LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi

Srovnání office Začínající – nebo váhající – uživatelé LibreOffice či OpenOffice mají řadu otázek, které se týkají použití těchto programů. Hlavně je zajímá, jak si tyto balíky poradí s již vytvořenými soubory Microsoft Office a obráceně. V tomto článku se na tyto otázky zaměříme a pokusíme se najít na ně odpovědi.   

Tento článek je motivován dotazem našeho čtenáře Erika, jehož dotaz sestával z několika bodů:

  • Jaký je rozdíl mezi Apache OpenOffice a LibreOffice?

  • Může OpenOffice, resp. LibreOffice koexistovat s Microsoft Office XP? Nekoliduje asociace souborů? Nějaké jiné konflikty?

  • Jaké typy souborů (koncovky, přípony názvů souborů) jsou OpenOffice, resp. LibreOffice vlastní a jaké konverze balíky podporují? Lze konvertovat všechny soubory oběma směry?

  • Jak konverze probíhá? Dochází ke ztrátě funkčnosti – kde?

Na všechny otázky se pokusíme níže odpovědět.

Jaký je rozdíl mezi OpenOffice a LibreOffice?

Abychom odpověděli na tuto otázku, je dobré si v krátkosti připomenout historii.

Z historie OpenOffice.org a LibreOffice

Apache OpenOffice má svůj původ v balíku StarOffice, vyvíjený německou firmou StarDivision. Balík byl odkoupen v roce 1999 americkou firmou Sun Microsystems, jež následně poskytla většinu kódu veřejnosti, a tento balík, pojmenovaný OpenOffice.org, se tak stal svobodným.

V roce 2004 vyšla jeho přelomová verze 2.0, která jako nativní formát využívala nový formát .ODF (později schválen jako mezinárodní standard), v roce 2008 pak verze 3.0. Ta umožňovala načítat soubory v nových otevřených formátech Microsoft Office (*.docx, *.xlsx, *.pptx). Společnost Sun však byla koupena firmou Oracle, pod jejíž křídla spadal i vývoj OpenOffice.org.

Bylo však zřejmé, že Oracle nehodlá dále vývoj tohoto balíku podporovat, a také že ano: V červnu 2011 se projektu chopila nadace Apache Software Foundation (později ve spolupráci s firmou IBM) a projekt získal název Apache OpenOffice. Ovšem již předtím, v září 2010, odešli z projektu klíčoví vývojáři, kteří tušili zánik OpenOffice, a zahájili vývoj nového projektu, nazvaného LibreOffice (pod záštitou nadace The Document Foundation).

Ten využíval zdrojové kódy OpenOffice.org (proto jsou si oba balíky tak podobné), ale vývoj LibreOffice se stával více a více nezávislý – a také velmi dynamický. LibreOffice lze vedle Linuxu, GNU a dalších označit za jeden z největších projektů svobodného softwaru. Na projektu se podílejí největší softwarové firmy světa jako Google, Red Hat, Collabora nebo Canonical. Naproti tomu vývoj Apache OpenOffice se potýká s velkým nedostatkem vývojářů (společnost IBM od projektu ustoupila) a téměř se zastavil.

Logo balíku Apache OpenOffice (Chris Rottensteiner, Apache License 2.0) Logo balíku Apache OpenOffice (Chris Rottensteiner, Apache License 2.0)

Poznámka šéfredaktora: Balík LibreOffice bývá často „pilotním softwarem“ při migracích velkých organizací a firem na software s otevřenými zdrojovými kódy. Většina těchto projektů, zahrnujících typicky tisíce až statisíce počítačů, bývá úspěšná a stává se prvním krokem v širším migračním úsilí. Lze zmínit například francouzské četnictvo, italskou armádu, španělské regiony Valencie či Extremadura a mnoho velkých měst po celé Evropě.

Současnost

Oba balíky se proto dnes liší, a to jak vzhledově, tak funkčně. Je samozřejmě pravda, že základní funkce zůstaly stejné, ale může se lišit jejich ovládání (například výběr poklepáním do odstavce). Do LibreOffice rovněž byla implementována rozšiřující funkcionalita, například co se podpory šifrování souborů či podepisování PDF dokumentů týče.

LibreOffice též má podporu jak pro import, tak export nativních formátů Microsoft Office. Uživatelské rozhraní je částečně změněno (hlavně se to týká dialogových oken), přibyly sady ikon, experimentálně lze použít ribbonové uspořádání (Notebookbar).

Logo balíku LibreOffice (Frysch a další, public domain) Logo balíku LibreOffice (Frysch a další, public domain)

Vývoj LibreOffice je tedy celkem rychlý (týká se to i online verze). Rychlý vývoj může znamenat problémy a implementaci nechtěných chyb. Proto se distribuují dvě edice:

  • Still pro firemní uživatele, kteří požadují stabilitu a co nejmenší chybovost,

  • Fresh pro zájemce o nové funkce, kterým nevadí možná určitá nestabilita či chybovost.

Nové uživatelské rozhraní LibreOffice – Notebookbar (volitelná funkce) Nové uživatelské rozhraní LibreOffice – Notebookbar (volitelná funkce)

Co používat?

Vzniká tedy otázka, zda použít tradiční OpenOffice, LibreOffice Still nebo LibreOffice Fresh. Někteří uživatelé stále používají OpenOffice. Stěžují si na chyby v LibreOffice, které se údajně v OpenOffice nevyskytují, jsou tedy nové. Ano, takové chyby jsou – připomeňme například, že v LibreOffice na Linuxu, konkrétně v modulu Impress, nelze přehrávat zvuky, připojené k animacím objektů. (Lze přehrávat média, ale ne zvukové animace.) To je již letitý problém a stále nevyřešený. Jiní uživatelé si stěžují například na problémy s formátováním textu a podobně.

Tyto problémy by měly být vyřešeny v edici Still, ale subjektivně vzato není mezi edicemi Still a Fresh žádný velký rozdíl co do chybovosti. Doporučujeme tedy vyzkoušet nejnovější verzi z edice Fresh, a v případě, že byste narazili na chyby, které by pro vás byly nepřekonatelné, přejít na edici Still. A pokud zjistíte, že i zde jsou chyby, které vás omezují v práci, jako poslední možnost vyzkoušet Apache OpenOffice. Nicméně edice Fresh je dobře připravena a velmi pravděpodobně s ní nebudete mít žádné výraznější problémy.

Může OpenOffice resp. LibreOffice koexistovat s Microsoft Office XP? Nekoliduje asociace souborů? Nějaké jiné konflikty?

Na jedné instalaci operačního systému můžete provozovat jak Microsoft Office (jakékoliv verze), tak i LibreOffice, případně OpenOffice. Dokonce můžete mít nainstalovány všechny tři balíky současně. Asociace souborů – přiřazení aplikace pro daný typ souboru – je systémová otázka. Pokud daný systém umožňuje nastavit výchozí asociaci pro daný typ souboru (a měl by to umět každý), pak skutečně není problém a jen uživatel určí, jaká aplikace pro daný typ souboru bude použita.

Například formáty *.odf a *.docx můžete otevírat v LibreOffice Writeru, *.ods v OpenOffice Calcu, *.xlsx v Microsoft Excelu, *.odp v OpenOffice Impressu atd. Dokonce si můžete určit již při instalaci, které moduly se nainstalují. Pokud potřebujete jen některé, budete mít ulehčenou práci, nainstalujete-li si jen je.

Logo balíku Microsoft Office ve verzi 2013 Logo balíku Microsoft Office ve verzi 2013 (Microsoft Corporation, public domain)

Pro import a export objektů vložených jako OLE lze určit převod na objekt LibreOffice.

Nastavení převodu objektů Microsoft Office na objekty LibreOffice Nastavení převodu objektů Microsoft Office na objekty LibreOffice

Jaké typy souborů (koncovky) jsou OpenOffice resp. LibreOffice vlastní a jaké konverze balíky podporují?

Na tuto otázku již bylo částečně zodpovězeno. Oba balíky využívají jako nativní formát OASIS Open Document Format for Applications (verze 1.2), který je schváleným standardem pro přenos kancelářských dokumentů pod číslem ISO/IEC 26300-1/2015 až ISO/IEC 26300-3/2015 a podle Doporučení k aplikaci § 4 odst. 2 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů se doporučuje státním institucím elektronické dokumenty zveřejňovat v otevřených formátech (mezi něž patří doporučovaný Open Document Format).

Přečtete si rozhovor s Pavlem Smolkem o použití formátu ODF v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Microsoft Office je s to od verze 2007 s tímto formátem pracovat, a to obousměrně. Podobně obousměrný přenos lze využít v LibreOffice (v případě OpenOffice jen import). Zvláště v případě LibreOffice byste neměli mít výraznější problémy např. při formátování textových dokumentů nebo tabulek. Vývojáři LibreOffice se snaží co nejvíce přizpůsobit LibreOffice tak, aby byl co nejvíce kompatibilní s nejnovějšími verzemi Microsoft Office. Mimochodem, právě MSO využívá až od roku 2013 jako nativní formát verzi Office Open XML Strict, přijatou jako standard. A LibreOffice má pro tento formát lepší podporu než Microsoft Office.

Jak konverze probíhá? Dochází ke ztrátě funkčnosti – kde?

Samotná „konverze“ probíhá přes klasický ukládací dialog, takže není třeba ji nijak řešit.

S čím ale můžete mít problémy, je podpora pro multimédia v Impressu a PowerPointu. Je velmi pravděpodobné, že pokud vložíte v Impressu video do prezentace (a případně uložíte jako *.pptx), toto video nepůjde v PowerPointu přehrát. Naopak by však neměl být problém. Abyste měli jistotu, vyplatí se instalovat si do počítače zdarma dostupný prohlížeč souborů Microsoft Office a každý soubor z LibreOffice, uložený do formátů Microsoft Office, překontrolovat. Anebo, pokud to lze, exportovat jako *.PDF.

Shrnutí na závěr

Takže – vyplatí se přechod na LibreOffice/OpenOffice? Je to otázka osobních preferencí. Používáte-li Microsoft Office, zkuste si k němu nainstalovat nejnovější verzi LibreOffice a porovnávejte. Je pravděpodobné, že nenarazíte na nic, co by vás vyloženě iritovalo, ale je také možné, že budete mít problémy.

Nedejte příliš na různé srovnávací testy, kterak se ten či onen balík vypořádá s tím či oním typem souborů – konverze může být (a bývá) velmi dobrá, s největší pravděpodobností vám bude vyhovovat, ale možných souborů s možným obsahem je spousta, a proto je třeba si to vyzkoušet. Dojdete-li k přesvědčení, že LibreOffice (či OpenOffice) je pro vás dobrá volba, pak si můžete naplno vychutnat svobodu tohoto balíku se vším všudy a zařadit se po bok desítek milionů spokojených uživatelů (mezi nimi i vládní zaměstnanci evropských zemí).

Autor používá LibreOffice 5.4.3.


Stažení balíků

(Jako ve škole) Průměr: 1.62 | Hodnotilo: 8
 

Komentáře

user avatar Adam
Odpovědět
LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
20. 11. 2017, 19:25:31
Libre office 5.4.3 rozhodně nelze doporučit - na složitějších dokumentech je nesnesitelně pomalý - na Core i7 / 16GB RAM nejede ani rolování, kolečko skáče po několika sekundách. Je to známá, zatím nevyřešená chyba, proto raději 5.3.x. (Nepomůže GPU akcelerace ano/ne, je to problém 5.4.x)
Starší verze je výrazně rychlejší, nicméně na opravdu složitých dokumentech stále výkonově za MS Office zaostává.
Na malé jednoduché dokumenty je to ale dobrý balík.
user avatar LuboK
Odpovědět
Re:LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
20. 11. 2017, 19:47:08
Mne naopak prave tato (5.4.3) verzia funguje po predchadzajucich "pomalych" verziach konecne dobre.
A to mam v listoch stovky zlozenych vlookup funkcii a par grafov. Takisto prepinanie v hornom menu bolo predtym pomale a teraz je to uz konecne OK. Pre upresnenie mam stary NTB s Intel Pentium Dual-Core 2.1GHz, 4GB RAM a WIN7 64b a LO 5.4.3.2 32bit.
user avatar Erik
Odpovědět
LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
27. 11. 2017, 03:30:37
Milý pane Valachu,

děkuji ze obsáhlou a hlavně velmi věcnou odpověď. Nuže, vyzkouším Libre Office a uvidím.

(Ještě malá poznámka pro ty, kteří se setkají se stejným protivenstvím:
Máte jistě pravdu, že přiřazení koncovek souborů aplikacím by měl umožňovat každý operační systém a že přiřazení je v zásadě věcí uživatele. Bohužel jsem se nedávno setkal s tím, že předinstalované Office 365 (trial) se souborů se "svými" koncovkami držely pevně - bez ohledu na přiřazení koncovek. Tedy až do okamžiku, kdy jsem Office 365 poslal do věčných lovišť.)

Zdraví

Erik
user avatar Ing.Jiří Viselka
Odpovědět
Re:LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
20. 01. 2018, 09:26:18
Dobrý den, nemám zkušenosti s používáním LIbreOffice, ale protože mi končí přednastavená platnost Microsoft Office 365, chtěl bych se zeptat jakým způsobem je možné převést soubory Excelu do LibreOffice aniž bych je ztratil.
Děkuji
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
20. 01. 2018, 10:03:21
Nemějte obavy. Soubory Excelu (a téměř vše z MSO) v pohodě Libre Office načte bez jakýchkoliv úprav.

Při instalaci s dá tato volba navolit, ale lze to navolit dodatečně i po instalaci. Pravdou je, že bude problém s makry pokud tam jsou.

Některá makra fungují pod LO, ale ne všechna. Vše se dá dohledat na našem fóru a mám dojem že je to i v nápovědě.

Stáhněte si Libre Office podle Vašeho HW (architektura 86, nebo 64). Podívejte se zejména na kompatibilitu s MSO někdy je možné to navolit hned, ale většinou už je přednastavena, a otevřete si existující sešity (soubory) - uvidíte hned. že to jde i když některé věci asi nejsou stejné na 100% zejména vzhledově. Ale Excel i Word to převádí celkem dobře pomocí import/export filtrů.
user avatar Juraj
Odpovědět
LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
1. 12. 2017, 13:49:50
Zaujímavý článok, ďakujem.
Prešiel som z MS Office na OpenOffice 4.1.3 a hľadám radu:
Z Wordu som zvyknutý na rozdelenie okna dokumentu na 2 časti (v angličtine split window), pričom v každej časti sa dá samostatne pohybovať v dokumente. Je to veľmi dobrá pomôcka, keď pracujem súčasne s rôznymi časťami jedného dokumentu, čo sa mi stáva často. V OpenOffice som to našiel iba v Calcu, nie vo Writeri.
Prosím, je takáto pomôcka aj vo Writeri?
Alebo, nedá sa doinštalovať nejakým doplnkom / rozšírením?

Ďakujem

Juraj
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
1. 12. 2017, 18:35:45
Ve Writeru můžete pouze duplikovat okno přes nabídku Okno | Nové okno.
user avatar Juraj
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
2. 12. 2017, 20:54:27
Ďakujem za odpoveď.
Skúsil som a je to zaujímavé.
Dokonca, keď spravím zmenu v jednom okne, prejaví sa aj v druhom, takže sa nemusím báť chaosu pri ukladaní.
user avatar ofis dement
Odpovědět
LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
29. 12. 2017, 03:41:15
celý office open kdo vymyslel by měl být vyšetřen na palici
user avatar Lada
Odpovědět
LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
30. 12. 2017, 10:28:19
Jak ve verzi 5.4. zafixuju číslo ve vzorci (v excelu dolar, v nižší verzi Libreoffice v 5.4. mi to nefunguje)
user avatar neutr
Odpovědět
LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
30. 12. 2017, 12:56:36
Já nemám verzi 5.4. ale běžně stačí stisknout tlačítko F4. Původně to bylo také Shift+F4 (dodnes to ještě funguje takto u AOO). Možná by se měl sešit uložit jako Calc, označit dolary a uložit zpět jako Excel.


Když by to nechodilo musíte otevřít v Calcu (i když je to Excel) nabídku NÁSTROJE > PŘIZPŮSOBIT > karta KLÁVESNICE. Zde hned nahoře uvidíte "klávesové zkratky" - pro Calc (CheckBox).

Zde hledejte "Měnit typ odkazu na buňku". Měl byste ji najít a uvidíte čím se to spouští - klávesových zkratek je hodně a tak musíte dobře hledat. Pokud by to tam nebylo musí se to nastavit - ale věřím že to tam je.

Pokud by to bylo nutné nastavit tak to dejte jako příspěvek do fóra. Tady popisovat postup je nadměrné a ani to sem nepatří.
user avatar Pavel.H
Odpovědět
LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
20. 02. 2018, 19:10:26
pro Ing.Jiří Viselka - U některých dokumentů MS Office můžete narazit na určité nekomatibility.

Hodně záleží jak je dokument formátován (hlavně ve Wordu .doc/.docx). Kdo nepoužívá styly - a těch lidí je pořád ještě dost - tak může dojít k rozházení odstavců a stránkování.

U Excelu .xls/.xlsx je to trochu lepší. Co mi již několik let vadí - je výchozí tloušťka silnějšího orámování. Excel - má tloušťku přibližně 1 bod, zatímco LibreOffice má 2,5 bodu - a to už je docela hodně. Lze to samozřejmě opravit přes formát buňky a orámování, ale to už je dost kliknutí navíc.

Používám OpenOffice/LibreOffice od verze 1.1x (a to už je hoooodně dlouho).
Jinak rozhodně fandím LO !!!!
user avatar Petr
Odpovědět
LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
18. 03. 2018, 06:28:21
nemam co řic
user avatar Milan
Odpovědět
LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
11. 07. 2018, 18:39:02
Přešel jsem z MS Office na Open Office. Chtěl jsem používat Libre Office ale bohužel, největším problémem jsou komentáře. Musím v buňkách Calc používat hodně komentářů a při projetí myši nad buňkou se komentáře zobrazí ale následně po nich zůstane obrys rámečku nebo horní část komentáře. Obrysy vymažu pouze posunutím celé tabulky/obrazovky.
Dělá to všem, nebo jen mi?
Jak docílit toho, aby po zobrazení komentáře nyzůstal na obrazovce rámeček komentáře?
user avatar neutr
Odpovědět
Re:LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
11. 07. 2018, 22:27:56
Tohle jsem ještě nikdy neslyšel. Možné to je ale napiště to raději do fóra. Sem nelze poslat ani obrázek. Také jde o verzi LO, nebo OS.

K tomu se musíte přihlásit jako uživatel ale pokud začínáte budete potřebovat vícekrát položit dotaz.

Takto nevíme nic z čeho by se dalo vycházet. nejspíš máte nedostatečné nastavení paměti, nebo mnoho spuštěných programů. Popis vady vypadá, že nestíhá obnovování obrazovky což může mít mnoho důvodů. Také je možné že otevíráte stále soubory MSO. Když je uložíte do nativního formátu (ODS, ODT) tak to přestane. Ale příčinou může být věcí.

Pokud to AOO nedělá tak se jedná právě o to, že LO provádí úplnější konverzi z MSO a tím se to zpožďuje - ale spíš to dejte do fóra zde není prostor ani možnosti které má fórum.
user avatar Pidalin
Odpovědět
LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
25. 07. 2018, 09:42:18
Tak jsem zkusil asi po 10 letech znova nainstalovat OpenOffice (zkusil jsem i ten LibreOffice) a je to furt totální shit, vypadá to jak něco z roku 2000, což by ještě nebyl takovej problém, když se v OpenOfficu pokusim otevřít naší tabulku se zadánim z práce (formát xlsx) tak to uplně zamrzne, LibreOffice to sice otevře ale načítá to asi 3 minuty, oproti několika vteřinám u MS Office. Takže furt platí že je to soft naprosto k ničemu a furt to neumí pořádně MS formáty.
user avatar Pidalin
Odpovědět
LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
26. 07. 2018, 08:12:05
Jakej provokatér? Jenom píšu skutečnost jak na tom ty Opensource kancl balíky furt jsou. Ta tabulka má 20MB a je docela komplikovaná, pokud to umí solidně pracovat jenom s triviálníma tabulkama tak je to k ničemu. Navíc to stratuje děsně dlouho samo o sobě, ani se nemusí načítat žádná tabulka, nevidim žádnej pokrok oproti stavu před 10 lety kdy jsme s OpenOfficem experimentovali skoro všichni a skoro všichni jsme ho přesně pro tyhle důvody zavrhli.
user avatar Milan S.
Odpovědět
LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
3. 02. 2020, 16:45:56
LibreOffice je proti starému OpenOffice neskutečně pomalý při načítání, ale co hůř: když mám otevřených víc různých tabulek v nativním *.ODS tak se každý den nejméně jednou stane, že všechny zamrznou a nejde nic jiného než přes správce ukončit program. Dělá to stejně na různých PC pod Win 8.1 PRO i pod Win 10 PRO. Štve mně to! To se mám vracet MSO ?
user avatar Z
Odpovědět
Re:LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
4. 02. 2020, 08:15:05
Zdravím, vyjádření typu "něco je pomalé/rychlé" je k ničemu. Zadejte bug s konkrétním dokumentem, který se pomalu načítá: https://bugs.documentfoundation.org/
Pravidelné zamrznutí se mi nestává, pokud víte jak to nasimulovat tak bych doporučil také nahlásit.
user avatar Martin Nenáhlo
Odpovědět
LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
6. 03. 2021, 12:32:27
Mám problém s převedením stránky. Z výchozího nastavení stránky "Na výšku" potřebuji převést "Na šířku". Ve Wordu bylo velice jednoduché, v Office Libre s tím mám ale problémy. Může někdo poradit, jak na to ? Velice děkuji.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice vs. OpenOffice vs. Microsoft Office – otázky a odpovědi
6. 03. 2021, 15:34:46
Velice snadné. Buď využijte postranní panel (záložka Stránka), nebo nabídka Formát | Styl stránky.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz