OpenDocument na Androidu (6): SoftMaker Office Mobile

odf.png Opět tu máme trojici aplikací – tato patří do skupiny kancelářských balíků pro různé platformy, na rozdíl od ostatních členů této skupiny je však zdarma. Slibuje plnohodnotné kancelářské funkce.  

SoftMaker Office Mobile: TextMaker, PlanMaker, Presentations

Kancelářské balíky od německé firmy SoftMaker Software zná asi málokdo. Firma nabízí jak desktopové aplikace (aktuálně SoftMaker Office 2016 for Windows a SoftMaker Office 2012 for Linux), tak i aplikace mobilní (SoftMaker Office HD for Android, SoftMaker Office Mobile for Android, SoftMaker Office 2010 for Windows Mobile a SoftMaker Office 2010 for Windows CE).

V tuto chvílí nás zajímá balík SoftMaker Office Mobile for Android. Ten je určen pro celou škálu přístrojů se systémem Android a je zdarma. Balík SoftMaker Office HD for Android má blíže k „velké“ desktopové verzi, je určen pro přístroje se systémem Android a vysokým rozlišením disleje; je to placený software.

Podobně jako minule zkoumaný balík EuroOffice, také tento je složen ze tří samostatně instalovaných aplikací:

Instalovat lze běžnou cestou z Google Play.

Aplikace, jejich ovládání a funkce

Všechny tři aplikace používají jednotný koncept ovládání. V dolní části je lišta s ikonami, po dotyku ikony (většinou lze jejich význam odhadnout) se buď přímo provede akce, ve většině případů se zobrazí nad lištou ještě další lišta, na níž jsou ikony pro jednotlivé akce. Například pro ikonu složky (souborové operace) se zobrazí lišta s ikonami pro vytvoření nového dokumentu, otevření existujícího, uložení dokumentu atd.

Výběr souboru s dokumentem Výběr souboru s dokumentem

Druhou možností, jak ovládat aplikaci, je přes nabídku otevíranou přes tlačítko vpravo nahoře. Po výběru položky z menu se otevře nové menu, tentokrát už přímo pro jednotlivé funkce. Využít tuto cestu je lepší hlavně pro uživatele, kteří s používání balíku teprve začínají (nebo ji používají zřídka) a nejsou si jisti významem ikon.

Textový procesor

Textový dokument se v aplikaci TextMaker Mobile otevře tak, že se nevejde do okna. To je trochu nepříjemné, i když samozřejmě není problém si zobrazení změnit (jednoduše prsty, případně přes nástrojovou lištu nebo menu). Pak už se s ním dá pracovat obvyklým způsobem jako v jiných textových procesorech.

Textový dokument v aplikaci TextMaker Mobile Textový dokument v aplikaci TextMaker Mobile

Škála funkcí je poměrně velká. Dá se editovat text, měnit formátování (přímo a v omezení míře i přes styly), vkládat obrázky, používat kontrolu pravopisu (bohužel ne pro češtinu, ta není v nabídce ani pro uživatelské rozhraní) a dokonce i pracovat s komentáři a správou verzí. Načítat lze z poměrně široké škály formátů, kromě ODF jsou to například formáty Microsoft Office (OOXML i staré binární) a také vlastní formáty aplikace TextMaker; totéž se týká ukládání.

Formátování textu Formátování textu

Program umí exportovat dokument do formátu PDF a přímo pracovat s dokumenty uloženými v různých cloudových úložištích (Google Docs, Microsoft OneDrive, Dropbox, Evernote). Pro vkládání obrázků podporuje 14 formátů.

Nabídka pro vložení obsahu do dokumentu Nabídka pro vložení obsahu do dokumentu

Tabulkový procesor

Při práci s tabulkami je také k dispozici poměrně široká škála funkcí. Ty se ale týkají opravdu jen tabulek, čili na vkládání grafů zapomeňte. Pokud už tam grafy jsou, nezobrazují se správně, ale aspoň se dokáží aktualizovat při změně hodnot.

Práce s tabulkou v programu PlanMaker Mobile Práce s tabulkou v programu PlanMaker Mobile

Ohledně formátů je nepříjemné, že OpenDocument podporován není. Jinak aplikace pracuje s formáty Microsoft Office, vlastními formáty aplikace plus pár dalšími. Ohledně přístupu k cloudům platí totéž jako pro TextMaker.

Aplikace pro prezentace

Program Presentations nabízí klasické funkce pro tvorbu a úpravu prezentací a pro následné promítání. Můžete si vybírat z připravených typů snímků, upravovat je, vyplňovat obsahem atd.

Práce s prezentací Práce s prezentací

Pro tento program platí v souvislosti s formáty totéž jako pro tabulkový procesor PlanMaker. Na Open Document Format tedy bohužel zapomeňte.

Výběr typu nového snímku Výběr typu nového snímku

Zhodnocení

Trojice aplikací z balíku SoftMaker Office Mobile for Android je ještě funkčně bohatší než minule popisovaný balík EuroOffice. Pro většinu kancelářské práce v terénu je k dispozici vše potřebné. Ovládání aplikací je pohodlné a intuitivní, lze pracovat rychleji přes nástrojové lišty nebo srozumitelněji přes menu. Velkým minusem je však absence podpory formátu OpenDocument u aplikací pro tabulky a prezentace, formát je podporován pouze v textovém procesoru.

(Jako ve škole) Průměr: 3.46 | Hodnotilo: 13
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz