Thunderbird 102 přináší změny ve vzhledu a vyšší efektivitu

V nové verzi oblíbeného e-mailového správce Mozilla Thunderbird 102 najdeme nový adresář, nové ikony, nový správce importu/exportu, nové záhlaví zpráv a řadu dalších novinek.  

Komunita vývojářů kolem e-mailového klienta Mozilla Thunderbird oznámila vydání dlouho očekávané verze Thunderbird 102. Na novinky v této verzi se podíváme dále.

Barevné ikony

První změna, které si všimnete, jsou nové barevné ikony. Sada zahrnuje všechny položky v podokně složek.

Nová podoba ikon Nová podoba ikon (blog.thunderbird.net)

Nová navigační lišta

Velkou pozornost vzbudila nová postranní navigační lišta. Je podobná liště v Outlooku a plní stejnou funkci – snadný přístup k e-mailům, kontaktům, kalendáři, úkolům, chatu a nastavení. Výběr položky otevírá záložku s daným pohledem. Barevné podání lišty lze změnit kliknutím pravým tlačítkem myši na lištu a výběrem jediné zobrazené položky nabídky Přizpůsobit. Nastavené barevné schéma lze vrátit zpět do výchozích hodnot.

Úprava barev navigační lišty Úprava barev navigační lišty

Lištu lze schovat kliknutím na příslušnou ikonu. Poté se v hlavní tlačítkové liště zobrazí tlačítko Navigační menu. To nahrazuje funkci navigační lišty a umožňuje též opět lištu zobrazit.

Navigační menu Navigační menu

Nová podoba adresáře

Vývojový tým Thunderbirdu oznamuje první významný výsledek vylepšení UI (přechod bude dokončen ve verzi 114 příští rok). Úprava kontaktu probíhá v jednom okně, tedy bez záložek. Veškeré informace tak jsou okamžitě dostupné. Kontaktům lze přiřazovat avatary, které se zobrazí i v přehledu kontaktů, čímž urychlují vizuální vyhledání daného kontaktu. Jednoduchým kliknutím můžeme z detailu kontaktu vybranému kontaktu poslat e-mail, naplánovat událost, vyhledat společnou komunikaci nebo mu napsat do chatu – samozřejmě podle dostupnosti dané služby pro vybraný kontakt.

Nový adresář Nový adresář (blog.thunderbird.net)

Editace kontaktu Editace kontaktu (blog.thunderbird.net)

Import kontaktů

Správa kontaktů umožňuje import kontaktů v různých formátech – nově i vCard. Lze tak importovat kontakty například z Google a podobně. Pro import kontaktů lze využít nového jednoduchého průvodce. Ten umožňuje importovat kontakty v různých formátech a z různých konkurenčních systémů. Nyní tak není nutné pro import kontktů instalovat doplněk.

Průvodce importem Průvodce importem

Přepracovaná hlavička e-mailu

Hlavička e-mailu byla upravena a navíc je upravitelná uživatelem. Do nabídky, schované pod tlačítkem Více, bylo přidáno několik položek, které umožňují zprávu oštítkovat, převést na událost či úkol a podobně. Přibyla též ikona hvězdičky pro snadné označování. Ve zmíněné nabídce se rovněž nachází položka Přizpůsobit. Po jejím výběru se otevře pop-up okno s několika možnostmi úpravy hlavičky, například lze zobrazit uložený avatar daného kontaktu, změnit zobrazení tlačítek s popisky na pouhá tlačítka, zvětšit předmět zprávy apod.

Nová hlavička e-mailu Nová hlavička e-mailu

Náhledy na odkazy v těle zprávy

Vložíte-li do těla zprávy odkaz (například na video na Youtube, tweet na Twitteru či obecně nějakou stránku), vloží se krom odkazu i náhled na daný obsah. Tato funkce je volitelná a lze ji zapnout a vypnout v nastavení.

Zobrazení náhledu odkazu Zobrazení náhledu odkazu

Povolení zobrazení náhledů odkazů Povolení zobrazení náhledů odkazů

Podpora pro Matrix Chat

Do aktuální verze Thunderbirdu byla přidána podpora pro populární decentralizovaný chatovací protokol Matrix. Ta se objevila v předchozích verzích, ale nyní je konečně použitelná.

Komentáře

user avatar JP
Odpovědět
Thunderbird 102 přináší změny ve vzhledu a vyšší efektivitu
18. 04. 2024, 14:03:34
Thunderbird už je ve verzi 115, UI se změnilo na Supernova. Konečně má dvouřádkový výpis v seznamu zpráv! Ale ještě zajímavější mi přijde Betterbird, ten k Thunderbirdu přidává vlastní vychytávky a opravy.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz