Shrnutí těchto funkcí a vlastností provedl Mike Saunders na blogu nadace TDF. K nim jsme přidali i nějaké další. O jaké se jedná?
Jak šel čas. Deriváty původního OpenOffice.org (documentfoundation.org)
-
LibreOffice podporuje import i export z/do formátů Microsoft Office, a to jak binárních, tak XML. Podpora pro OOXML se neustále zlepšuje. A nezůstává jen u toho. V rámci projektu Document Liberation, sesterském projektu LibreOffice, se vylepšuje kompatibilita se starými, dnes nepoužívanými formáty. LibreOffice tak lze využít jako konvertor dokumentů pro tyto formáty, kterých je (LibreOffice podporovaných) kolem stovky.
-
LibreOffice jako jediný z derivátů OpenOffice.org disponuje uživatelským rozhraním, zvaným Notebookbar. Jeho inspirací samozřejmě je pás karet Microsoft Office, ale zároveň je třeba říci, že toto rozhraní se vyskytuje v šesti různých provedeních, které si jsou velice odlišné. Vyzkoušet si je (spolu s dalšími) můžete pomocí nabídky Zobrazit | Uživatelské rozhraní.
-
OpenOffice.org již 20 let podporuje export do PDF, ale pouze LibreOffice umožňuje také export do formátu EPUB. Využít můžete nabídku Soubor | Exportovat jako | Exportovat jako EPUB. V dialogovém okně si pak můžete nastavit celou řadu možností.
-
S využitím OpenPGP můžete elektronicky podepisovat dokumenty LibreOffice ve formátu ODF. Platí to též i pro webovou verzi LibreOffice.
-
Kontingenční tabulky nejsou ničím, co by bylo v OpenOffice/LibreOffice nové. Ale kontingenční grafy? To provedete jen s LibreOffice.
-
V LibreOffice můžete dokumenty klasifikovat v rámci bezpečnostní politiky na úrovni firmy, státu a podobně. Nejedná se o fyzickou zábranu proti přečtení daného dokumentu, je to jen informace pro zaměstnance. V rámci těchto politik mohou být stránky označeny vodotiskem. K tomu si můžete vypomoct nástrojovou lištou. Klasifikaci podle standardu TSCP nenajdete ani v Microsoft Office, kde musíte pro tento účel používat nástroje třetích stran.
-
Calc disponuje vícevláknovou podporou procesorů prostřednictvím OpenCL. To umožňuje dramaticky zlepšit výkon.
-
Dostane-li se LibreOffice do nestabilního stavu, můžete dočasně zakázat rozšíření i svá nastavení, vytvořit zálohu či pokračovat s výchozím nastavením pomocí dialogového okna, které voláte z nabídky Nápověda. Tato funkce je velice neznámá a opomíjená, přitom v kritickou chvíli může uživatele zbavit problémů.
-
Pro LibreOffice Impress byly připraveny atraktivní šablony.
-
Nápověda je vylepšena a prezentuje se prostřednictvím webového prohlížeče.
-
LibreOffice disponuje řadou nových ikonových sad – přičemž ty staré se již nepodporují. Nyní můžete v LibreOffice používat sady Breeze (výchozí pro KDE), Colibre (výchozí pro Windows), Elementary (výchozí pro GNOME), Karasa Jaga (nahrazující starší Galaxy), Sifr a Tango (dřívější výchozí sada). Některé motivy jsou k dispozici ve světlých a tmavých modifikacích a v rastrovém i vektorovém formátu.
-
Úvodní obrazovka LibreOffice zobrazuje souhrn naposledy otevřených souborů. Náhled každého je opatřen ikonou příslušného modulu LibreOffice. Smazat lze jak celý seznam, tak jednotlivé položky zvlášť.
-
Pouze v LibreOffice se zobrazují uživatelské tipy. Ačkoliv se setkávaly s počáteční nedůvěrou („kdo to bude používat?“), je fakt, že obsahují upozornění na četné skryté funkce LibreOffice. Jejich používání určitě doporučujeme.