Pluginy pro Writer: Malé náhledy stránek, anonymizér dokumentu a překladač

doplnek.png V posledních několika týdnech bylo možné na stránkách Extensions webu OpenOffice.org zaregistrovat několik zajímavých doplňků určených pro programový modul Writer kancelářského programu OpenOffice.org. Jeden z nových si tu představíme a kromě toho přidáme ještě několik trochu starších.  

XVisualNavigator

Přechod na jednotlivé stránky již není problém – rovnou vidíte, co která obsahujePřechod na jednotlivé stránky již není problém

Tento plugin je ke stažení na stránce XVisualNavigator a umožňuje vytvářet náhledy jednotlivých stránek dokumentu. Implementuje se v podobě nabídky do všech programových modulů OpenOffice.org, ale fakticky je užitečný právě jen ve Writeru.

Po aktivaci (prostřednictvím nabídky EXT) se zobrazí okno s náhledy jednotlivých stránek podobně, jak to můžete znát z Impressu nebo Drawu. Stránku aktivujete kliknutím na jednotlivou stránku náhledu a dokument se na ni přesune. V horní části okna je několik tlačítek, z nichž nejdůležitější je bezpochyby Refresh pro obnovu zobrazení – to se totiž neděje v reálném čase resp. automaticky. Další tlačítka jsou pro přechod na první, předchozí, následující a poslední stránku. Jednoduché, ale účinné.

Je třeba říci, že u rozsáhlých dokumentů může chvíli trvat, než okno naskočí. Nicméně pozitivní zprávou je, že pokud máte otevřených více dokumentů Writeru a v každém aktivovaný plugin, ten zobrazuje skutečně jen náhledy stránek aktuálního dokumentu.

EuroOffice Online Clipart

Tento plugin vyhledává na internetu (Wikimedia) volně přístupné obrázky, které pak můžete používat ve svých dokumentech a dále šířit. Podmínkou je samozřejmě připojení k internetu.

Po stažení z této stránky EuroOffice Online Clipart se plugin zaregistruje do nabídky Vložit. Po aktivaci se zobrazí následující okno:

Vyhledávací dialog pluginu Online ClipartVyhledávací dialog pluginu Online Clipart

Do něj vepište klíčové slovo, k němuž chcete najít obrázky. Například zadejte slovo openoffice. Po stisknutí tlačítka Search se po chvíli objeví výsledky. Kliknete-li do nějakého obrázku, okno se uzavře a obrázek se vloží. Pokud ale kliknete na nápis „more info“, spustí se internetový prohlížeč se stránkou, na níž je daný obrázek i s popisem. Jak vidíte, okno zobrazuje jen omezený počet výsledků, takže pokud nejste spokojeni, můžete listovat dál (tlačítky Next, resp. Previous).

 

Výsledek hledání v náhledovém okně. Odtud lze klepnutím přímo vložit obrázek do dokumentu nebo zjistit o něm podrobnostiVýsledek hledání v náhledovém okně. Odtud lze klepnutím přímo vložit obrázek do dokumentu nebo zjistit o něm podrobnosti.

Tato funkce je užitečná, pokud potřebujete doplnit obrázek k nějakému tématu a nechcete se zdržovat zkoumáním licence. Dá se říci, že obrázky, které takto najdete, jsou volně k dispozici. Radši si to ale vždy ověřte v přiložené tabulce s informacemi na patřičné stránce k obrázku.

Magenta Anonymous

Veřejností nedávno hýbal skandál ministra školství Dobeše, který zřejmě alespoň zčásti vypracoval práci své kolegyni. A někteří novináři získali přístup ke zdrojovému souboru, z něhož vyčetli dobu strávenou editací souboru a další informace. Podobně i mně se nejednou poštěstilo tato metadata vyzískat ze souborů autorů, kteří si nepřáli, abych znal byť jejich jméno. Tímto se mi odhalili v plné nahotě.

Abyste měli jistotu, že tato data nebudou součástí vašich dokumentů tvořených v OpenOffice.org, máte možnost je odstranit pomocí pluginu Magenta Anonymous. Jednoduše vyberete z nabídky Soubor položku Remove user information a je po problému. Plugin je ke stažení na stránce Magenta Anonymous.

OOTranslator

Máte po ruce nějaký text, který byste si přáli přeložit a umístit jej do svého článku? Není problém. Slouží k tomu plugin OOTranslator, který si můžete stáhnout na stránce s rozšířeními.

Ten po instalaci vytvoří jednak nabídku GoogleTranslate, ale taky tlačítko (bohužel bez ikony, takže zabírá spoustu místa). Ovládání pluginu je docela snadné. Označíte text, který chcete přeložit, spustíte plugin a vyberete jazyk, v němž je napsán. Dále jazyk, do kterého má být text přeložen, pak se přepnete do pole Selected Text a potvrdíte. Původní text zmizí a namísto něj bude vložen překlad. Samozřejmě, ne dokonalý, s tím musíte počítat. Dokonalý překlad získáte snad jen konverzí mezi češtinou a slovenštinou…

Pokud chcete přeložit celý dokument, stačí vybrat přepínač Entire Document a opět vybrat zdrojový i cílový jazyk a pak potvrdit. Přeloží se aktuálně otevřený dokument bez ohledu na to, co jste vybrali.

OOTranslator umožňuje překládat texty i mezi opravdu exotickými jazyky. Kvalita překladu je ale spíše sporná.OOTranslator umožňuje překládat texty i mezi opravdu exotickými jazyky. Kvalita překladu je ale spíše sporná.

(Jako ve škole) Průměr: 1.14 | Hodnotilo: 7
 

Komentáře

user avatar hanus
Odpovědět
Pluginy pro Writer: Malé náhledy stránek, anonymizér dokumentu a překladač
14. 04. 2011, 07:47:10
Škoda, že ten XVisualNavigator funguje asi jen ve Widlích, v Linuxu dostanu err hlášku "Cesta /C:/XVN neexistuje."
user avatar Daniel Sedláček
Odpovědět
Re:Pluginy pro Writer: Malé náhledy stránek, anonymizér dokumentu a překladač
14. 04. 2011, 10:30:27
Vskutku jen na "Widle", dokonce to tam i píší :-)
Jen škoda, že okno nejde ukotvit ke kraji.
user avatar PetrV
Odpovědět
Re:Re:Pluginy pro Writer: Malé náhledy stránek, anonymizér dokumentu a překladač
14. 04. 2011, 17:20:45
XVisualNavigator čeká ještě hodně dlouhá cesta. Pokud se ovšem autor nevykašle na vývoj...
To je někdy strašně těžké. V mém posledním článku jsem měl popsat mj. i plugin FormulaConverter pro konverzi rovnice do obrázku. Ten plugin se ale už nevyvíjí a funguje na nižších verzích OO - bohužel, na nové ne. Což je tedy opravdu, ale opravdu nemilé.
A je psaný v pythonu, takže na něj neplatí nutnost dílčích změn v souvislosti s novou verzí OO... pravděpodobně. A pokud ano, tak jsem v pytli, protože to neumím. Plugin mám nainstalovaný jen proto, aby mi nachytal případné aktualizace, ale kde nic, tu nic... zas nic, pro nic za nic.
user avatar NA
Odpovědět
Re:Pluginy pro Writer: Malé náhledy stránek, anonymizér dokumentu a překladač
18. 04. 2011, 12:31:09
Ale v linuxu Writer náhledy umí a dokonce volitelné množství na obrazovku (soubor-náhled strany, nebo ikona). Jen nemá své zvláštní okno, ale rychlý je dost.
user avatar Rosta
Odpovědět
Pluginy pro Writer: Malé náhledy stránek, anonymizér dokumentu a překladač
27. 10. 2015, 19:42:15
Win7 OO4 překladač nepřekládá.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz