Komentáře Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete

user avatar Libor
Odpovědět
Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
7. 04. 2020, 20:59:43
Super program, bohužel při práci se souborem 150MB neustále padá. Takže velmi použitelné pouze pro menší soubory.
//L
user avatar kamlan
Odpovědět
Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
8. 04. 2020, 10:01:46
150MB je dost, co v tom souboru máte smím-li se pídit? Tedy pokud to není nějak tajné :-).
Nemůže to být také otázkou pomalejšího hw? Nevím jak výkonný máte stroj, ale mně se na starém laptopu občas stávalo, že když jsem dal zpracovat velký soubor - pustil jsem makro na hodně pestré formátování obsáhlého textu - tak Libre spadlo poté, co došla RAMka. Přes Ctrl+Alt+Del jsem sledoval jak postupně volná paměť mizí neb ji dostávalo přidělenou Libre a poté co už volná RAM nebyla tak Libre padlo.
Vyřešit se mi to občas povedlo jen částečně a to tak, že jsem v expertním nastavení dal počet kroků zpět na nulu.
user avatar vydrysek
Odpovědět
Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
8. 04. 2020, 21:29:18
V Calcu mi multithreading, narozdíl od Excelu, nikdy nefungoval... musí se to někde zvlášť zapínat?
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
9. 04. 2020, 06:21:46
Podívejte se do okna Nástroje | Možnosti, je tam sekce OpenCL. Obsahuje jediný checkbox. Pokud vám po zaškrtnutí a restartu LibreOffice zůstává pole odškrtnuto, váš počítač OpenCL nepodporuje.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
9. 04. 2020, 07:18:10
vydrysku nějak mi uniká význam příspěvku. Výraz "multithreading" se v autorově příspěvku neobjevuje. Nejblíže je asi zmínka o "OpenCL" (Open Computing Language je standard pro paralelní programování heterogenních počítačových systémů, jako jsou například osobní počítače).

Multithreading je spíš HW záležitost související s "paralelizmem", nežli záležitost SW i když ve spojitosti na OpenCL to smysl dává. OpenCL je vlastně přesun výpočtů na grafické karty. Jde více o architekturu počítače který kancelářskou aplikaci nosí. V nabídce existuje možnost tuto funkcionalitu vypnout a na jedno jádrových strojích je implicitně vypnutá.

Zejména tedy starší stroje používají "kvaziparalelní multithreading" kde se rychlým přepínáním mezi procesy přepínají úlohy. Pro OpenCL je celkem nesmyslné rozdělit přepínání na dvě a více úloh a přeposlat výpočet na grafickou kartu (která možná není ani výkonnější nežli vestavěný matematický koprocesor). Efekt tedy očekáváme až když jedno jádro z více vestavěných umí krmit grafickou kartu přednostně výpočty. Navíc moderní grafické karty mohou zcela oddělit obnovování obrazovky od výpočtů, ale záleží na typu karty. Některé nové karty toto neumožňují.

Pak se dělí vlastně procesy na grafické kartě, ale nejde o multithreading, ale o výraz podobný "multitasking". Libre Office upozorňuje, že multitasking nepodporuje. Přes to například operační operační systém W7 podporuje „task“ a „taskhost“. Starší systémy měly folder s názvem multitasking. Z praxe víme, že používání různých programů, nebo více různých modulů (Calc, Writer, ...) současně je běžnou praxí. Ale je to za cenu zpomalení. Domnívám se, že moderní OS přepínají úlohy multitaskingu automaticky. A tohle je zřejmě jádrem Vaší připomínky. V tomto smyslu lze nastavit například větší rozsah „stránkovací paměti“.

Zde si musíme připomenout, že LibreOffice a podobně, lze provozovat na různých operačních systémech, což pro MSO neplatí. MSO má navíc lepší přístup na komponenty vlastního operačního systému a mělo by být proto vždy výkonnější (rychlejší, větší kapacita zpracování apod.). To je asi objektivní skutečnost, ale neplatí to vždy.

Proto si myslím, že Váše poznámka se měla vztahovat spíš k multitaskingu, nežli k multithreadingu. Takže zřejmě se musíme smířit s tím, že multiplatformní aplikace jsou vždy potenciálně pomalejší nežli aplikace stavěné na míru konkrétnímu OS. Jde asi také o to, že přímé přístupy v rámci proprietárního OS jsou znemožněny kvůli autorským právům ke kódu, nebo také z důvodu obav aby se nespouštěl škodlivý kód. Kritizovaná skutečnost, že jsou vlastní aplikace MSO „lepší“ (rychlejší, zpracování větších objemů apod.) je jistě také komerční zájem a není zájem umožnit totéž konkurenčním produktům.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
9. 04. 2020, 08:34:16
I v originále se o tom píše jako o multithreadingu, https://blog.documentfoundation.org/blog/2020/02/19/10-great-libreoffice-only-features.
user avatar vydrysek
Odpovědět
Re:Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
16. 04. 2020, 11:27:33
Bavíme se zřejmě o jiných věcech, mám na mysli multithreading, tj. zpracování na více vláknech CPU zároveň. Udělal jsem si testovací dokument, ve kterém mám velké množství řádků s funkcní =RANDBETWEEN, a poté do každé buňky vedle počítám pokaždé znovu STDEV a AVERAGE, což tomu dá solidně pokouřit. Zatímco Excel mi rozžhaví všech 12 vláken naplno, Calc pouze cca jedno a půl vlákna. Aby bylo jasno, Calcu to nijak nevyčítám, jen jsem se chtěl podělit s vlastní zkušeností.
user avatar Michal
Odpovědět
Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
8. 04. 2020, 21:47:57
Všetko pekné, ale..... grafika, ktorú som použil pred rokmi je úplne iná ako dnes, čiary rozhádzané, štart programu dnes omnoho, omnoho pomalší ako u MS, kompatibilita slabá, import o ničom, kopu chýb a múch má, ktoré sa už roky ťahajú a nikoho nezaujímajú .... proste, bolo by treba poriadne na ňom zapracovať a nie sa iba chváliť ... používam LO denne, už riadne dlho, ešte od doby Star Office, no, sklamaný som, vývoj sa uberá kdesi neviem kde, .... namiesto toho aby sa dali dokopy funkcie, tak sa nabaľujú nové funkcie, ktoré málokto potrebuje
user avatar vydrysek
Odpovědět
Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
8. 04. 2020, 22:37:56
Já to vidím naopak, přijde mi, že s každou novou verzí to běží o trochu svižněji a kompatibilita se taky zlepšuje. Na to, že je to zadarmo mi to přijde hodně dobré.
user avatar Kraki
Odpovědět
Re:Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
10. 04. 2020, 21:43:27
Súhlasím, pocítil som to aj ja. Najmä pri štarte.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
9. 04. 2020, 06:49:13
Mám jinou zkušenost. Naopak je vidět, že se na projektu opravdu intenzivně pracuje. Stabilita se lepší, systémové nároky klesají, program je svižnější, rozhodně v porovnání s konkurencí. Upřímně, používání LO je radost.
user avatar Emo Horváth
Odpovědět
Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
11. 04. 2020, 18:28:35
My sme už pred rokmi prešli v podniku na z MSO na LO. Dôvodov bolo viac (problém s tým aby sa nezobrazovali nuly, pri páde MSO boli málokedy obnovené súbory a pod.)ale možno aj jeden netradičný. Mám problém s pamäťou a ničil ma pás kariet, nikdy som si nevedel spomenúť kde je to čo potrebujem. V LO vidím ikonu a v pohode fungujem. Taktiež ma ničili rôzne prípony súborov, podľa toho či je v súbore makro alebo nie, aká verzia... V LO je to paráda, nič také nemusím riešiť.
Vadí mi dlhodobo nedoriešený problém, že si neudrží v Calcu po uložení poradie obrázkov, ako sú nad sebou. Inak je práca s LO parádna.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
11. 04. 2020, 20:55:51
Dejte dotaz raději do fóra, ale mám dojem, že nepoužíváte ukotvení obrázku k buňce. V takovém případě by by ukotvení mělo fungovat.
user avatar Z
Odpovědět
Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
4. 08. 2020, 17:34:53
Dobrý den, nechtěl byste se podělit o podrobnosti v dotazníku https://tdf.io/dotaznik ? Díky
user avatar Jarda Popelka
Odpovědět
Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
24. 04. 2020, 22:40:34
Jsem linuxák a tak jedu LO v Ubuntu. Zjistil jsem jednu nekompatibilitu s MS Excelem, podmíněný formát funguje jen v souboru s extenzí odf, při uložení do xls či xlsx se podmíněný formát neuloží.
user avatar AA
Odpovědět
Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
25. 04. 2020, 08:13:49
https://bugs.documentfoundation.org/enter_bug.cgi
Ale než to budete zadávat tak to vyzkoušejte v poslední verzi LibreOffice 6.4. Ubuntu je většinou o nějakou verzi pozadu. Také doporučuji použít originální, nikoliv z distribuce. Ke stažení na https://cs.libreoffice.org/
user avatar vydrysek
Odpovědět
Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
6. 05. 2020, 21:39:20
Ještě doplním - Kontigenční grafy přišly s Excelem 2000. Jen pro upřesnění.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
6. 05. 2020, 22:40:48
Prosím, přečtěte si perex. Článek se věnuje přidaným funkcím v LibreOffice oproti jiným derivátům OpenOffice.org.
user avatar JP
Odpovědět
Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
10. 05. 2020, 14:01:16
Tak zrovna sady ikon (bod 11) jsou pro mne výrazně horší, než původní. Buď velmi světlounké (a tudíž málo přehledné), nebo velmi kontrastní až rozsvícené (takže poutají zbytečnou pozornost). Zlaté téma Galaxy - to sice existuje jako rozšíření, ale nepřidávají se do něj ikony nových funkcí. Kdyby je tak někdo dodělal...
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
10. 05. 2020, 16:05:35
Galaxy ikony byly překresleny do motivu Karsa Jaga.
Starší výchozí motiv Tango je taky dobrý.
Já používám Elementary.
user avatar Petr Ježek
Odpovědět
Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
7. 07. 2020, 13:21:08
Já na LO nedám dopustit navzdory faktu, že lidé naučení z práce na Word musí občas něco hledat, zpravidla ale najdou a zjistí, že to je logičtěji umístěno než ve Wordu. Kompatibilita s MS Office je vysoká, pracuji s fresh verzí a konstatuji vysokou stabilitu, LO mi prostě nepadá. Pracuji v Archlinuxu. K ikonám jen tolik, že mám ty, které mám nainstalované, takže klidně i Tango. Záleží zjevně na míře invence správců balíčků...
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
7. 07. 2020, 14:53:08
Tango motiv už není podporovaný. Proto se snažím zvyknout na jiné, podporované motivy, i když se mi tak nelíbí.
user avatar kamlan
Odpovědět
motiv Tango
9. 07. 2020, 10:45:28
Tango ikony nikdo nepřidělal do SVG. Do Libre jsou nyní dávány pouze motivy které mají jak bitmapové ikonky, tak jejich SVG ekvivalenty.

Motivy jsou v adresáři LibreOffice/Share/Config takže se tam dá přidat i celý motiv Tango (stačí v zipu), což stále dělám, neb si na jinou sadu ne a ne zvyknout.
user avatar JP
Odpovědět
Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
12. 07. 2020, 23:05:49
OK, jde to, ale když se objeví nová funkce v LO, nedostane ikonku z původní sady (protože tam není), ale z nějaké nové - vypadá to divně...
Souhlas s Petrem V. - také se mi nové sady ikon nelíbí. Jak jsem psal výše - buď jsou nevýrazné nebo příliš výrazné, chybí mi nějaký "zlatý střed".
user avatar kamlan
Odpovědět
Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
13. 07. 2020, 10:49:26
Je to s těmi ikonkami pakárna. Koukl jsem kolik je v jednotlivých sadách ve verzi 7.0.0.1 souborů pro jednotlivé motivy a vypadá to takto (PNG verze, SVG se většinou o trochu liší):

Breeze 3699
Colibre 4295
Elementary 3905
Karasa Jaga 4644
Sifr 3798
Sukapura 4176

Tango má jen 2321 ikonek, tedy zhruba polovinu co ostatní sady které jsou již předělané do SVG. Zkoušel jsem schválně předělat jednu ikonu v Drawu do SVG a cca 3 minuty práce (byly tam nějaké barevné přechody a na ty jsem se nakonec vykašlal). Časem a zkušenostmi by se to jistě urychlilo, ale tipuji že vytvořit jednu kompletní sadu ikon pro někoho kdo s ikonami zkušenosti nemá by mohlo být tak možná i na rok práce s mnohými kolečky pokus/omyl kdy by něco musel předělávat, aby to bylo dobře vidět v různých velikostech na různých rozlišeních.


Možná jednodušší by bylo vzít nějaký ten křiklavý motiv a jen mu dávkově ve všech souborech nahradit křiklavé barvy za nějaké decentní, ale vybrat ty křiklavé a správně zvolit jejich decentní náhrady by asi též nebylo nic snadného, neb 4000+ souborů je fakt hodně.
user avatar Miro
Odpovědět
Re:Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
23. 07. 2020, 10:38:21
Kdysi jsem stáhnul ikony podobné MS Office 2013. Líbí se mi jejich jednoduchost a decentní provedení, tenkost. To, co je v LO je vždy takové "přetučnělé".
user avatar kamlan
Odpovědět
Re:Re:Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
23. 07. 2020, 17:27:42
Pár motivů ikon lze stáhnout jako doplněk:
https://extensions.libreoffice.org/?Tags%5B%5D=109
Akorát třeba u mě je problém navíc s tím, že jsem si na lišty dal tlačítka pro různá makra a k nim prostě dal nějaké ikony z jiných nabídek, takže když změním celou sadu, tak se kolikrát nestačím divit jak moc se mi změní nejen standartní ikony, ale i ty pro ta makra :-)
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Výbava LibreOffice, jakou jinde nenajdete
2. 08. 2020, 14:27:41
Sada tenkých, "jednovláknových" ikon se jmenuje Breeze. Je výchozí pro KDE.
 
 
woo jaw demo hz