Jak na podmíněné formátování, hledání závislostí mezi buňkami a vkládání mezí

LO.png V tomto přehledu otázek a odpovědí se zaměříme na (trvalé) vymazání seznamu posledních dokumentů, vyhledávání závislostí mezi buňkami, podmíněné formátování a vkládání mezí ve vzorcích.  

Jak trvale odstranit seznam nedávných dokumentů?

Zdroj: How do i permanently delete saved documents from appearing upon opening LibreOffice?

Pokud si přejete odstranit seznam posledních dokumentů, můžete tak učinit prostřednictvím nabídky Soubor | Poslední dokumenty | Vymazat seznam. Pokud používáte LibreOffice, můžete si pomoci příslušným tlačítkem na standardním panelu nástrojů – v poslední verzi se tlačítko Otevřít změnilo na rozbalovací nabídku, která kopíruje nabídku Poslední dokumenty. Najdete v ní tedy stejný příkaz k vymazání seznamu všech naposledy otevřených dokumentů.

Tato otázka je celkem podobná následující.

Jak odstranit náhledy ze startovací obrazovky?

Zdroj: Can I supress the images on the start screen?

Tato otázka se vztahuje především k nejnovější verzi LibreOffice, která má pozměněnou podobu startovací nabídky. Nicméně ve starších verzích i všech verzích OpenOffice se podobný seznam jako výše zmíněný zobrazuje po stisknutí (a podržení) tlačítka Otevřít ve startovacím okně. I v tomto případě můžete postupovat stejně – přímo ve startovacím okně příkazem Vymazat seznam. Nicméně pokud si trvale přejete nechat seznam posledních dokumentů prázdný, musíte postupovat jinak.

Ze stránky http://extensions.openoffice.org/en/project/history-master si stáhněte plugin History Master. Nainstalujte si ho a po restartu OpenOffice/LibreOffice jej otevřete z nabídky Nástroje | Rozšíření | History Master: Správce seznamů. V otevřeném okně zadejte do číselníku Délka seznamu hodnotu 0 a zavřete.

Ovládání počtu posledních dokumentů v seznamu Ovládání počtu posledních dokumentů v seznamu


Jak poznám, zda se na danou buňku neodkazuje jiná?

Zdroj: How to know if a cell is referred in formulas of other cells?

Chcete vymazat obsah nějaké buňky a nejste si jisti, zda tato buňka „nehraje“ v nějakých výpočtech? Tedy že se na buňku neodkazuje nějaký vzorec a podobně?

Bylo by velmi komplikované procházet buňku po buňce a zjišťovat závislosti. Navíc to není třeba. Je tu Detektiv.

Detektiv umožňuje mnohé, ale pokud si přejete zjistit, zda je aktuální buňka „následníkem“ nebo „předchůdcem“ (například: pokud počítáte součet čísel 4, 2, 1 a 5, pak tato čísla jsou předchůdci; funkce součtu je následník), zapamatujte si klávesové zkratky Shift + F7 (pro zjišťování předchůdců), resp. Shift + F5 (pro zjištění následovníků).

Pokud tedy vyberete nějakou buňku, víte z řádku vzorců hned, zda je následovníkem (podle výrazu v něm), stačí tedy zjistit, zda je předchůdcem (odkazuje se na ni nějaká jiná buňka), tedy která buňka je následovníkem (čerpá z aktuálních dat). Zmáčkneme Shift + F5 a je vyhráno. Zobrazí se modrá šipka směřující k následovníku.

Grafické zobrazení závislostí vzorů v Calcu Grafické zobrazení závislostí vzorů v Calcu


Jak zamezím vkládání obsahu prostředním tlačítkem myši?

Zdroj: How do I disable paste via middle mouse button?

V linuxových distribucích je obvyklé, že se obsah schránky vkládá prostřednictvím pravého tlačítka myši – klepnutím. Nicméně o tom, jak se tento úkon projeví, rozhodují samotné aplikace. LibreOffice a OpenOffice umožňují určit, co se stane, pokud prostředním tlačítkem klepnete – slouží k tomu nabídka Nástroje | Možnosti (v OpenOffice Přizpůsobit) a sekce Zobrazení.

V ní najdete rozbalovací nabídku Prostřední tlačítko myši, s jejíž pomocí si můžete vybrat, zda klepnutím prostředním tlačítkem vložíte obsah schránky, nebo bude toto tlačítko sloužit jako scrollovací – obvyklé je to ve webových prohlížečích. Poslední možností je Bez funkce. Takže pokud si přejete, aby se nevkládal obsah schránky při klepnutí, vyberte jednu z ostatních možností.

Jak nadefinovat akci po klepnutí prostředním tlačítkem myši Jak nadefinovat akci po klepnutí prostředním tlačítkem myši


Podmíněné formátování – 5 podmínek

Zdroj: forum.openoffice.cz

Pokud se rozhodnete v Microsoft Office Excel 2003 otevřít soubor *.xls z novější verze, můžete narazit na problém, protože v novější verzi může být definováno více podmínek pro podmíněné formátování. Podobně OpenOffice dosud využívá (jako Excel 2003) pouze 3 možné podmínky podmíněného formátování (třebaže specifikace formátu ODF jich umožňuje více); a to je málo. LibreOffice již před rokem tento veliký nedostatek odstranil.

Možnosti podmíněného formátování jsou v LibreOffice konečně na důstojné úrovni Možnosti podmíněného formátování jsou v LibreOffice konečně na důstojné úrovni


Pokud tedy používáte OpenOffice a potřebujete v sešitě mít více než 3 podmínky na buňku, můžete si vypomoci dalšími funkcemi, ale pravděpodobně jednodušší bude přejít na LibreOffice. Možnosti, které tak při definování podmínek podmíněného formátování budete mít, odpovídají možnostem v Excelu 2007 a novějším. Především se počet podmínek rozrostl na nekonečno.

Datové pruhy – elegantní a výmluvný grafický prvek, možný prozatím jen v LibreOffice Datové pruhy – elegantní a výmluvný grafický prvek, možný prozatím jen v LibreOffice


Jak vložit meze k hranatým závorkám v Math?

Zdroj: forum.openoffice.cz

Pokud tvoříte vzorce v Math častěji, asi víte, že není problém přidávat meze k nejrůznějším operátorům – sumě, limitám, produktu, integrálům. Používá se k tomu formule (např. pro sumu):

sum from{x=0} to{infinity} x.

Operátor suma s vyznačenými mezerami Operátor suma s vyznačenými mezemi

Pokud si ale přejete přidat meze k jinému symbolu, musíte postupovat jinak. Možností je vícero, záleží na vašich požadavcích. Nicméně příklad uvedený naším čtenářem se zdá být uspokojující:

left [ X right ] _{1} ^{0}.

Meze lze přiřadit i závorkám – a vlastně čemukoliv... Meze lze přiřadit i závorkám – a vlastně čemukoliv...

Velikost editačního okna – resp. šířka v něm, kterou můžete využít k psaní – se stále nezměnila. Bohužel...

Autor používá Libre Office 4.2.1

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar jenda
Odpovědět
Jak na podmíněné formátování, hledání závislostí mezi buňkami a vkládání mezí
20. 04. 2020, 17:39:30
#F5 a #F7 je mi jasne. Ale jak potom ty sipky smazu?
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Jak na podmíněné formátování, hledání závislostí mezi buňkami a vkládání mezí
20. 04. 2020, 20:21:48
Dnes jsou klávesové zkratky změněné. Je To Shift+F5 a Shift+F9 (alespoň u LibreOffice).

Zrušení šipek nemá implicitně nastavené klávesové zkratky - ty si můžete udělat sám podle potřeby.

Nejprve se tedy podívejte do hlavní nabídky NÁSTOJE > DETEKTIV. Tam uvidíte jak vypadají možnosti vkládat předchůdce a následníky i to jak je odstranit. Vyberete co chcete smazat (buňku, nebo úsek) a dáte smazat.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 

Public Relations

Stylové doplňky, které změní každý styl – průvodce módou do kanceláře

Vy­tvo­řit sty­lo­vý a pro­fe­sio­nál­ní out­fit do kan­ce­lá­ře není jen o vý­bě­ru ob­le­če­ní. Klí­čem k do­ko­na­lé­mu vzhle­du jsou také vhod­ně zvo­le­né do­plň­ky, které do­da­jí va­še­mu out­fi­tu oso­bi­tost a šmrnc. Ať už jde o ele­gant­ní ka­bel­ky, jem­nou bi­žu­te­rii nebo o vý­raz­něj­ší kou­sky, správ­né do­plň­ky mohou pro­mě­nit i jed­no­du­chý out­fit v něco mi­mo­řád­né­ho.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz