Vzorce v textovom dokumente 1 – úvod do základov

obecna.png Potrebujete vkladať do svojho dokumentu matematické, fyzikálne či chemické vzorce a neviete, ako na to? V nasledujúcom seriáli si ukážeme možnosti, ako to dokážete urobiť pomocou modulu OpenOffice.org Math.  

Mnohí používatelia potrebujú vkladať do dokumentov vzorce, pričom pre svoju prácu chcú, alebo musia využiť možnosti, ktoré im v tomto smere poskytuje modul Math v OpenOffice.org.

Vkladanie vzorcov cez modul Math

01

Písanie vzorcov v OpenOffice.org je veľmi jednoduché. Pomocou postupnosti menu Vložiť | Objekt | Vzorec si otvoríte modul Math. V skutočnosti sa tento modul otvorí v textovom procesore Writer s tým, že sa vám rozdelí pracovné okno na dve časti. V hornej je písaný text a v dolnej je miesto pre zadefinovanie vzorca. Pravdaže, zobrazené menu je z modulu Math.

Pre zjednodušenie vkladania vzorcov máte k dispozícii aj ich prehľadný zoznam (výber), ktorý si môžete zobraziť pomocou postupnosti menu Zobraziť | Výber. Jednotlivé možnosti modulu Math sú rozdelené prehľadne podľa skupín (funkcie, operácie, relácie a pod.). V hornej časti okna Výber sa nachádza zoznam týchto skupín a v dolnej časti sa následne zobrazujú príslušné možnosti.

02

Základom pre písanie vzorcov je pomerne jednoduchý skriptovací jazyk. Pri výbere príslušnej operácie z menu sa vám v definičnej časti vzorca automaticky napíše jeho skript a vy musíte doplniť ostatné časti, ktoré sú označené znakmi <?>. Na záver vám stačí kliknúť do hornej časti textu a vzorec sa automaticky vloží ako rámec, ktorý je ukotvený ako znak. Tento rámec si môžete nechať rôzne zarovnávať (nadol, na stred alebo nahor), podľa čoho určujete, kde sa vlastne bude nachádzať spodná hranica vzorca vzhľadom k ostatnému textu v príslušnom riadku.

03

Na tomto mieste musíme upozorniť, že vkladanie pomocou výberu nie je vždy úplne pohodlné, pretože nie je možné, aby sa v zozname funkcií nachádzali všetky možnosti, ktoré môžu v praxi nastať. Ako veľmi jednoduchý príklad si uveďme zadanie limity, sumy či limít. Najprv musíte zadať príslušný operátor (limita, suma atď.) a až v druhom kroku vyberáte, či budete mať zadanú spodnú, hornú, alebo spodnú aj hornú hranicu tohto operátora.

04

V treťom – poslednom kroku potom musíte doplniť do preddefinovaného skriptu príslušné hodnoty hraníc a vlastný vzorec limity, sumy či integrálu.

05

Pokiaľ budete pri tejto práci postupovať iba výberom z menu, bude naša práca veľmi pomalá a je možné, že nedokážete vami požadované vzorce zadať. Z toho vidíte, že táto možnosť je určená skôr pre tých, ktorí píšu vzorce výnimočne. Pre tých, ktorí píšu vzorce často, je lepšie, ak sa skriptovací jazyk modulu Math naučia.

Pre zjednodušenie si môžete príkazy skriptovacieho jazyka aj s náhľadmi napísať do osobitného súboru a vytlačiť. Nezaberú vám viac ako dve strany a postupne sa ich ľahko naučíte. Napokon, sú to pomerne jednoduché anglické slová alebo ich skratky.

Na budúce: Pridávanie vlastných symbolov.

(Jako ve škole) Průměr: 2.00 | Hodnotilo: 8
 

Komentáře

user avatar PetrV
Odpovědět
Vzorce v textovom dokumente 1 – úvod do základov
2. 02. 2011, 10:48:01
Skvělé odpálení seriálu. A protože znám druhý díl, mohu upozornit, že se čtenáři mají na co těšit.
Mrzí mě jen jedno. Že nevím, kdo je vrah... tedy o čem seriál přesně bude (jasně, je k dispozici jeho starší verze, ale určitě si pan kolega připravil nějaké překvapení ;-)). Nakonec se třeba dovím, že vrahem je babička. A to mě na takových článcích fascinuje. I když ledacos znám, vždycky se dovím něco nového.
user avatar Josef Svoboda
Odpovědět
Vzorce v textovom dokumente 1 – úvod do základov
7. 02. 2011, 18:16:17
Pane Pastieriku, mohl byste (po vysvětlení a příkladech příkazů) v jednom z dalších dílů uvést souhrnný přehled těchto příkazů jazyka pro psaní vzorců (o vhodnosti podobného souboru píšete v závěru článku)? Zdravím Vás a děkuji za tento seriál.
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Re:Vzorce v textovom dokumente 1 – úvod do základov
8. 02. 2011, 07:35:06
Seriál má celkove 7 dielov a sú v nich popísané príkazy pre písanie vzorcov.
user avatar Jan Votruba
Odpovědět
Vzorce v textovom dokumente 1 – úvod do základov
16. 01. 2019, 19:03:05
Dobrý den, potřebuji napsat zcela výjimečně několik vzorců do textu v OOoW 4.1.5 pow W7HE. První vzorec se mi podařilo „vypotit“, vidím ho v rámečku, který můžu v textu posouvat, ale jakmile kliknu do původního textu pro další úpravy, na jeho místě pak vidím jen jeho prostor vymezující obdélník - vzorec samotný nevidím. Pod ním mám několik prázdných řádků. Pokud se je pokouším smazat BS nebo Del, vymezující rámeček (a zřejmě i vzorec) zmizí úplně.
Děkuji za postrk správným směrem či za odkaz na zdroj informací. Učit se příkazy je pro mě zcela neefektivní.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Vzorce v textovom dokumente 1 – úvod do základov
16. 01. 2019, 20:20:32
Pane Votruba vaši specifikaci se mi nedaří rozklíčovat. Konkrétně uvedený OOoW 4.1.5 pow W7HE je zřejmě zkrácením výrazu OOo Writer 4.1.5 = pow (jako vydání, respektive build?), dál také možná OS W7(?) HE = Home Edition.

Jen pro upřesnění - mělo by to být označeno jako AOO 4.1.5 Writer. Prosím potvrďte že jde o Writer AOO verze 4.1.5.

To co popisujete je editor vzorců který potřebuje syntaktický zápis - ale je k tomu pomůcka. Například kombinační číslo : left ( binom{n}{k} right ) .... postup :
naklikání závorek z panelu prvky = left ( right )
místo výběrem z kontextu FORMÁTY > binom x y dostaneme :
left ( binom{}{} right )
nakonec doplníme proměnné např :
left ( binom{n}{k} right )

V tom okénku dole (horní část je jen náhledová - zobrazuje výsledek v rámečku) otestujte kontextové menu (pod pravým myšítkem) kde jsou příkazy pro různé záležitosti - celkem 9 skupin. Můžete také použít panel "Prvky". Pokud se vám panel automaticky nezobrazuje, zvolte ZOBRAZIT > PRVKY. V horní části jsou volby hlavních skupin které se přepnou ve spodní části. Naklikáním dostanete strukturu a doplníte jen proměnné jak ukazuji výše.

Osobně raději používám kontextové menu kde jsou anglické výrazy, ale s tím si zřejmě poradíte. Častěji se vzorce vkládají jako objekty například z Calcu - nejlépe jako obrázky. Tyto musí být ukotveny "jako znak", respektive ke znaku aby se posovaly s textem. Takže pokud si vzorce vytvoříte v LaTexu a podobně - můžete je použít jsko obrázky.

Celkem přívětivější jsou editory vzorců v Libre Office (Calc & Writer). Já jsem vzorce zpracovával ve stařičkém Lotus123 kde je dodnes nejlepší editor (ale je to 16-bit archaický soft) a tak dnes už používám LibreOffice. I když zřejmě pospícháte můžete si nainstalovat vedle AOO i LO a podle potřeby ten horší později odinstalovat.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Vzorce v textovom dokumente 1 – úvod do základov
17. 01. 2019, 22:35:16
pod W7 home edit...

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Július Pastierik

Július Pastierik

 
 
 
woo jaw demo hz