Jak na podmíněné formátování, hledání závislostí mezi buňkami a vkládání mezí

LO.png V tomto přehledu otázek a odpovědí se zaměříme na (trvalé) vymazání seznamu posledních dokumentů, vyhledávání závislostí mezi buňkami, podmíněné formátování a vkládání mezí ve vzorcích.  

Jak trvale odstranit seznam nedávných dokumentů?

Zdroj: How do i permanently delete saved documents from appearing upon opening LibreOffice?

Pokud si přejete odstranit seznam posledních dokumentů, můžete tak učinit prostřednictvím nabídky Soubor | Poslední dokumenty | Vymazat seznam. Pokud používáte LibreOffice, můžete si pomoci příslušným tlačítkem na standardním panelu nástrojů – v poslední verzi se tlačítko Otevřít změnilo na rozbalovací nabídku, která kopíruje nabídku Poslední dokumenty. Najdete v ní tedy stejný příkaz k vymazání seznamu všech naposledy otevřených dokumentů.

Tato otázka je celkem podobná následující.

Jak odstranit náhledy ze startovací obrazovky?

Zdroj: Can I supress the images on the start screen?

Tato otázka se vztahuje především k nejnovější verzi LibreOffice, která má pozměněnou podobu startovací nabídky. Nicméně ve starších verzích i všech verzích OpenOffice se podobný seznam jako výše zmíněný zobrazuje po stisknutí (a podržení) tlačítka Otevřít ve startovacím okně. I v tomto případě můžete postupovat stejně – přímo ve startovacím okně příkazem Vymazat seznam. Nicméně pokud si trvale přejete nechat seznam posledních dokumentů prázdný, musíte postupovat jinak.

Ze stránky http://extensions.openoffice.org/en/project/history-master si stáhněte plugin History Master. Nainstalujte si ho a po restartu OpenOffice/LibreOffice jej otevřete z nabídky Nástroje | Rozšíření | History Master: Správce seznamů. V otevřeném okně zadejte do číselníku Délka seznamu hodnotu 0 a zavřete.

Ovládání počtu posledních dokumentů v seznamu Ovládání počtu posledních dokumentů v seznamu


Jak poznám, zda se na danou buňku neodkazuje jiná?

Zdroj: How to know if a cell is referred in formulas of other cells?

Chcete vymazat obsah nějaké buňky a nejste si jisti, zda tato buňka „nehraje“ v nějakých výpočtech? Tedy že se na buňku neodkazuje nějaký vzorec a podobně?

Bylo by velmi komplikované procházet buňku po buňce a zjišťovat závislosti. Navíc to není třeba. Je tu Detektiv.

Detektiv umožňuje mnohé, ale pokud si přejete zjistit, zda je aktuální buňka „následníkem“ nebo „předchůdcem“ (například: pokud počítáte součet čísel 4, 2, 1 a 5, pak tato čísla jsou předchůdci; funkce součtu je následník), zapamatujte si klávesové zkratky Shift + F7 (pro zjišťování předchůdců), resp. Shift + F5 (pro zjištění následovníků).

Pokud tedy vyberete nějakou buňku, víte z řádku vzorců hned, zda je následovníkem (podle výrazu v něm), stačí tedy zjistit, zda je předchůdcem (odkazuje se na ni nějaká jiná buňka), tedy která buňka je následovníkem (čerpá z aktuálních dat). Zmáčkneme Shift + F5 a je vyhráno. Zobrazí se modrá šipka směřující k následovníku.

Grafické zobrazení závislostí vzorů v Calcu Grafické zobrazení závislostí vzorů v Calcu


Jak zamezím vkládání obsahu prostředním tlačítkem myši?

Zdroj: How do I disable paste via middle mouse button?

V linuxových distribucích je obvyklé, že se obsah schránky vkládá prostřednictvím pravého tlačítka myši – klepnutím. Nicméně o tom, jak se tento úkon projeví, rozhodují samotné aplikace. LibreOffice a OpenOffice umožňují určit, co se stane, pokud prostředním tlačítkem klepnete – slouží k tomu nabídka Nástroje | Možnosti (v OpenOffice Přizpůsobit) a sekce Zobrazení.

V ní najdete rozbalovací nabídku Prostřední tlačítko myši, s jejíž pomocí si můžete vybrat, zda klepnutím prostředním tlačítkem vložíte obsah schránky, nebo bude toto tlačítko sloužit jako scrollovací – obvyklé je to ve webových prohlížečích. Poslední možností je Bez funkce. Takže pokud si přejete, aby se nevkládal obsah schránky při klepnutí, vyberte jednu z ostatních možností.

Jak nadefinovat akci po klepnutí prostředním tlačítkem myši Jak nadefinovat akci po klepnutí prostředním tlačítkem myši


Podmíněné formátování – 5 podmínek

Zdroj: forum.openoffice.cz

Pokud se rozhodnete v Microsoft Office Excel 2003 otevřít soubor *.xls z novější verze, můžete narazit na problém, protože v novější verzi může být definováno více podmínek pro podmíněné formátování. Podobně OpenOffice dosud využívá (jako Excel 2003) pouze 3 možné podmínky podmíněného formátování (třebaže specifikace formátu ODF jich umožňuje více); a to je málo. LibreOffice již před rokem tento veliký nedostatek odstranil.

Možnosti podmíněného formátování jsou v LibreOffice konečně na důstojné úrovni Možnosti podmíněného formátování jsou v LibreOffice konečně na důstojné úrovni


Pokud tedy používáte OpenOffice a potřebujete v sešitě mít více než 3 podmínky na buňku, můžete si vypomoci dalšími funkcemi, ale pravděpodobně jednodušší bude přejít na LibreOffice. Možnosti, které tak při definování podmínek podmíněného formátování budete mít, odpovídají možnostem v Excelu 2007 a novějším. Především se počet podmínek rozrostl na nekonečno.

Datové pruhy – elegantní a výmluvný grafický prvek, možný prozatím jen v LibreOffice Datové pruhy – elegantní a výmluvný grafický prvek, možný prozatím jen v LibreOffice


Jak vložit meze k hranatým závorkám v Math?

Zdroj: forum.openoffice.cz

Pokud tvoříte vzorce v Math častěji, asi víte, že není problém přidávat meze k nejrůznějším operátorům – sumě, limitám, produktu, integrálům. Používá se k tomu formule (např. pro sumu):

sum from{x=0} to{infinity} x.

Operátor suma s vyznačenými mezerami Operátor suma s vyznačenými mezemi

Pokud si ale přejete přidat meze k jinému symbolu, musíte postupovat jinak. Možností je vícero, záleží na vašich požadavcích. Nicméně příklad uvedený naším čtenářem se zdá být uspokojující:

left [ X right ] _{1} ^{0}.

Meze lze přiřadit i závorkám – a vlastně čemukoliv... Meze lze přiřadit i závorkám – a vlastně čemukoliv...

Velikost editačního okna – resp. šířka v něm, kterou můžete využít k psaní – se stále nezměnila. Bohužel...

Autor používá Libre Office 4.2.1

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar jenda
Odpovědět
Jak na podmíněné formátování, hledání závislostí mezi buňkami a vkládání mezí
20. 04. 2020, 17:39:30
#F5 a #F7 je mi jasne. Ale jak potom ty sipky smazu?
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Jak na podmíněné formátování, hledání závislostí mezi buňkami a vkládání mezí
20. 04. 2020, 20:21:48
Dnes jsou klávesové zkratky změněné. Je To Shift+F5 a Shift+F9 (alespoň u LibreOffice).

Zrušení šipek nemá implicitně nastavené klávesové zkratky - ty si můžete udělat sám podle potřeby.

Nejprve se tedy podívejte do hlavní nabídky NÁSTOJE > DETEKTIV. Tam uvidíte jak vypadají možnosti vkládat předchůdce a následníky i to jak je odstranit. Vyberete co chcete smazat (buňku, nebo úsek) a dáte smazat.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních sítí těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation.

 

Public Relations

Jak si zabezpečit servery?

DNSSECPokud chce moderní člověk plně využívat to, co mu virtuální svět internetu nabízí, musí se stále více orientovat na bezpečnost. Musí činit kroky, jež ho ochrání před riziky, jež se právě na této síti skrývají a dnes a denně uživatele ohrožují.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz