Apache OpenOffice 4.1.5

Apache OpenOffice Kancelářský balík Apache OpenOffice má novou verzi 4.1.5. Je to verze opravná, která řeší několik chyb a aktualizuje slovník pro britskou angličtinu.  

Byla vydána nová verze 4.1.5 kancelářského balíku Apache OpenOffice. Opravuje tři chyby (z toho jedna byla regrese vzniklá opravou jiné chyby) a aktualizuje slovník pro britskou angličtinu.

Novou verzi si nejsnáze stáhnete přes stahovací stránku na našem portálu.

(Jako ve škole) Průměr: 2.33 | Hodnotilo: 6
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Apache OpenOffice 4.1.5
7. 01. 2018, 16:39:53
Je to verze opravná, udržující... :/ Je to bída.
Nechtěl bych být vývojářem AOO. Ze všech stran kritika na pomalost a na mrtvý projekt. Realita - žádná perspektiva, udržovací chod umírajícího (či možná mrtvého) projektu. Přitom dva prakticky totožné balíky udržovat nemá smysl. Proč to nezabalit rovnou a soustředit se na LO?
user avatar Jan Veselý
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice 4.1.5
8. 01. 2018, 23:45:14
Vývojářům velký dík dík. AOO vyhovuje a preferuji před LO (také vyzkoušeno a nevyhovuje) a nejsem sám. Písateli Valachovi, "prakticky totožné" nejsou, neprovokujte a nevnucujete svoje "chutě" ostatním.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice 4.1.5
9. 01. 2018, 00:12:18
To máte pravdu, prakticky totožné programy to nejsou. LibreOffice je o několik tříd dále a Apache OpenOffice skomírá a jeho vývoj budí rozpaky. I z řad vývojového týmu zaznívají hlasy po ukončení vývoje.
A co se "chutí" týče, to je asi věc jiná. I naše redakce, troufám si tvrdit, je spíše nakloněná pro LibreOffice - čistě z toho důvodu, že je o čem psát... V týmu AOO mrtvolné ticho...
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice 4.1.5
9. 01. 2018, 07:56:15
Největší problém AOO je, že si prostě s Docx neporadí. Už jsem to psal. Mohlo by být třeba ze zlata, ale když mi to polovinu souborů buď neotevře nebo sio nemohu být jist, jestli vidím to, co mám vidět, je to na pytel.

Příbuznost AOO a LO i přes "dlouhodobé rozcházení" je pořád dost velká, třeba vytuhnutí na startu (není dobře ošetřeno "vícenásobné otevření" - před deseti lety jsem to tu popisoval) mi před těmi deseti lety dělalo AOO a dělá (sice v menší míře) pořád i LO.
user avatar kabi
Odpovědět
Apache OpenOffice 4.1.5
9. 01. 2018, 10:48:09
pro zvedavec - podpora ooxml formátů v AOO je opravdu velmi špatná (vzhledem k vývoji AOO se nelze divit), LO s nimi umí pracovat podstatně lépe. V praxi se však setkávám i s případy, kdy si s ooxml formáty korektně neporadí ani různé verze MSO (příklad - 4 stránkový docx s vloženými tabulkami se korektně otevře v MSO 2010 a s drobnými odchylkami ve formátování i v LO. V MSO 2013 i 2016 se však zobrazí pouze jedna (první) stránka, přičemž ve stavovém řádku se zobrazuje 1/2 stránky). Bohužel ani o MSO nelze říci, že zobrazuje to, co soubor obsahuje.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice 4.1.5
9. 01. 2018, 11:09:22
Že někde něco nebude fungovat se může stát vždycky. Když těch souborů vezmete 1000, tak MSO v závěsu nebo i stejně budou LO a daleko za nimi OO.

Výjimky budou existovat vždycky. To je jasné.
user avatar kabi
Odpovědět
Apache OpenOffice 4.1.5
10. 01. 2018, 09:32:06
Chtěl jsem tím spíš upozornit na skutečnost, že u AOO jsou problémy s ooxml známé a kdo s tímto formátem potřebuje rozumně pracovat (i ukládat), jistě se již poohlédl po jiném sw. U MSO se ale žádné potíže s jeho nativním formátem nepředpokládají, přesto se vyskytují - pak to je velmi nehezké překvapení.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice 4.1.5
10. 01. 2018, 12:31:37
To jo, souhlasím.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice 4.1.5
10. 01. 2018, 12:53:40
Já nevím proč se lidé stále dívají na AOO jako na pokulhávající repliku MSO. Kdo se s tím naučí pracovat tvůrčím způsobem většinu svých potřeb zde uspokojí. Převody "z" a "do" MSO jsou jenom jednou z nastavitelných funkcí.

Bohu žel zde se to bere jako soutěž který balík lépe konkuruje MSO, nebo spíš jak se umí submisivně adaptovat k tomuto komerčnímu produktu.

Podívejte se na jiné kancelářské aplikace - je jich asi víc desítek. některí také "emulují", nebo asociují MSO. Ale jsou i takové které se o to ani moc nesnaží. Konverzní formáty - to ano, TXT, CSV, RTF a další standardní formáty - například obrázků, XML, Html, scriptovací jazyky a podobně.

Takže když se na to podíváme normálníma očima - AOO dělá standardní práci kancelářské aplikace. Ale mimo toho se podívejte na komunitu která funguje dobře hodně let - například Wiki, nebo fóra.

Zadejte fórum LibreOffice a pak totéž zadejte do fórum AOO. Když byste chtěli udělat rozšíření nebo šablonu - tak u AOO řádný velký problém - ale pokuste se to dát na LibreOffice. Tohle víme velmi dobře a vím že Ti nejlepší možná dík tomu přestali dělat.

Také možná stačí mrknout na to jak velký je balík instalace LO a AOO. Ale to už je dnes jen velmi slabý argument. Ale možná existují jiné a velmi pádné.

Z AOO se velmi rychle a snadno vytvoří specál k technoligickým účelům jako je řízení průmyslových provozů, nebo generátor aplikací pro mobilní zařízení. Dají se najít aplikace pro řízení portů počítače. Jsou sice většinou placené, ale například pro rozhraní RS232 je zdarma. Potom budou ty klasické kancelářské moduly jen doplňkem.

Něco podobného jsem už zažil. Kdysi existoval náš český kancelářský balík ale zejména tabulkový procesor který nebyl moc perspektivní, ale koupila ho jedna elektrotechnická firma a dnes ten balík řídí jen průmyslová zařízení. Nedá se už sehnat a já si nemohu to původní jméno vybavit. Ale měl bych to najít - mám nějaké staré CD tuším že CHip, nebo něco podobného kde jsem se o něm dozvěděl a testoval.

Takže nepodceňujte a nesrovnávejte s LO ani s MSO. Komentujte jen chyby které jsou příslušné k zabudované funkcionalitě. Já doceňuji zejména stabilitu - nikoliv to že neumí totéž co LO, nebo nestačí na výmysly MSO.
AOO má zdaleka nejlepší help systémy, manuály a knihovny pro rozšíření a šablony. LO na toto zatím nestačí a podle mne 90% potřeb se hledá ze zdrojů AOO.
user avatar Martin
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice 4.1.5
25. 01. 2018, 14:54:08
Nemáte na mysli InView s InWordem, InCalcem a dalšími aplikacemi? Byl to celý operační systém, postavený částečně na knihovnách OS/2 v1.3, startoval se z DOSu podobně jako Windows 3.x. Své doby s kancelářskými aplikacemi moc pěkný kus softwaru, kde je mu konec...
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:Re:Apache OpenOffice 4.1.5
26. 01. 2018, 12:00:42
To jestli se to jmenovalo InView už opravdu nevím. Je to možné. Vím že to koupila nějaká firma které snad měla něco společného s Moravskými přístroji.
user avatar Jirka Adam
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Apache OpenOffice 4.1.5
17. 10. 2018, 17:12:22
Stáhnul jsem AOO 4.1.5 a nemohu ho spustit. Mám OS XP Home,32 bit.Nevím v čem je problém Děkuji za radu.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Apache OpenOffice 4.1.5
17. 10. 2018, 22:53:03
Já momentálně nemohu ověřit jestli se to děje i u mne. Mám XP na stroji s Ubuntu který mám odstavený. Musím ještě nějakou dobu dělat na W7 a W10. Ale podíval jsem se a mám dojem, že to může souviset s těmi XP-éčky. Ta verze 4.1.5 už je uváděna pro jak pro 32, tak pro 64 bitů.

Tohle se mi přesně stalo s LibreOffice. Verze které byla uváděna jako archotektura 86/64 na XP přestala chodit. XP už nejsou dost dlouho podporované a to je možná důvod. Problémem jsou možná pouze jednojádrové procesory, protože například existuje verze W10 pro vícejádrovou architekturu 86 a na těch se dají nainstalovat pouze verze aplikací 32 bitů a chodí to.

Já jsem to vyřešil tak, že jsem nechal poslední fungující verzi LO která na XP chodila a Vám doporučuji totéž. Je možné, že verze 4.1.5. není dobře odladěná a zlepší se to. Moc ale nedoufejte.

Mám dojem že tento vývoj řady 86 už přestanou podporovat i Linuxy. Tak si raději založte poslední funkční verzi. Neuvádíte zda jste před tím měl verzi 4.0.6 která předcházela této poslední. Je totiž možné, že bude problém při skoku z mnohem starších verzí. Já se k tomu také dopracuji ale nejdřív po vánocích. Xp-éčka mám rád na rozdíl od těch novějších i když na Linux nedám dopustit. Ale u mne je to nostalgie. Mám i 16-ti bitové aplikace - například Lotus Suite a podobné věci. I když se dá hodně věcí emulovat, tak XP už asi nepůjde spustit. Zažíl jsem to s W98 kde se nedala spustit ani krabicová verze bez přeinstalování Explorerů a podobně.

Vypalte si a dobře uschovejte funkční verzi AOO.
user avatar kabi
Odpovědět
Apache OpenOffice 4.1.5
10. 01. 2018, 15:41:51
pro neutr - v některých bodech s Vámi souhlasím, ale za poslední větu Vašeho prvního odstavec bych doplnil - velmi používanou. Jelikož se pohybuji v korporátním prostředí, podívejte se na AOO z tohoto pohledu. Nechci srovnávat, který balík co a jak dělá, potřebuji výsledek a tím je finální dokument. A protože s příchodem novějších verzí MSO a přechodem "větších" firem na formát ooxml vznikla potřeba s ním standardně pracovat, je nutné mít alespoň ve Writeru a Calcu základní kompatibilitu formátů (vzhled, obsah, funční vzorce) = vzájemnou přenositelnost. Tu bohužel u AOO nedostanu. Pro běžné "kancelářské" používání s AOO nemůžu denně řešit nějaké konverzní formáty, nepomůže mi fórum ani šablony. Potřebuji dokument vytvořit nebo otevřít, upravit, uložit a příp. předat dál.

Věřím, že AOO může stále v mnohém a pro mnohé plnit svoji funkci (dlouhá léta jsme ho používali), bohužel v korporátu jsou pro něho dveře zřejmě zavřené.
user avatar Radim Z.
Odpovědět
Apache OpenOffice 4.1.5
28. 01. 2018, 18:22:19
Bohužel neustále musím konstatovat, že LO díky chybám, které obsahuje, mi nedovoluje plnohodnotné použití. Už několikrát jsem se vracel k předešlým verzím, když jsem zjistil u novější verze nějaké neobvyklé chování. Vlastně LO téměř nepoužívám, občas pro import z jiných formátů, pokud je ta podpora zde lepší.

Nedávno jsem zjistil divné chování při exportu u tabulek z Writeru. Oproti AOO se zde některé linie tabulek exportují dvakrát s mírným posunem, okem neznatelným, ovšem což mi pak způsobuje problémy s tiskovými předlohami v PDF. V AOO funguje toto vše bez problému. Co na to říct?

Ano, ten vývoj AOO je pomalý, ale kvalita jako taková v mezích jeho funkcionality je podle mne vyšší než u LO. Pokud v něco děláme v podnikovém prostředí, pak záleží na požadavcích. U nás je to kvalita a spolehlivost produkce podnikové dokumentace (texty, schémata, tabulky, piktogramy apod.) a AOO tady funguje perfektně, ani nemusím mít poslední verzi.
user avatar Miro
Odpovědět
Apache OpenOffice 4.1.5
23. 01. 2019, 09:35:00
Ke konci roku 2018 ve vší tichosti vyšel AOO 4.1.6
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice 4.1.5
23. 01. 2019, 19:05:02
Dík za info, dáme nějakou aktualitku.
Popravdě dění kolem OO už asi nikdo moc nesleduje :) Vydávat jednou za rok minor opravnou verzi, zatímco LO vydává tři či více ročně a k tomu dvě major, vede nutně k tomu, na co se věnují síly a čas.
user avatar Miro
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice 4.1.5
24. 01. 2019, 08:45:28
Já na to taky přišel čirou náhodou jen diky tomu, že jsem se jim ze zvědavosti podíval na stránky.
user avatar Libuše
Odpovědět
Apache OpenOffice 4.1.5
7. 08. 2019, 17:42:53
Dobrý den,

nejsem fundovaná v práci s tímto programem, ale IT specialista mi opravoval počítač ,takže mě na nainstaloval na počítač Windows 10 spolu Apache OpenOffice 4.1.5.
Bohužel některé funkce tohoto programu mi nefungují, oproti bezchybnému Wordu. Hledám na internetu nějaký manuál, kterým bych se dopídila po informacích, proč nefungují. Tak jsem se dozvěděla a rovnou jsem si stáhla slovník s pravopisem, abych mohla opravovat text event. vyhledávat chyby v textu a samozřejmě překlepy.
Je mí záhadou, proč jednoduchý úkon jako je očíslovat stránku, v tomto programu nefunguje. Nevím, zda musím ještě si stáhnout další program.
Žádám vás zdvořile o radu , jak mám nastavit jednoduché číslování stránek a nebo poraďte kde bych takovou informaci mohla obdržet.
děkuji Libuše
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice 4.1.5 (číslo stránky)
7. 08. 2019, 18:44:34
Podívejte se do hlavního menu : VLOŽIT > POLE > ČÍSLO STRÁNKY. Můžete to vožit kamkoliv do těla textu, ale obvyklé je to v záhlaví či zápatí.


Doporučil bych Vám přeinstalovat na Libre Office pokud je to možné. Je to velice podobné jen poněkud lepší. Vyžaduje to však architekturu 64 - což může být důvod proč Vám tam IT dal Apache Open Office.


Dále bych Vám doporučil přihlásit se jako uživazel fóra. Zde není vhodné klást dotazy jiné nežli k tématu článku. Navíc to čte mnohem méně lidí, nedá se zde plno věcí jako je odkazování a jiné.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice 4.1.5 (číslo stránky)
7. 08. 2019, 18:50:27
Dík, byls rychlejší :D

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz