Základy: Řazení a filtrování dat

calc.png Při každém větším množství dat v tabulce se dříve či později setkáte s potřebou data dle libovolných kritérií seřadit nebo si z nich pro lepší přehlednost jistou část vyfiltrovat. Jak si nyní ukážeme, ani jedno z toho není v Calcu problém.  

Řazení dat

V aplikaci Calc si otevřete soubor Seznam knih. V souboru naleznete nesetříděný seznam knih. Sloupec A obsahuje autora knihy. Sloupec B název knihy.

Seznam knih a jeho seřazeníSeznam knih a jeho seřazení

Pro seřazení dat nejprve umístěte kurzor myši na oblast dat, které se má třídění týkat. V ukázkovém příkladu sloupec A, nebo B. Poté z nabídky Data | Řadit na hlavním panelu zobrazte okno Řadit. Viditelná oblast s daty pod formulářem se označila (černě nebo jinak).

Oblast s daty, okno pro řazeníOblast s daty, okno pro řazení

V okně Řadit vyberte na kartě Seřadit podle z roletového menu v oblasti Seřadit podle volbu Autor knihy a vpravo nechte označené Vzestupně. Tímto dosáhnete, že se data seřadí podle jména autora knihy v abecedním pořadí od a do b. V oblasti Potom podle pak z roletového menu vyberte Název knihy a opět nechte vpravo označené Vzestupně. Tímto jste určili, že jednotlivé knihy budou seřazeny v abecedním pořadí v rámci autora.

Nejprve řadit podle autora, potom podle názvuNejprve řadit podle autora, potom podle názvu

Na kartě Volby máte možnost učinit další doplňující nastavení, která se týkají řazení. Za povšimnutí stojí především volba Rozlišovat malá/velká písmena, která nejprve řadí podle malých písmen a poté podle velkých. Dále pak volba Oblast obsahuje záhlaví sloupců, která z řazení vynechá první řádek, nebo sloupec, který má mnohdy význam popisku. O tom, zda-li se vynechá první řádek, nebo sloupec, rozhoduje volba v oblasti Směr. Na závěr stiskněte tlačítko OK.

Volby řazeníVolby řazení

Rychlého seřazení dat můžete taktéž dosáhnout pomocí tlačítek Řadit vzestupně a Řadit sestupně, která se nacházejí na standardním panelu nástrojů.

Filtrování dat

Pokud vás v rámci listu zajímají pouze některé záznamy a ostatní byste chtěli dočasně skrýt, můžete využít filtr. Nejjednodušší je automatický filtr, který automaticky filtruje označenou oblast buněk a vytvoří pole se seznamem, ve kterém je možné vybrat, které položky chcete zobrazit.

Chcete-li tedy na listu Seznam knih mít například pouze knihy autorky Haliny Pawlovské, klikněte na sloupec A, čímž si označíte všechny autory ve sloupci A. Potom v hlavním menu zvolte Data | Filtr | Automatický filtr. V buňce A1 se vám automaticky vytvořilo roletové menu, ve kterém po kliknutí naleznete abecedně seřazené všechny jednotlivé autory -vyberte si autorku "Pawlovská Halina". Na listu Seznam knih byste nyní měli vidět pouze knihy Haliny Pawlovské.

Výběr autora z filtruVýběr autora z filtru

Výsledek výběruVýsledek výběru

Roletové menu filtru můžete nyní skrýt, a zároveň ponechat stávající filtr na knihy Haliny Pawlovské. Skrytí filtru dosáhnete volbou z hlavního menu Data | Filtr | Skrýt automatický filtr. Pro zobrazení všech dat v listu je potřeba vytvořený filtr odstranit. To provedete volbou Data | Filtr | Odstranit filtr.

Skrýt nabídku filtru (roletové menu)Skrýt nabídku filtru (roletové menu)

Pokročilé funkce filtru

Vedle odfiltrování knih jednoho autora můžete například požadovat zobrazení všech knížek autorů, jejichž příjmení začíná písmenem D. Protože automatický filtr na toto nestačí, využijete možnosti standardního filtru. Standardní filtr vyvoláte z hlavního menu Data | Filtr | Standardní filtr. Zobrazí se okno Standardní filtr. Položka Název pole určuje, na jaký sloupec bude filtr aplikován. Protože chcete knihy filtrovat podle autora, zvolte položku Autor knihy.

Standardní filtrStandardní filtr

Položka Podmínka určuje porovnávací atributy, kterými se porovnávají položky Název pole a Hodnota. Jestliže požadujete vyfiltrovat všechny autory od D, musí být položka Název pole větší než příjmení prvního autora od D a zároveň musí být položka Název pole menší než příjmení posledního autora od D.

Pro zadání této podmínky vyberte na prvním řádku do položky Podmínka operátor >= a do položky Hodnota vyberte prvního autora od D. V druhém řádku pak do položky Operátor zvolte AND Do položky Název pole opět vyberte Autor knihy. Do položky Podmínka zvolte operátor <= a do položky Hodnota vyberte posledního autora od D. Po tomto stiskněte tlačítko OK.

Dvě podmínky pro filtrDvě podmínky pro filtr

Standardní filtr umožňuje spojení pouze tří podmínek. Pokud v budoucnu budete potřebovat více spojených podmínek, použijte rozšířený filtr, který spojených podmínek umožňuje zadat osm.

(Jako ve škole) Průměr: 1.91 | Hodnotilo: 11
 

Komentáře

user avatar olga
Odpovědět
Základy: Řazení a filtrování dat
2. 01. 2009, 18:44:08
Dobrý den,
v článku jsem nenašla odpověď na následující problém.

V excelu jsem často používala filtr "obsahuje", jak ho nejlépe nahradit v Calcu? Standardní filtr - více - regulární filtr, ale co napsat do pole hodnota?

Např. mám seznam, který mimo jiné obshauje i tyto položky:
AA Fa 2008
AB Fa 2007
CD Fa 2006
AAbb cc
Jak vybrat ty, které obsahují "Fa"?

Předem děkuji
user avatar Petr
Odpovědět
Re:Základy: Řazení a filtrování dat
20. 10. 2009, 14:34:16
Pouzijte regularni vyraz .*Fa.*
vice na
http://openoffice.blogs.com/openoffice/2007/11/using-contains-.html
user avatar JN
Odpovědět
Základy: Řazení a filtrování dat
14. 01. 2009, 21:33:01
Mam uplne stejny problem. Po hodine badani jak v Calc samotnem, jeho napovede, tak na foru neprisel na to jak tuto naprosto standardni funkci pouzit. Koncim.
user avatar redakce portálu
Odpovědět
Re:Základy: Řazení a filtrování dat
15. 01. 2009, 15:24:24
Já mám v OOo3 položku "contains" čili obsahuje. Že je anglicky, je škoda, ale předpokládám, že už je to přeloženo. Co přesně vám nefunguje? Jakou verzi používáte?
user avatar Jirka
Odpovědět
Re:Základy: Řazení a filtrování dat
26. 01. 2009, 19:35:14
Ja mam tuseni, ze ceska verze pro Windows tuto funkci neobsahuj! Ja pouzivam v Linuxu anglickou verzi s ceskym prostredim a tam tu funkci mam. Je sice napsana anglicky, ale funguje to skvele. Zkuste si nainstalovat anglickou verzi.
user avatar Ondra
Odpovědět
Základy: Řazení a filtrování dat
13. 10. 2009, 14:44:05
pomocí textových funkcí zprava(zleva(..) si vytvořte sloupec výpočtů obsahující pouze data, podle kterých chcete filtrovat
user avatar qk
Odpovědět
Základy: Řazení a filtrování dat
22. 12. 2009, 19:30:07
V ceske verzi open office bohuzel pomerne dulezita volba "obsahuje" neni (prekvapenim pro mne je, ze v anglicka verze tuto moznost obsahuje).
Pres to neni treba zoufat a je mozno pouzit regularnich vyrazu:
Data / Filtr / Standartni filtr - tlacitkem vice si zobrazime dalsi volby a zaskrtneme pole Regularni vyraz. Vybereme sloupec, ve kterem chceme hledat, podminka bude = (pokud chceme neobsahuje dame ) a konecne do pole hodnota vlozime .*hledanyretezec.* a potvrdime OK
-
Filtrovani je v open office diky regularnim vyrazum mnohem mocnejsi nez u excelu a daji se s nimi delat opravdova kouzla.
user avatar Marcel Simonides
Odpovědět
Odstranění duplicit
4. 03. 2010, 16:39:37
Zkoušel jsem všechno možné a nemohu dosánout odstranění duplicit. Problém je následující:
Mám například 10 sloupců. V každém sloupci je mnoho stejných dat. Potřebuji odstranit řádky, které obsahují shodná data pouze dle sloupce A. V standardním filtru je sice volba "Bez duplikátů", ale není možno zvolit dle jakého sloupce (ve kterém jsou duplikáty) se mají řádky odstranit.
Tzn. potřebuji například odstranit řádky, které obsahují duplicitní hodnoty ve sloupci A.
http://www.openoffice.cz/videa/calc-filtrovani-seznamu-a-odstraneni-duplicit - tato nápověda nepočítá s tím, že odstraňuji duplicity jen dle jednoho sloupce.
Poradí prosím někdo jak na to?
user avatar IrenaS
Odpovědět
Re:Odstranění duplicit
4. 03. 2010, 18:51:46
Mohl byste, prosím, dát svůj dotaz do fóra (je na dotazy určeno)? Tady vám nikdo neodpoví - nikdo váš dotaz nedohledá :(
user avatar Dobřecký
Odpovědět
verze 3.2.1. řadí hodně pomalu
2. 11. 2010, 10:44:30
verze 3.2.1. řadí hodně pomalu proti předchozí verzi. To co trvalo vteřinu, nyní trvá i minutu a déle. V čem to je?
user avatar Dobřecký
Odpovědět
verze 3.2.1. řadí hodně pomalu
2. 11. 2010, 10:44:37
verze 3.2.1. řadí hodně pomalu proti předchozí verzi. To co trvalo vteřinu, nyní trvá i minutu a déle. V čem to je?

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Faltýnek

Lukáš Faltýnek

 
 
 
woo jaw demo hz