Vkladanie špeciálnych znakov

doplnek.png Aktualizováno - Potrebujete častokrát vkladať špeciálne znaky do dokumentov modulu Writer či zošitov modulu Calc? Práve pre vás je určené rozšírenie JP Vkladanie špeciálnych znakov.  

Definícia názvov tlačidiel a kódov vkladaných znakov

Umožňuje vkladať špeciálne znaky do dokumentov. Rozšírenie nainštaluje do pracovného prostredia modulov Writer a Calc rovnomenný panel nástrojov a zároveň sa taká istá položka pridá aj do menu Nástroje | Prídavky.

Jazyk: čeština, slovenština, angličtina

Náš článek:

stahnout.png

Nápověda pro doplňky

Nápověda k tématu

  • Doplňky, které přidávají nové funkce, se stahují jako soubor s příponou .oxt. Některé prohlížeče ale tuto příponu změní na .zip. To je špatně - přejmenujte ji zpět na .oxt a doplněk nainstalujte: Jak nainstalovat doplňky oxt
(Jako ve škole) Průměr: 5.00 | Hodnotilo: 6
 

Komentáře

user avatar Dušan Majtás
Odpovědět
Vkladanie špeciálnych znakov
29. 05. 2017, 11:07:02
Odkaz na doplněk (stejně jako ostatní hostované na stránkiách Liberixu) nefunguje! Je doplněk někde k disposici a nebo je definitivně ztracen v hlubinách internetu?
user avatar Administrátor
Odpovědět
Re:Vkladanie špeciálnych znakov
13. 08. 2018, 15:31:32
Link na stažení je aktualizován a funkční.
user avatar neutr
Odpovědět
Vkladanie špeciálnych znakov
29. 05. 2017, 14:11:37
Pokud vím tak autor pan ing Pastierik to dával také na OpenOffice kde by to mělo stále být pokud to sám nestáhl z portálů. Tento odkaz http://www.liberix.cz/doplnky/jp_makra_ooo/jp_vloz_znaky.oxt může být mimo provoz z jiných důvodů.

Mnoho věcí se zřejmě od té doby kdy to bylo vytvořeno změnilo a na Liberixu byla možná stará verze. V každém případě by to chtělo hledat na anglických repozitářích (stačí obsah JP - všechna rozšíření toto obsahují = Julius Pastierik). Možná se ozve i sám autor a upřesní jak se to má. Vím že některé věci udržuje ale nevím jestli zrovna tohle rozšíření je mezi nimi.
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Vkladanie špeciálnych znakov
29. 05. 2017, 18:24:44
Dobrý deň,

neviem prečo stránky liberixu nefungujú, posledné verzie rozšírení pre OpenOffice (pre LibreOffice nie, dajú sa však ľahko upraviť, aby Vám v LO fungovali) si môžete stiahnuť v spoločnom zip súbore tu: http://fenix.preludi.eu/?page_id=369

Upozorňujem, že rozšírenia pre OpenOffice už neudržiavam.
user avatar Dušan Majtás
Odpovědět
Vkladanie špeciálnych znakov
6. 06. 2017, 13:19:22
Dobrý den,

Děkuji za odpověď.

Ad stránky Liberixu, napsal jsem to asi příliš zkratkovitě v době kdy jsem na tento problém přišel Stránky sice fungovali, ale umístění odkazů na nich bylo buď přemístěno a nebo zrušeno. Nepodařilo se mi to dohledat ani přímo na Liberix stránkách (což ale neznamená, že jenom nehledám blbě).

Jinak jsem na to přišel v podstatě náhodou, když mi LO nabízel, že je k disposici aktualizace doplňků.
user avatar Dušan Majtás
Odpovědět
Vkladanie špeciálnych znakov
6. 06. 2017, 13:20:20
Achjo. A hrubka k tomu. Stránky pochopitelně fungovalY...
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Vkladanie špeciálnych znakov - aktualizace doplňků
6. 06. 2017, 16:03:28
Funkce aktualizace by měla vyhledat aktualizované rozšíření ale myslím že tohle pořádně nikdy nefungovalo. Rozšíření nemusí odkazovat na svou domovskou stránku. Na tohle regaují zřejmě jen stránky serverů které dokážou dotaz správně zpracovat.

Představte si že při startu systému musí projít dotaz na verzi užívaného rozšíření (dotazuje se správce rozšíření). Pokud je rozšíření vybaveno touto funkcí tak to ještě neznamená že volaný server umí odpovědět. Myslím že to umí jen oficiální servery Apache a Libre a možná ještě Wiki.

Takže například Libre office obsahuje některá rozšíření (možná i Apache Open Office) z instalace která se takto dozví že existuje aktualizace. To pak správce rozšíření vyhodí jako obecnou hlášku. Vlastní aktualizace po odsouhlasení (dotaz) se pak udělá pro všechna rozšíření.

Tím dojde k informaci kterou popisujete. Ale já mám z toho spíš dojem že používáte nějakou starou verzi. Já používám nejnovější verze a nevzpomínám si že bych se s tím za posledních několik let setkal.
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Re:Re:Vkladanie špeciálnych znakov - aktualizace doplňků
10. 06. 2017, 06:12:05
Cesta k aktualizácii bola ukrytá v xml súbore, ktorý sa nachádzal v adresári http://www.liberix.cz/doplnky/jp_makra_ooo/ – teda na tom istom mieste, kde aj rozšírenia. Tento adresár sa už nedá nájsť (zrejme bol úplne zmazaný). Nikde inde sa údaje o nových verziách nenachádzali – a zároveň tam boli aj rozšírenia.

Aktualizácie fungovali, vždy po vložení novej verzie som ich osobne testoval.

To, že som rozšírenia umiestnil aj na svoj server je úplne iná vec, vnútorne však neboli vôbec upravované a aktualizačné údaje stále odkazujú na server liberix.cz. Takže sa musíte obrátiť na ich správcov a opýtať sa, prečo adresár doplnky aj s podadresármi zmazali.

V rozšírení sú o.i. napr. tieto údaje:
version value="2013.08.06"
update-information
src xlink:href="http://www.liberix.cz/doplnky/jp_makra_ooo/jp_vloz_znaky.update.xml"

A v príslušnom xml (na ktorý je odkazované v rozšírení):
update-download
src xlink:href="http://www.liberix.cz/doplnky/jp_makra_ooo/jp_vloz_znaky.oxt"
version value="2013.08.06"

Ak by sa čísla verzií líšili (v xml by bolo väčšie), ponúklo by to aktualizáciu…
user avatar Dušan Majtás
Odpovědět
Vkladanie špeciálnych znakov
12. 06. 2017, 15:55:16
Je to jak píše kolega Pastierik. verze je jako datum a anžto jsem s sebou v LOO po aktualizacích táhl relikt staré verze rozšíření z roku 2010(!) tak řvalo o aktualizaci. A relikt pochopitelně někde od verze 4 cosi nefungoval...

Kuriózní na tom je, že detekovalo aktualizaci (prokazatelně jednoho z Pastierikových rozšíření, ostatní byly v pořádku up to date) i v momentě, kdy na Liberix stránkách již odkazovaný zdroj neexistoval!

Výsledek je taková spíš perlička. Opravu kódu, aby definitivně chodil i pod LOO spáchám časem (teda snad ten čas bude).

Imho mám pocit, že už jsem jednou (s tou předchozí verzí) do kódu šahal, takže ODF udělali nějaký další zásah (bez ohledu na zaklínání se konzervativismem ohledně odkazování na součásti a jejich umístění).
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Re:Vkladanie špeciálnych znakov
13. 06. 2017, 01:16:46
Oprava je relatívne jednoduchá (zmena bola zavedená do Apache OO od verzie 4.0, v LO to ignorujú, hoci sa to, podľa mňa, dá ľahko implementovať). Rozšíreniu zmeňte príponu z OXT na ZIP, rozzipujte do nejakého adresára a opravte dva súbory typu xml (upozornenie: uvádzané texty sú medzi znakmi menší a väčší, ale tie tu nedokážem vložiť, lebo je to považované za kód):

V súbore description.xml zmeňte riadok
OpenOffice.org-minimal-version value="4.0" d:name="OpenOffice.org 4.0"
na
OpenOffice.org-minimal-version value="3.0" d:name="OpenOffice.org 3.0"

V súbore Addons.xcu vyhľadajte všetky (môže ich byť viac) riadky
node oor:name="ToolBarItems" (a im zodpovedajúce konce /node) a vymažte ich.

Súbor zazipujte, premenujte na oxt a pôjde Vám nainštalovať v LO (a mal by tam aj fungovať).
user avatar Dušan Majtás
Odpovědět
Vkladanie špeciálnych znakov
14. 06. 2017, 14:51:25
Ha zjevně jsem si nerozuměli. TO předtím byl povzdech nad nedostatkem času, nikoliv nad tím, že tomu nerozumím...

Neprobral jsem kód rozšíření komparativně ještě komplet, takže reakce jen per partes, ale:

1) Node dependences je zjevně v LOO minimálně ve verzi 5.3 ignorován a jeho změna nemá na chod vliv. Rozšíření se nechá normálně naistalovat i v případě, že je v definicích description.xml je uvedeno

OpenOffice.org-minimal-version value="4.0" d:name="OpenOffice.org 4.0",

změna hodnoty verze (včetně jmenného příznaku) je při instalaci zcela ignorována. Takže u LOO můžu nechat být nebo komplet vymazat aniž bych tím něčemu pomohl.
Čistě technicky by to při roztržení vzájemné kompatibility mělo instalaci rovnou neumožnit jako neplatné rozšíření, případně alespoň po instalaci přepnout jako zakázané a neumožnit jeho povolení!

2) jednotlivé skripty rozšíření jsou normálně funkční, jisté problémy jsem zaznamenal pří trasování funkcí na přepínání jazyka v SDK, ale při ostrém testování ve Writeru mi při přepnutí UI do jiného (podporovaného) jazyka přepne korektně jazykové popisky a při přepnutí do nepodporovaného končí na default "en".
Proto předpokládám, že kolize v LOO SDK byla dílem mojí chyby kdy jsem něco přehlédl.

3) Položky Menu jsou plně funkční tam kde jsou (např v JP-Typografia) a to i v momentě zmiňovaném v bodě 1), i když ponechám dependenci na OO4 tak se stejně načte, v menu objeví a normálně z menu funguje. Toto je dokonce nezávislé i na LOO SDK. Fungovalo to i bez nainstalované SDK.

4) Zcela zjevný problém je s lištami Toolbar. Problém ale je, že problém nebude přímo v ToolbarItems, ale někde hloubš. Buď tam je někde nějaký parametr, který protože není v LOO již platný nebo je naopak vyžadován další se lišta nenačte. Případně je potřeba zadefinovat ještě někde jinde.

Existence node ToolbarItems samotná kolizi nepůsobí. Za předpokladu, že LOO není lišta definována (ještě) nějak jinak, by to neměl být problém (dtto TypoJTB verze 1.5.5 od Tomáše Bílka obsahuje též node ToolbarItems a přesto se lišta zobrazuje a chová korektně (nicméně musím dodatečně prověřit zda toto není definice lišty pro OO pouze a pro LOO by byla řešena jinak.)

5) Zatím to vypadá, že addons.xcs je pro LOO nepotřebný, při odstranění definičního souboru addons.xcs skrity fungují stejně jako implementace v menu. Instalace nemá s neexistencí problém rovněž. Tiše předpokládám, že se tento typ definic stal v LOO 5.x redundantní
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Re:Vkladanie špeciálnych znakov
16. 06. 2017, 03:14:03
Ďakujem za vysvetlenie. LO nepoužívam (iba na otváranie DOCX súborov – s tými má totiž AOO občas problémy), viac používam AOO (LO má totiž pre zmenu problémy s RTF súbormi, ktoré mi AOO otvára správne a mám ich dosť veľa na spracovanie + v AOO mi správne bežia rozšírenia – LO mal s nimi aj iné problémy, nefungovali tak, ako mali). Výsledok je pre mňa potom ODT súbor, ktorý v AOO spustím na predformátovanie pre InDesign, uložím ako DOC a tým moja práca v týchto programoch končí (teda ešte používam nejaké tabuľky). Preto ma vývoj nových verzií rozšírení pre OO a to, ako sa definujú panely nástrojov v LO v podstate nezaujíma (zato robím nové rozšírenia a nové verzie rozšírení pre InDesign).

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz