Víte, odkud zná Calc názvy dnů nebo měsíců?

newsletter.png Používáte často v Calcu nejrůznější seznamy, které se opakují? Vložte si je do Řazených seznamů. Položku najdete v případě LibreOffice v menu Nástroje | Možnosti (v Apache OpenOffice to jsou Volby) | Calc. Tento tip vám přináší newsletter z 20. 11. 2012.  

Dobrý den,

milí uživatelé LibreOffice a Apache OpenOffice,

začínáte číst newsletter pro uživatele webu OpenOffice.cz. Snažíme se vám poskytovat rady, tipy k lepší práci a rychlé zlepšováky. Budeme rádi, když nám napíšete, co si o naší práci myslíte. Zasílání tohoto e-mailu si můžete upravit ve svém nastavení.

Dny a měsíce Calc doplní automagicky

Pojďme rovnou k věci. Řazené seznamy patří mezi velmi staré funkce kancelářského balíku OpenOffice.org a jeho následovníků. Jsou skvěle využitelné, protože fungují a používáme je často. Zkuste do buňky v Calcu napsat "středa", pak najeďte kurzorem myši na čtvereček v pravém dolním rohu buňky, stiskněte levé tlačítko myši a pohněte jí dolů, nebo do strany (můžete to zkusit i nahoru). Poté tlačítko uvolněte. Co se stalo? Program do každé buňky doplnil dny následující středu (nebo předcházející středě, pokud jste pohnuli doleva či nahoru).

Jak to, že zná Calc názvy dnů nebo měsíců?

Není to žádná magie, jde o seznam sedmi dnů, který je zadaný v nastavení programu, a ten je v tomto případě prostě doplní. Hodnoty najdete v nastavení a kromě názvů dnů narazíte také na jejich slabičné varianty a měsíce.Najdete tam také možnost, jak nový seznam vytvořit. Musíte znát všechny hodnoty (můžeteje dokonce zkopírovat z buněk v sešitu). Pokud některé z nich zadáte a roztáhnete ji pravým dolním čtverečkem, ostatní se doplní stejně jako v případě dnů nebo měsíců. Můžete si tak vytvořit seznam jmen, názvů výrobků, které často používáte, nebo třeba kódy barev nebo států nebo krajů či cokoliv jiného.

Dva tipy, které vám vyrazí myš z ruky

Tajný tip: Označte souvislou oblast buněk s více hodnotami, např. pondělí až pátek, uchopte čtvereček v krajní pravé buňce a pohněte myší nahoru nebo dolů. Překvapí vás ,co uvidíte? A jde to i do stran! ;-)

Super extra tajný tip pro největší fanoušky našeho portálu: Držte při tom stisknutou klávesu Ctrl. Hu!

Neztraťte se v buňkách a dnech, zdravíme vás z redakce@openoffice_cz

P.S. Jste hrdými uživateli LibreOffice? Pochlubte se! Díky vašemu nákupu získáme peníze pro autory, kteří píšou články. Zkusíte to? http://obchod.liberix.cz/tricka/10-tricko-libreoffice.html 

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar volani.webnode.cz
Odpovědět
Víte, odkud zná Calc názvy dnů nebo měsíců?
2. 12. 2012, 15:14:56
V libreOffice Verze 3.6.1.2 (ID sestavení: e29a214)
mi fungují jen čísla, ale né dny v týdnu :(

Čím to?

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz