Pluginy pro Writer: Malé náhledy stránek, anonymizér dokumentu a překladač

doplnek.png V posledních několika týdnech bylo možné na stránkách Extensions webu OpenOffice.org zaregistrovat několik zajímavých doplňků určených pro programový modul Writer kancelářského programu OpenOffice.org. Jeden z nových si tu představíme a kromě toho přidáme ještě několik trochu starších.  

XVisualNavigator

Přechod na jednotlivé stránky již není problém – rovnou vidíte, co která obsahujePřechod na jednotlivé stránky již není problém

Tento plugin je ke stažení na stránce XVisualNavigator a umožňuje vytvářet náhledy jednotlivých stránek dokumentu. Implementuje se v podobě nabídky do všech programových modulů OpenOffice.org, ale fakticky je užitečný právě jen ve Writeru.

Po aktivaci (prostřednictvím nabídky EXT) se zobrazí okno s náhledy jednotlivých stránek podobně, jak to můžete znát z Impressu nebo Drawu. Stránku aktivujete kliknutím na jednotlivou stránku náhledu a dokument se na ni přesune. V horní části okna je několik tlačítek, z nichž nejdůležitější je bezpochyby Refresh pro obnovu zobrazení – to se totiž neděje v reálném čase resp. automaticky. Další tlačítka jsou pro přechod na první, předchozí, následující a poslední stránku. Jednoduché, ale účinné.

Je třeba říci, že u rozsáhlých dokumentů může chvíli trvat, než okno naskočí. Nicméně pozitivní zprávou je, že pokud máte otevřených více dokumentů Writeru a v každém aktivovaný plugin, ten zobrazuje skutečně jen náhledy stránek aktuálního dokumentu.

EuroOffice Online Clipart

Tento plugin vyhledává na internetu (Wikimedia) volně přístupné obrázky, které pak můžete používat ve svých dokumentech a dále šířit. Podmínkou je samozřejmě připojení k internetu.

Po stažení z této stránky EuroOffice Online Clipart se plugin zaregistruje do nabídky Vložit. Po aktivaci se zobrazí následující okno:

Vyhledávací dialog pluginu Online ClipartVyhledávací dialog pluginu Online Clipart

Do něj vepište klíčové slovo, k němuž chcete najít obrázky. Například zadejte slovo openoffice. Po stisknutí tlačítka Search se po chvíli objeví výsledky. Kliknete-li do nějakého obrázku, okno se uzavře a obrázek se vloží. Pokud ale kliknete na nápis „more info“, spustí se internetový prohlížeč se stránkou, na níž je daný obrázek i s popisem. Jak vidíte, okno zobrazuje jen omezený počet výsledků, takže pokud nejste spokojeni, můžete listovat dál (tlačítky Next, resp. Previous).

 

Výsledek hledání v náhledovém okně. Odtud lze klepnutím přímo vložit obrázek do dokumentu nebo zjistit o něm podrobnostiVýsledek hledání v náhledovém okně. Odtud lze klepnutím přímo vložit obrázek do dokumentu nebo zjistit o něm podrobnosti.

Tato funkce je užitečná, pokud potřebujete doplnit obrázek k nějakému tématu a nechcete se zdržovat zkoumáním licence. Dá se říci, že obrázky, které takto najdete, jsou volně k dispozici. Radši si to ale vždy ověřte v přiložené tabulce s informacemi na patřičné stránce k obrázku.

Magenta Anonymous

Veřejností nedávno hýbal skandál ministra školství Dobeše, který zřejmě alespoň zčásti vypracoval práci své kolegyni. A někteří novináři získali přístup ke zdrojovému souboru, z něhož vyčetli dobu strávenou editací souboru a další informace. Podobně i mně se nejednou poštěstilo tato metadata vyzískat ze souborů autorů, kteří si nepřáli, abych znal byť jejich jméno. Tímto se mi odhalili v plné nahotě.

Abyste měli jistotu, že tato data nebudou součástí vašich dokumentů tvořených v OpenOffice.org, máte možnost je odstranit pomocí pluginu Magenta Anonymous. Jednoduše vyberete z nabídky Soubor položku Remove user information a je po problému. Plugin je ke stažení na stránce Magenta Anonymous.

OOTranslator

Máte po ruce nějaký text, který byste si přáli přeložit a umístit jej do svého článku? Není problém. Slouží k tomu plugin OOTranslator, který si můžete stáhnout na stránce s rozšířeními.

Ten po instalaci vytvoří jednak nabídku GoogleTranslate, ale taky tlačítko (bohužel bez ikony, takže zabírá spoustu místa). Ovládání pluginu je docela snadné. Označíte text, který chcete přeložit, spustíte plugin a vyberete jazyk, v němž je napsán. Dále jazyk, do kterého má být text přeložen, pak se přepnete do pole Selected Text a potvrdíte. Původní text zmizí a namísto něj bude vložen překlad. Samozřejmě, ne dokonalý, s tím musíte počítat. Dokonalý překlad získáte snad jen konverzí mezi češtinou a slovenštinou…

Pokud chcete přeložit celý dokument, stačí vybrat přepínač Entire Document a opět vybrat zdrojový i cílový jazyk a pak potvrdit. Přeloží se aktuálně otevřený dokument bez ohledu na to, co jste vybrali.

OOTranslator umožňuje překládat texty i mezi opravdu exotickými jazyky. Kvalita překladu je ale spíše sporná.OOTranslator umožňuje překládat texty i mezi opravdu exotickými jazyky. Kvalita překladu je ale spíše sporná.

(Jako ve škole) Průměr: 1.14 | Hodnotilo: 7
 

Komentáře

user avatar hanus
Odpovědět
Pluginy pro Writer: Malé náhledy stránek, anonymizér dokumentu a překladač
14. 04. 2011, 07:47:10
Škoda, že ten XVisualNavigator funguje asi jen ve Widlích, v Linuxu dostanu err hlášku "Cesta /C:/XVN neexistuje."
user avatar Daniel Sedláček
Odpovědět
Re:Pluginy pro Writer: Malé náhledy stránek, anonymizér dokumentu a překladač
14. 04. 2011, 10:30:27
Vskutku jen na "Widle", dokonce to tam i píší :-)
Jen škoda, že okno nejde ukotvit ke kraji.
user avatar PetrV
Odpovědět
Re:Re:Pluginy pro Writer: Malé náhledy stránek, anonymizér dokumentu a překladač
14. 04. 2011, 17:20:45
XVisualNavigator čeká ještě hodně dlouhá cesta. Pokud se ovšem autor nevykašle na vývoj...
To je někdy strašně těžké. V mém posledním článku jsem měl popsat mj. i plugin FormulaConverter pro konverzi rovnice do obrázku. Ten plugin se ale už nevyvíjí a funguje na nižších verzích OO - bohužel, na nové ne. Což je tedy opravdu, ale opravdu nemilé.
A je psaný v pythonu, takže na něj neplatí nutnost dílčích změn v souvislosti s novou verzí OO... pravděpodobně. A pokud ano, tak jsem v pytli, protože to neumím. Plugin mám nainstalovaný jen proto, aby mi nachytal případné aktualizace, ale kde nic, tu nic... zas nic, pro nic za nic.
user avatar NA
Odpovědět
Re:Pluginy pro Writer: Malé náhledy stránek, anonymizér dokumentu a překladač
18. 04. 2011, 12:31:09
Ale v linuxu Writer náhledy umí a dokonce volitelné množství na obrazovku (soubor-náhled strany, nebo ikona). Jen nemá své zvláštní okno, ale rychlý je dost.
user avatar Rosta
Odpovědět
Pluginy pro Writer: Malé náhledy stránek, anonymizér dokumentu a překladač
27. 10. 2015, 19:42:15
Win7 OO4 překladač nepřekládá.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních sítí těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation.

 

Public Relations

Jak si zabezpečit servery?

DNSSECPokud chce moderní člověk plně využívat to, co mu virtuální svět internetu nabízí, musí se stále více orientovat na bezpečnost. Musí činit kroky, jež ho ochrání před riziky, jež se právě na této síti skrývají a dnes a denně uživatele ohrožují.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz