stránku. Nyní nic takového není potřeba. V dialogovém okně Možnosti PDF, které spustíte z nabídky Soubor | Exportovat do PDF zaškrtněte pole Celý list na jednu stránku.

Možnost tisku celého listu na jednu stránku PDF Možnost tisku celého listu na jednu stránku PDF

Tato funkce je dostupná přes API i v LibreOffice Online. Bližší informace najdete na wiki.

Byla vylepšena škálovatelnost výpočtu skupin vzorců na procesorech s velkým počtem jader. Toho bylo dosaženo svázáním několika nezávislých skupin vzorců dohromady.

Pro urychlení řazení byla implementována paralelizovaná verze superškálovacího algoritmu. Ta je aktuálně použita při vytváření kontingenčních tabulek.

Nápověda

Do nápovědy pro Calc byla přidána problematika Fourierovy analýzy a použití funkce FOURIER.

Řada screenshotů byla lokalizována.

Vyhledávání v online verzi nápovědy bylo urychleno pomocí implementace vyhledávacího enginu xapian-omega.

Podpora jiných formátů

Jako tradičně, i v této verzi se vylepšuje podpora s nativními formáty Microsoft Office. Konkrétně se jedná o změny v podpoře souborů Wordu a PowerPointu (starší binární formáty o OOXML). Zájemce odkazujeme na kompletní přehled na wiki.






(Jako ve škole) Průměr: 1.25 | Hodnotilo: 4
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz