Výběr z článků na LinuxEXPRES.cz, druhá polovina března 2009

ikona_linux.png GNOME 2.26 – pomalé loučení s druhou generací, KDE4: Panely a jejich nastavení, KDE4: Představujeme plasmoidy, Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu, Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz, Debian na Asus Eee PC a mnoho dalších článků prostřednictvím pravidelného výběru toho nejzajímavějšího.  

GNOME 2.26 – pomalé loučení s druhou generací

GNOME vychází s železnou pravidelností, takže po půl roce pro nás vývojáři připravili pravidelnou dávku novinek zabalenou do GNOME 2.26. Jak už je u tohoto populárního desktopového prostředí zvykem, nejedná se o žádné revoluční změny, ale o další krůček v evolučním vývoji. Tentokráte je změn, které může uživatel vnímat, možná ještě méně než obvykle.

18. březen 2009, Jiří Eischmann

KDE4: Panely a jejich nastavení

V prostředí KDE nejste omezeni pouze jedním panelem. Můžete jich mít, kolik chcete, kde chcete a na nich doslova, co chcete. Hlavním panelem může být ten, který je pro vás nejdůležitější. Může se zobrazovat jen v rohu a jen v okamžiku, kdy tam posunete kurzor myši. Můžete si na něj umístit spouštěče aplikací, ale také mnohé jiné plasmoidy. Je to na vás, ukážeme vám, jak začít.

16. březen 2009, Vlastimil Ott

KDE4: Představujeme plasmoidy

Plasmoidy jsou prvky, které si můžete umístit na panely a na plochu. Jsou to v drtivé většině malé programy, miniaplikace, které vykonávají jednu činnost - zobrazují informace, spouštějí program nebo jinak pomáhají v ovládání prostředí a počítače. Představíme si téměř všechny, které jsou pro KDE4 dostupné.

23. březen 2009, Vlastimil Ott

Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu

Zhruba v polovině roku 2008 Dell následoval ostatní výrobce malých notebooků a uvedl netbook Inspiron Mini 9 ve verzi s Ubuntu a XP. Do České republiky se tento netbook teprve dostává, na stránkách výrobce se sice již objevil, nicméně v on-line obchodě se stále ještě oficiálně neprodává. Když ale do Dellu zavoláte, tak vám ho prodají. Zvědavost mi nedala, a navíc jsem nějaký netbook chtěl, a tak se na tento maličký kousek teď podíváme trochu podrobněji.

24. březen 2009, Radim Šimánek

OpenOffice.org 3: Padesát milionů k úspěchu

Uživatelé a vývojáři kancelářského balíku OpenOffice.org z celého světa oslavují velký úspěch: z oficiálních stránek www.openoffice.org bylo staženo více než 50 milionů kopií OpenOffice.org verze 3.

26. březen 2009, Redakce

Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz

Vyšla dlouho očekávaná verze distribuce PCLinuxOS. Zároveň se však objevily zprávy, které radost z nového systému kazí. Internetem se šíří zaručené jobovky, drby i vysvětlení nastalé situace. Zeptali jsme se klíčového člověka českého portálu PCLOS. Jak to tedy je, končí tento systém určený běžným uživatelům?

19. březen 2009, Jiří Eischmann

Začala nominační fáze ankety Czech Open Source 2009

Čtvrtý ročník ankety Czech Open Source 2009, oceňující nejlepší linuxové počiny za uplynulý rok, byl odstartován nominační fází. Čtenáři mají necelý měsíc na to, aby nominovali své favority v šesti kategoriích. Pořadatelem ankety je server o Linuxu a open source Root.cz.

16. březen 2009, Redakce

Debian na Asus Eee PC

Pokud chcete na mininotebooku Asus Eee Debian, vyplatí se sáhnout po DebianEeePC. Nejedná se o novou distribuci, je to normální Debian, tak jak ho znáte. Projekt DebianEeePC vylepšuje podporu populárních netbooků od Asusu. Navíc přináší speciální instalátor, který zařídí dost práce za vás.

17. březen 2009, Miroslav Hrončok

Reportáž: Strahovský InstallFest 2009

V sobotu a neděli 14. a 15. března se na Strahově konal po několika letech InstallFest. DOPLNĚNY FOTOGRAFIE.

17. březen 2009, Vlastimil Ott

Autoreply na serveru

Nedávno jsem řešil potřebu zprovoznit automatickou odpověď v nepřítomnosti, po kratším laborování jsem zjistil, že docela lidsky použitelný je software "vacation".

18. březen 2009, Vít Baloun

Etomite CMS: Snippety

Snippet je vlastně PHP funkce, kterou můžete vytvořit přímo v administračním rozhraní Etomite. Můžete tak vytvořit dynamický obsah webu. V dnešním díle se dozvíte, jak snippety tvořit, jak je upravovat i jak s nimi pracovat v dokumentech. V neposlední řadě také kde sehnat již hotové snippety.

20. březen 2009, Miroslav Hrončok

Wiimote s ubuntu

K vánocům jsem svým dcerám pořídil Nintendo Wii a tím se spustila celá lavina dalších událostí. Tak třeba televize, tu jsme jsme roky ignorovali. Stačila televizní karta a připojit počítač k zesilovači. Televizní nábytek nebo DVD přehrávač. K čemu to je?

23. březen 2009, Jirka Vrba

Pošlete obrázek KDE4 a vyhrajte knihu

SOUTĚŽ! Nelíbí se mi názory, že KDE4 je špatné, nepoužitelné a na nic. Ukažte, že je skvělé!

24. březen 2009, Vlastimil Ott

Ubuntu ušetřilo četníkům 50 milionů eur, IBM má zájem o Sun

Francouzští četníci šetří díky OSS miliony eur ročně. TomTom se nevzdává, vrací úder. IBM a Sun na zásnubách, co to může znamenat pro open source? Novell: Krize je příležitostí pro Linux. John C. Dvorak objevuje Linux. Nominační fáze ankety Czech Open Source 2009. GNOME 2.26. PCLinuxOS 2009.1: Labutí píseň této distribuce? OpenGEU 8.10

25. březen 2009, Jiří Eischmann

Tip: 10 nástrojů pro vytvoření snímku obrazovky

Obrázek vydá za tisíc slov a mnohdy bez něj není ani možná komunikace. Zejména pokud chcete radu a potřebujete svému rádci vysvětlit, že "to" nefunguje a zobrazuje to "takové to" a občas se tam "něco" zobrazí v tabulce. Ulehčete si to - pošlete s dotazem rovnou obrázek. Z článku se dozvíte snad všechny způsoby, kterými můžete snímek obrazovky vytvořit.

26. březen 2009, Vlastimil Ott

Etomite CMS: Šablony a chunky

Pomocí šablon můžete přesně rozhodnout, jak bude stránka v Etomite vypadat, a to jednoduše a bez jakéhokoli omezení. Kromě práce se šablonami si vysvětlíme, jak přesně fungují chunky a také několik dalších věcí.

27. březen 2009, Miroslav Hrončok

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz