Novinky v LibreOffice 7.3 - Calc, Impress, podpora OOXML

LibreOffice7.3_s Ve druhém díle přehledu novinek v LibreOffice 7.3 se podíváme na změny v modulech Calc, Impress a Draw a krátce také na vylepšení podpory s formáty OOXML.  

Změny v LibreOffice 7.3 Calc

Zlepšení výkonu

Noel Grandin a Luboš Luňák z Collabory provedli řadu optimalizačních řešení, které mají dopad na zlepšení výkonu. Konkrétně:

 • Urychleno načítání některých souboru *.xlsx a *xlsm.

 • Urychlena funkce VLOOKUP pro určitá vyhledávání.

 • Urychleno vkládání velkých grafů, pro jejichž vykreslení je použito velké množství (přes 800000) buněk.

 • Urychleno vyhledávání pomocí automatického filtru pro určitá vyhledávání.

 • Užití vícevláknového algoritmu bylo vylepšeno.

Změny v uživatelském rozhraní

V dialogovém okně Odkaz na externí data se pořadí importovaných tabulek zobrazuje v pořadí odpovídající zdrojovému souboru; tedy 1 – 9, 10 – 20 atd., nikoliv tedy 1, 10 – 19, 2, 3, … (Okno spustíte z nabídky List | Odkaz na externí data.)

Dialogové okno Externí data Dialogové okno Externí data

Vzorce nyní podporují neviditelné znaky v podobě konců řádků a tabulátory při konverzích mezi formáty ODF a OOXML. Tabulátory však jsou převedeny na mezery z důvodu nemožnosti jejich vložení ve vstupním řádku.

Importní filtr *.csv souborů nyní podporuje nastavení oddělovače polí sep=; a „sep=;. Tento požadavek vznikl v důsledku chybného importu některých *.csv souborů z Excelu a Visia (viz Bugzilla).

Přibyla funkce Vyhodnotit vzorce, která výrazy začínající znakem rovnítka vyhodnotí jako vzorce. Příslušné pole najdete v dialogových oknech Import textu a Text do sloupců.

Dialogové okno Import textu s novou funkcí Vyhodnotit vzorce Dialogové okno Import textu s novou funkcí Vyhodnotit vzorce

Dennis Francis z Collabory implementoval dokončování řetězců způsobem podobným v Bashi. V praxi to znamená, že se nabízejí zvlášť velká písmena, malá písmena a číslice v rámci jednoho řetězce a vždy se potvrzuje daný úsek klávesou [→].

Barva označené buňky nyní vychází ze systémového nastavení, nikoliv barvy písma. Při použití tmavého motivu a černé barvy písma nebylo označení buňky dříve viditelné.

Při filtrování lze nyní uplatnit také filtrování podle barvy. Filtrovat lze podle barvy textu a barvy pozadí.

Použití barev při filtrování ve standardním filtru Použití barev při filtrování ve standardním filtru

Použití barev při filtrování v automatickém filtru Použití barev při filtrování v automatickém filtru

Luboš Luňák z Collabory rozšířil použití textových operací tak, aby správně fungovaly i s číselnými hodnotami.

Při rychlém vyhledávání se nyní uplatní hodnoty namísto vzorců. Možnost volby prohledávání vzorců či hodnot v dialogovém okně Najít a nahradit zůstává zachována.

Od verze 7.3.1 je k dispozici oprava chyby, která způsobovala rozpad formátování při vkládání HTML tabulky do Calcu. Na opravě chyby jsme byli osobně zainteresováni a její opravu jsme též ověřovali.

Luboš Luňák opravil funkci Vyhledávací kritéria = a <> musí platit pro celé buňky. V dřívějších verzích vyhledávání při vypnuté této funkci nefungovalo správně.

Změny v LibreOffice 7.3 Draw & Impress

Do nové verze byly doplněny formáty snímků kompatibilní s PowerPointem, včetně formátu „Širokoúhlá obrazovka“. Pokud vlastní formát snímku odpovídá některé z těchto přednastavených předvoleb, změní se z uživatelské velikosti na přednastavenou, a to jak při importu, tak exportu.

Dostupný formát snímků v Impressu Dostupný formát snímků v Impressu

Pro tvary stejného typu bylo zrušeno sdílení vlastností před jejich vložením do Impressu.

Fanoušci 3D tvarů jistě ocení, že byla opravena dlouho přehlížená chyba ve vykreslování povrchů 3D tvarů poté, co převedli 2D objekt na 3D pomocí tlačítka Přepnout plastičnost. V dřívější verzi se v tlačítkové liště 3D nastavení zobrazovalo rozbalovací tlačítko Povrch, které nabízelo tlačítka Drátový model, Matný, Plastický a Kovový. Poslední tři neměla význam, objekt se vždy jevil jako plastický. Ve verzi 7.3 byla tato chyba napravena a objekt mění vzhled podle vybrané možnosti povrchu.

Vylepšení podpory formátů OOXML

LibreOffice 7.3 výrazně vylepšuje podporu s formáty Microsoft Office. Kompletní přehled změn najdete v Poznámkách k vydání, zde jen telegraficky:

 • Byl vylepšen import číslovaného a odrážkového seznamu

 • Exportují a importují se hypertextové odkazy připojené k tvarům

 • Zachovává se sledování změn stylu odstavce

 • Oprava oprávnění pro úpravy souborů *.xlsx

 • Vylepšen export/import grafů

 • Oprava oprávnění pro soubory *.pptx

 • Zachovávají se průhledné stíny při importu tabulky ze souboru *.pptx

Komentáře

user avatar Oto
Odpovědět
Novinky v LibreOffice 7.3 - Calc, Impress, podpora OOXML
1. 08. 2022, 06:47:06
Zdravím, nevíte jak je to s podporou souborů XLSB ?
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Novinky v LibreOffice 7.3 - Calc, Impress, podpora OOXML
4. 08. 2022, 13:16:36
Žádný super zázrak to asi nebude, i když nějaká podpora tam je: https://bugs.documentfoundation.org/show_bug.cgi?id=116340

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz