Osm doplňků pro OpenOffice/LibreOffice, bez kterých nemůžete být

doplnek.png Doplňků pro OpenOffice a LibreOffice jsou stovky. Některé jsou zábavné, některé jsou hravé, ale mnohdy jde o naprosto zásadní rozšíření funkcionality. Přehled pluginů, které jsou důležité a bez nichž se zřejmě neobejdete, přinášíme v následujícím článku.  

Writer

TypoJTB

… je nepostradatelný pomocník pro rychlou typografickou editaci textu. Má však i další vymoženosti.

Tento plugin obsahuje sadu velmi užitečných nástrojů pro hromadnou editaci textu na základě daných pravidel. Nejpoužívanější zřejmě bude část Spojky, úpravy mezer. V dialogovém okně lze nastavit dělení slov, svazování slov pevnými mezerami, mazat prázdné odstavce, opravovat výpustky a řadu dalších parametrů.

Základní okno pluginu, ve kterém nastavujete parametry, které chcete hromadně změnit Základní okno pluginu, ve kterém nastavujete parametry, které chcete hromadně změnit


V dalších oknech můžete například hledat a upravovat slitky, hromadně upravovat uvozovky (dávat je do „české“ podoby), vyhledávat (a nahrazovat) nejrůznější další typografické znaky, měnit velikosti mezer, vytvářet souhrn použitých písem nebo sledovat rozdíly oproti definovaným stylům.

Přehled fontů použitých v aktuálním dokumentu (včetně předdefinovaných stylů) Přehled fontů použitých v aktuálním dokumentu (včetně předdefinovaných stylů)


Plugin byl podrobně popsán v článcích
Pokročilé typografické úpravy s pomocou TypoJTB Ostatné funkcie rozšírenia TypoJTB. Použití tohoto pluginu vřele doporučujeme.

Informace o rozdílech formátování oproti definovaným stylům Informace o rozdílech formátování oproti definovaným stylům


Typografie

Za tímto doplňkem stojí redakce OpenOffice.cz, konkrétně Julius Pastierik. Plugin je ve skutečnosti tvořen celou řadou pluginů, které lze používat samostatně. Po instalaci se v nabídkovém pruhu zobrazí nabídka Typografie a v pracovní ploše tlačítkové lišty.

Tlačítka v nich odpovídají položkám v nabídce. Můžete tak například změnit konce odstavců na mezery, hromadně určit velikost odsazení odstavců, nastavení rozestupu znaků atd. Typografie pokrývá celou oblast poskytovanou pluginem TypoJTB a ještě více. Je proto výhodné používat vlastní profily pro editaci různých typů textů.

Velkou výhodou tohoto pluginu je možnost vytvářet si vlastní profily Velkou výhodou tohoto pluginu je možnost vytvářet si vlastní profily


Plugin byl popsán autorem v článku R
ozšírenie pre komplexnú typografickú úpravu textov.

Template Changer

Tento důležitý doplněk umožňuje aktuální šabloně (aktuálně použité) přiřadit jinou. To znamená předefinovat styly v šabloně. Ač začínáte s prázdným dokumentem, používáte nějakou šablonu – takzvaně výchozí. Pokud se v průběhu práce rozhodnete předefinovat styly v aktuální šabloně styly z jiné šablony, můžete použít tento doplněk. Pozměnit můžete pouze aktuální dokument, anebo všechny soubory ve vybraném adresáři.

Návod na použití tohoto pluginu najdete v článku Pluginy pro OpenOffice.org – Viditelné záložky, Template Changer, GridLines a WatchWindow.

Calc

Pro Calc si uvedeme jen jeden doplněk, ale velmi důležitý. Jmenuje se

Links to images

a již jsme jej také na našem webu popisovali. Práce s ním spočívá v tom, že ukotvuje obrázky k jednotlivým řádkům v tabulce a umožňuje práci s těmito řádky bez toho, aby se obrázky deformovaly.

Plugin je ke stažení na stránce LibreOffice.

Velikosti obrázků přizpůsobené velikosti řádků a sloupců Velikosti obrázků přizpůsobené velikosti řádků a sloupců

Pluginy napříč moduly

CropOOo

S pomocí tohoto doplňku můžete jednoduše ořezávat obrázky. Vyberete obrázek, zmáčknete tlačítko a upravíte vymezovací rámeček. Vše, co bude uvnitř něj, zůstane zachováno, zbytek se ořízne.

Použití pluginu CropOoo pro ořez obrázku Použití pluginu CropOoo pro ořez obrázku


Poslední verze LibreOffice a OpenOffice sice obsahují již v instalaci obdobný nástroj, ale ten je použitelný pouze v modulech Draw a Impress. CropOOo můžete použít i ve Writeru a Calcu.

Change Picture

Máte v dokumentu vložený obrázek a přejete si nahradit ho jiným?

V aktuálních verzích LibreOffice a OpenOffice to není problém, alespoň pokud použijete moduly Draw a Impress. Ale ve Writeru už to tak jednoduché není. Tam musíte z kontextové nabídky vybrat Obrázek a poté na záložce Obrázek vybrat obrázek, který nahradí stávající – klepnutím na tlačítko

Abyste si postup zjednodušili, nainstalujte si plugin Change Picture. Kdykoliv budete potřebovat, stačí jen klepnout na ikonu a vybrat si obrázek ze zvoleného umístění. Velice prosté.

Plugin je použitelný v modulech Writer, Draw a Impress.

SmART

SmART je plugin pro tvorbu diagramů nejrůznějších typů. S jeho pomocí tak snadno vytvoříte například Vennův diagram, pyramidový diagram nebo třeba onion diagram. Tyto diagramy můžete vybarvovat jednoduchými nebo přechodovými výplněmi, přiřazovat jim text nebo je nejrůznějším způsobem modifikovat – například plynule z jednoho typu diagramu vytvářet jiný atd.

Novější verze tohoto doplňku byla popsána v článku Aktualizace rozšíření Diagram – SmART.

Se SmARTem si můžete vyhát, například tvořit takovéto diagramy Se SmARTem si můžete vyhát, například tvořit takovéto diagramy

Jedna specialita navíc

Formula Converter

Pokud používáte modul Math a tvoříte v něm vzorce, které pak importujete do modulu Writer, anebo vzorce tvoříte přímo ve Writeru, pak se občas vyskytne potřeba tyto vzorce uložit v podobě, která bude čitelná – a nemyslíme tím formát PDF. Pokud chcete uložit vzorec jako rastrový obrázek, nezbývá vám zřejmě nic jiného než si udělat screenshot nebo vyexportovat vzorec, resp. stránku s ním do PDF a z tohoto souboru pak obrázek vyzískat.

Anebo použijete plugin EuroOffice FormulaConverter, který to udělá za vás. Jednoduše vyexportuje vzorce jako rastry ve vámi zvoleném rozlišení. Jak jednoduché :-)

Pokud se chcete o tomto pluginu dovědět víc, podívejte se na článek, který jsme o něm psali.

Pozor, tento plugin nelze použít v LibreOffice. Je určen jen pro OpenOffice a Euroofice.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar mam
Odpovědět
Osm doplňků pro OpenOffice/LibreOffice, bez kterých nemůžete být
21. 05. 2014, 14:14:31
ad TypoJTB
Funkcia "sledovat rozdíly oproti definovaným stylům" mi nefunguje spravne, vzdy pri oznaceni dlhsieho textu odstrani aj znakove styly, napriklad kurziva.

Odporucam vyborny AltSearch na hladanie pomocou regularnych vyrazov.
http://extensions.libreoffice.org/extension-center/alternative-dialog-find-replace-for-writer
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Osm doplňků pro OpenOffice/LibreOffice, bez kterých nemůžete být
22. 05. 2014, 16:08:05
"Typografie pokrývá celou oblast poskytovanou pluginem TypoJTB a ještě více." - To nie je pravda, TypoJTB má viacero funkcií, ktoré v mojom rozšírení nie sú a TypoJTB nemôže chýbať v mojom OO.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Osm doplňků pro OpenOffice/LibreOffice, bez kterých nemůžete být
22. 05. 2014, 16:44:16
Berte to tak, že článek je spíše pro začátečníky a ne fajnšmekry, takže funkce jsem si dovolil ignorovat funkce v TypoJTB, které nejsou ve vašem pluginu.
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Osm doplňků pro OpenOffice/LibreOffice, bez kterých nemůžete být
23. 05. 2014, 05:56:15
Napr. kontrola úvodzovkových párov je funkcia, ktorú určite ocenia aj začiatočníci - a v tomto je TypoJTB neoceniteľné.
user avatar imcon
Odpovědět
Osm doplňků pro OpenOffice/LibreOffice, bez kterých nemůžete být
4. 06. 2014, 00:10:07
Díky za článek. Jak ovšem rozšíření získat?
Pokud se snažím najít TypoJTB na oficiální stránce Extensions (http://extensions.libreoffice.org/extension-center), dostanu výsledek "No results were found.". Kde udělali soudruzi chybu (nepročítal jsem další připojené linky na ostatní články)?
Další velmi důležitý doplněk je bezesporu "Template Changer". Zde ovšem článek nezmiňuje pár záludností, které v tomto článku ani odkazech zmíněny nejsou a zájemce zajisté velmi potrápí. Zaprvé v oficiálním výše zmíněném repozitáři je uveřejněna pouze verze 1.2.6, která ovšem v LO nefunguje. Pro LO je potřeba použít verzi 1.2.7b (proč není v repozitoři nevím). Kde aktuální stáhnout je tajné :-) ale zde je odkaz: http://numbertext.org/tmp/template-changer-1.2.7b.oxt
Druhý zádrhel je v tom, že bohužel rozšíření nefunguje tak jak popisováno, v LO je funkce nelogicky skryta na jiném místě menu (české LO):
Soubor - Odeslat - Assign template
Myslím, že by bylo vhodné v článku uvádět aktuální informace a ne vycházet ze zastaralých a již neplatných zdrojů.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Osm doplňků pro OpenOffice/LibreOffice, bez kterých nemůžete být
4. 06. 2014, 00:27:16
http://www.openoffice.cz/stahnout/doplnky/typojtb

http://extensions.libreoffice.org/extension-center/template-changer

Používám Template Changer a TypoJTB ke spokojenosti.

Články opravdu nevznikají tak, že si někdo vezme starý článek a přežvejká ho. Skoro všechno je zkoušeno a testováno. Zvlášť u článků tohoto typu.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Osm doplňků pro OpenOffice/LibreOffice, bez kterých nemůžete být
4. 06. 2014, 00:27:42
Mimochodem já mám dokonce verzi 1.2.5 Template Changeru.
user avatar imcon
Odpovědět
Osm doplňků pro OpenOffice/LibreOffice, bez kterých nemůžete být
9. 06. 2014, 00:06:22
Díky za reakci. Děkuji také za články a práci, která s nimi souvisí.
Dovolím si ale ještě reagovat.
Proč jsem se ptal na zdroje doplňků ke článku? Protože LO používáme především jako pracovní nástroj ve firmě. To znemená, že nemáme moc času řešit nějaké problémy a potřebujeme především rychle a spolehlivě pracovat. Když jsem si v článku přečetl o TypoJTB, usoudil jsem, že by se nám šikovný doplněk líbil. Proto jsem v LO postupoval jak by to mělo fungovat - tedy Nástroje/Správce rozšíření/Další rozšíření získáte z Webu, tam jsem dal v Extensions hledat TypoJTB - a nic. Neznámé. Proč tam rozšíření není jako prostý uživatel nechápu (asi k tomu je důvod ale ten nemáme čas studovat). Prostě neexistuje a v článku odkaz není.
S doplňkem Template changer jsem si užil svoje (strávil mnoho minut hledáním cesty aby funkce v LO byla) a proto vím, že v repozitoři je pouze starý odkaz a ten na novém LO nefunguje.
Mimochodem - na výše uvedeném odkazu je verze 1.2.6 (nefunkční v novém LO na Windows XP,7 - ostatní OS netestovány).
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Osm doplňků pro OpenOffice/LibreOffice, bez kterých nemůžete být
9. 06. 2014, 00:13:30
Možná by vám stačilo přečíst si odkazované články. Proto jsou v článku na ně uvedeny odkazy...
user avatar msh
Odpovědět
Osm doplňků pro OpenOffice/LibreOffice, bez kterých nemůžete být
18. 06. 2014, 16:57:14
V tomto[1] článku byl odkaz[2] ke stažení doplňku JP Typografia. Pokus o instalaci doplňku končí chybou "Extension requires at least OpenOffice.org reference version 4.0". Balík je Libre Office verze 4.2.4.2.

Rovněž jsem zkoušel nainstalovat alespoň "staršího bratříčka" jedné z komponent JP Typografia, JP On line vkladanie NBSP[3], stahováno z odkazu, který byl uveden v článku[4]. Tento doplněk jsem kdysi používal už s "nějakým Libre Office 4.x" k plné spokojenosti. Nyní končí pokus o instalaci stejnou chybou, jako je popsána výše. Verze LO je taktéž stejná, jako je uvedeno výše.

Prosím, mohl by mi někdo poradit jak úspěšně nainstalovat alespoň doplněk JP On line vkladanie NBSP[3]? Předem děkuji.

[1] http://www.openoffice.cz/doplnky/rozsirenie-pre-komplexnu-typograficku-upravu-textov-openoffice
[2] http://www.liberix.cz/doplnky/jp_makra_ooo/jp_typografia.oxt
[3] http://www.openoffice.cz/doplnky/vkladanie-nezalomitelnych-medzier-pocas-pisania
[4] http://www.liberix.cz/doplnky/jp_makra_ooo/jp_nbsp_on_line.oxt
user avatar msh
Odpovědět
Re:Osm doplňků pro OpenOffice/LibreOffice, bez kterých nemůžete být
21. 06. 2014, 12:44:31
Zareaguji sám na svůj komentář s tím, že to snad někdy někomu může být k užitku.

Nejprve bych malinko své tvrzení, že jsem doplněk JP On line vkladanie NBSP používal s Libre Office 4.x. Tou verzí si teď už nejsem jistý, určitě to byl Libre Office, ale verze nemusela být nutně 4.x, mohla být klidně i 3.x.

Pročítáním starších článků a komentářů různě tady na webu jsem zjistil, že s obdobným problémem se už uživatelé setkali. Z obsahu článků/komentářů jsem usoudil, že doplněk JP Typografia a JP On line vkladanie NBSP nejspíš nemá fungovat pod Libre Office (LO) a je určen jen pro Open Office (OO). Pokud se pletu, opravte mě. A budu rád, že se pletu a že to má/bude fungovat pod LO. Zkoušel jsem tedy jp_nbsp_on_line.oxt doplněk rozbalit, upravit tag dependencies v souboru description.xml. Doplněk poté šel/nešel nainstalovat způsobem, že instalace sice alespoň začala, ale nedokončila se. Nakonec mi pomohla instalace starší verze odsud[5]. Z mého pohledu i tato starší verze funguje dostatečně, tzn. vkládá nezlomitelné mezery. Jako drobnou chybu lze brát to, že není zřejmé, který z přepínačů je aktivní. Toto "zamáčknutí"[6] se mi nezobrazí. Dá se s tím ale žít. Při pokusu o aktualizaci doplňku se zobrazí stejné chybové hlášení, jako je uvedeno v mém předchozím příspěvku.

Závěrem ještě prosba na autora rozšíření JP*. Vaše doplňky jsou skvělé a děkuji za ně. Neuvažujete prosím o jejich úpravě tak, aby fungovaly i pro Libre Office novějších verzí?

[5] http://www.liberix.cz/doplnky/jp_makra_ooo_old/jp_nbsp_on_line.oxt
[6] http://www.openoffice.cz/uploads/gallery/full/1451.jpg
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Osm doplňků pro OpenOffice/LibreOffice, bez kterých nemůžete být
21. 06. 2014, 15:58:19
Trefil jste to, novější verze těchto pluginů v LO nefungují. Je zapotřebí použít starší verze a neaktualizovat je.
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Osm doplňků pro OpenOffice/LibreOffice, bez kterých nemůžete být
23. 06. 2014, 15:22:06
V AOO sa od verzie 4.0 zmenila štruktúra definície panelov nástrojov, ktorá nie je kompatibilná so staršími verziami AOO a, samozrejme, aj LO. LO nepoužívam a preto preň neudržiavam nové verzie rozšírení. Všetky rozšírenia sú však stiahnuteľné v starších verziách (fungujú pod AOO 3.x a LO) z http://www.liberix.cz/doplnky/jp_makra_ooo_old/

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz