Vlastimil Ott: LibreOffice Writer – Praktický průvodce

kniha_writer48.png Nedávno vyšla první ryze česká kniha věnovaná kancelářskému balíku LibreOffice. Co od ní lze očekávat, v čem může být uživateli textového procesoru nápomocna?  

Představení autora a knihy

Vlastimil Ott, autor knihy, je bývalý šéfredaktor magazínů OpenOffice.cz a LinuxEXPRES, tvůrce mnoha článků zdaleka nejen o kancelářských balících OpenOffice a LibreOffice, v neposlední řadě též učitel, jenž po letech strávených výukou na střední škole nyní „učí lidi pracovat s počítačem“.

Při dlouhodobém používání a výuce práce s OpenOffice.org, resp. později s Apache OpenOffice a LibreOffice nasbíral řadu zkušeností, které později sepsal do podoby knihy. Tu nedávno vydalo sdružení CZ.NIC, a to jak v tištěné podobě, tak i v elektronické, kterou si můžete stáhnout zdarma a šířit ji podle podmínek licence CC-BY-ND.

Podobně jako u jiných knih, také tuto získáte v tištěné verzi levněji, pokud si ji objednáte přes internetové připojení IPv6.

Co se vám dostane do ruky

Kniha o rozsahu 370 stran je bohatě protkána černobílými obrázky (téměř výhradně screenshoty, což je u této knihy zcela logické) a bloky jako „tip“ nebo „upozornění“. Co nenajdete přímo v knize, můžete najít na jejím webu – zatím je tam například seznam doporučeného softwaru, základní informace o regulárních výrazech nebo doplňující informace o číslování nadpisů.

Dá se říci, že je kniha neformálně rozdělena na tři části. První je úvod do práce s Writerem a balíkem LibreOffice obecně, druhou – největší – část tvoří velké množství návodů typu „jak udělat XY“, třetí se potom věnuje doplňkům a nastavení.

Kapitoly

Základy práce s textovým procesorem Writer

Kapitola pro úplné začátečníky, ale užitečná i pro mnohé pokročilejší uživatele, kteří se mohou dozvědět i něco o základním používání aplikace, co dosud nevěděli. Zejména se to týká práce s Navigátorem.

Styly a formátování

Styly jsou jedním z nejsilnějších nástrojů textových procesorů, navzdory tomu je systematicky používá jen poměrně málo uživatelů. V této kapitole (a nejen v ní) se můžete dočíst, proč místo tak oblíbeného (ale přitom nevýhodného) přímého formátování používat raději právě styly, a také, jak je používat.

Práce s textovým dokumentem

První dlouhá kapitola složená z krátkých návodů na provedení různých operací. Začíná od toho nejzákladnějšího, tedy vytvoření a otevření dokumentu, zabývá se prací s textem, kontrolou pravopisu, tiskem a dalšími často prováděnými úkony.

Vkládání objektů a změna jejich vzhledu

Název kapitoly je tak trochu zavádějící, protože se toho v ní nachází podstatně víc – od dalších návodů pro práci s textem (například číslování nadpisů nebo vytvoření stylu stránky), přes úpravy záhlaví a zápatí, až po samotnou práci s objekty, tedy například obrázky nebo tabulkami.

Pokročilé techniky při práci s textovým procesorem

Co si pod tím představit? Třeba práci se šablonami, hromadnou korespondenci nebo správu verzí.

Doplňky rozšiřující funkce Writeru

Kapitola popisuje, co jsou doplňky (rozšíření) a jak je instalovat a odebírat. Autor pak doporučuje devět zajímavých doplňků, například TypoJTB, AltSearch nebo Writer2ePub.

Do formátu EPUB můžete dokument převést nejen doplňkem Writer2ePub, ale také pomocí doplňku eLAIX.

Nastavení LibreOffice a Writeru

Závěrečná kapitola se věnuje nastavování jak obecných parametrů celého balíku LibreOffice, tak i těch, které jsou specifické pro Writer.

Shrnutí, aneb jak s knihou pracovat

Používáte-li LibreOffice 4.2 (a téměř stoprocentně to platí i pro 4.3), kromě některých speciálních oblastí, jako jsou například makra, v podstatě nenajdete funkce nepokryté návody v této knize. Co funkce v balíku, to návod v knize. Navíc se můžete orientovat podle toho, co chcete udělat, ne podle obsažených funkcí. To je skutečně neocenitelné a výrazně to urychluje práci.

Co se týká jednotlivých návodů, v drtivé většině jsou velmi dobře srozumitelné a názorné, takže by nikdo neměl mít problémy je aplikovat. Jen v malém množství případů se vám může stát, že narazíte na zádrhel – typicky když je třeba nějaký ovládací prvek popsán z hlediska obsahu (který je ovšem zřejmý i bez nápovědy), ale jeho účel zůstává utajen (namátkou třeba rozbalovací seznam barev v návodu pro vytváření nové barvy).

Knihu je asi nejlepší používat tak, že si přečtete – samozřejmě u počítače s otevřeným Writerem – první dvě kapitoly a vyzkoušíte si popisované věci. Podobně se můžete podívat i na poslední dvě kapitoly. Zbývající část knihy pak budete používat jako rychlý návod, pokud si nebudete vědět rady.

Lze si samozřejmě jednotlivé operace zkoušet i jen tak, ale kniha nemá charakter učebnice, takže to asi nebude úplně ono a většinu lidí by to zřejmě brzy přestalo bavit. Celkově lze ale jednoznačně říci, že ať už budete knihu používat jakkoli, při práci s Writerem vykoná výtečnou službu a může výrazně posunout efektivitu práce kupředu.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 6
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Vlastimil Ott: LibreOffice Writer – Praktický průvodce
1. 02. 2015, 17:48:06
Litoval jsem, když Vlasta pověsil šéfredaktorování na hřebík, ale jestli lze od něj očekávat takovéto výstupy, tak jsem snad i "rád". Ta knížka je úžasná a doporučuji každému. Její recenze jí celkem odpovídá.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 

Public Relations

Jak si zabezpečit servery?

DNSSECPokud chce moderní člověk plně využívat to, co mu virtuální svět internetu nabízí, musí se stále více orientovat na bezpečnost. Musí činit kroky, jež ho ochrání před riziky, jež se právě na této síti skrývají a dnes a denně uživatele ohrožují.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz