Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií

OO.png Na blogu nadace Apache Software byla zveřejněna zpráva o počtu stažení Apache OpenOffice za poslední rok a další zajímavé statistiky.   

Apache OpenOffice je svobodný kancelářský balík spravovaný a vyvíjený nadací Apache Software Foundation, a to od 1. července 2011 poté, co se dalšího pokračování vývoje zřekla společnost Oracle. Apache OpenOffice tak navazuje na tradici původního programu OpenOffice.org vyvíjeného společnosti Sun, jež byla v dubnu 2009 prodána společnosti Oracle.

Z zápisku na blogu Apache OpenOffice: One Year, 50 Million Downloads vyplývá, že Apache OpenOffice se stále drží na špici v počtu stažených kopií programu – od května 2012, kdy byla zveřejněna verze 3.4, do května 2013, jich bylo staženo 50 milionů. V grafu počtu stažení jsou patrné vrcholy odpovídající nově zveřejněným verzím programu. Další, přelomová, verze 4 se nyní testuje a zveřejněna bude v červnu 2013. Spolu s tím probíhá i výběr nového loga programu.

Ze statistik vyplývá, že nejvíce kopií bylo staženo prostřednictvím operačního systému MS Windows (s přehledem vítězí verze 7 tohoto systému) – to je pochopitelné jednak s ohledem na zastoupení tohoto operačního systému, ale také proto, že je v linuxových distribucích upřednostňovaný konkurenční LibreOffice.

Ten si nevede špatně, ale v počtu stažených kopií přece jen za Apache OpenOffice zaostává. Na blogu LibreOffice Completes 15 Million Downloads In 2012 můžeme vidět graf počtu stažení – LibreOffice byl v roce 2012 stažen v počtu 15 miionů kopií.

Samozřejmě je nabíledni, že rozhodující je způsob měření (např. zda se počítají jen unikátní IP adresy anebo všechna stažení, zda se započítávají i mirrory apod.), ale je vidět, že Apache OpenOffice má své věrné uživatele a že je stále vyhledávaným produktem. S příchodem nové verze lze za měsíc čekat další nárůst počtu stažení.(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar LuboK
Odpovědět
Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
22. 05. 2013, 07:32:09
Cim to je, ze AOO je stahovanejsi ako LO? Mozno keby The Document foundation ziskalo vtedy od Oracle znacku OO, bolo by to inak. Ludia nepoznaju LO, iba OO.
user avatar Pushkin
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
23. 05. 2013, 06:54:30
Jestli to nebude tím, že LibreOffice mají prakticky všechny distribuce ve svých repozitářích, uživatelé tedy nejsou nuceni je otrocky stahovat z webu...
user avatar TiS.
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
23. 05. 2013, 18:37:09
Asi jste si nevšiml, že drtivá většina uživatelů jeden na Windows, takže to asi distribucemi nebude...
user avatar zvedavec
Odpovědět
Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
22. 05. 2013, 09:54:49
Mozna je to taky tim, ze LO sice "tlaci nove veci", ale v baliku je kazdou chvili nejaka blba chyba + nektere chyby/vlastnosti si tahne sebou uz od dob OO, takze pro radu lidi je jednodusi spokojit se s konzervativnim (pomalym vyvojem OO), kde aspon neco funguje jak ma a chyb je asi mene.

Z osobniho hlediska je pro mne blby ten novy vzhled stranky bez viditelnych okraju.
user avatar LuboK
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
22. 05. 2013, 20:38:26
No ten pomaly vyvoj tiez okrem pomaleho nasadzovania novych funkcii prinasa aj pomale opravovanie starych a novych chyb. Drzim palce obom balikom, no zostavam pri LO. Tiez by ma zaujimalo, kolko vyvojarov ostalo pri OO. Asi v tom bude problem pomaleho vyvoja OO.
user avatar ondra.kl
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
23. 05. 2013, 08:22:33
Pomalost / rychlost vývoje není daná jen počtem vývojářů ale hlavně filozofií vývoje.

LO --> chrlí rychle nové verze, vývoj jde rychle do předu ale je spousta chyb u kterých nemá moc smysl je řešit, protože za chvíli je tu nová verze ve který bude rozbitý zas něco jinýho.

AOO ---> verze vyjde jednou ročně + oprava. Vývoj je pomalejší, skokový. Nové chyby se daří lépe objevovat, nevrací se a má smysl zjišťovat jak je obejít / vyřešit.

Jinak řečeno: AOO je rozbitý málo a víme jak obejít chyby. LO je rozbitý skoro furt a je těžký sledovat v čem je vlastně rozbitý.

Závěr:
LO je vysoce vhodné pro domácí uživatele co nesledujou chyby.
AOO je vhodnější do větších firem. Protože tam se chyby řeší a jejich neustálé řešení v každém novém vydání je neúnosně drahé.
user avatar Miloš Šrámek
Odpovědět
Re:Re:Re:Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
24. 05. 2013, 19:05:25
Reagujem na text, ktorý napísal OndraKl:
Uvádzate viacero pomerne kategorických tvrdení. Existujú k nim konkrétne údaje, z ktorých vychádzajú? Štatistiky, prieskumy a podobne? ďakujem vopred za odpoveď.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
25. 05. 2013, 11:39:28
Pane Šrámku, Ondra má v podstatě pravdu. Co nová verze LO, to další chyby, které se pak musí řešit vydáváním oprav. Mohl bych uvést příklady, ale namísto toho si prostudujte moje články věnované tipům atrikům v AOO/LO. Ty chyby LO bývají velmitrapné, protože jsou naprosto zjevné, evidentně prostě byly přehlédnuty při nedokonalém testování. Například zveřejnění verze 4.0 byl těžký průšvih pro Impress. Dnes už je to opraveno.
user avatar Milos Sramek
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
31. 05. 2013, 15:55:10
vďaka za odpoveď, budem sem chodiť častejšie, všeličo sa tu dá dozvedieť. V LO je bezpochyby viac chýb, ako je mi milé, to viem, len som to nikdy neporovnával s AO. Zopár chýb som aj zahlásil do bugzilly LO. Na základe tejto diskusie som si spravil aj porovnanie s AO341: Z 11 ohlásených chýb sa 6 nachádza aj v AO341. Na nejaké závery je to podľa mňa ale málo - lepšie by bolo keby neboli ani v jednom.
user avatar TiS.
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
23. 05. 2013, 18:48:27
Tak to určitě bude. Z vlastní zkušenosti se přidám. Nikdy jsem vážně neuvažoval o tom, abych přešel na LO. OO.o používám již od první verze a jsem spokojený a musím říct, že i jako náročný uživatel zejména Writeru a Draw bych se s klidem spokojil i s verzí 1.1.5.

Co mě tlačí k tomu, abych používal novější verze, je kompatibilita mezi formáty. Většina novinek jsou totiž prkotiny, které ocení obyčejný uživatel, ale pro zkušeného nemají valný význam, viz různé změny v GUI a tak. To nejdůležitější, jako je třeba opravdu kvalitní import grafiky z PDF, SVG, EPS, Corelu apod., lepší správa tabulek ve Writeru např. pomocí stylů, tak na to se kašle už mnoho let.

LO jsem zkoušel několikrát, buď klasickou instalaci nebo portable. Já nechci furt řešit, že něco funguje v té či oné verzi špatně, nechci řešit chyby. Chci mít stabilní pracovní nástroj. Od LO jsem čekal více, vlastně jsem spíš doufal, protože jsem se bál, že to dopadne tak, jak toje. Snaha o překotný vývoj vystřídala produkci kupy chyb. Děkuji, nechci, zatím tedy určitě ne.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
23. 05. 2013, 22:32:12
Vážení, děkuji vám za vaše názory. Je pravda, že LibreOffice je nepříjemně zabugovaný, což ale může být způsobeno tím, že dochází k redukci zdrojového kódu a výmazu nepotřebných částí... implementace četných vyfikundací je skvělá věc a jsem rád, že k ní dochází.

OpenOffice je samozřejmě odladěnější program (daleko) a netrpí tolika chybami. Ale technologicky už je hrozně pozadu a funkcionalitou taky.. snad to napraví nejbližší nová verze za měsíc. Čekejte další zprávy.
user avatar LuboK
Odpovědět
Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
25. 05. 2013, 13:50:43
Zostava len dufat, ze nadchadzajuca (4) verzia OO vyjde dostatocne odladena ;-)
user avatar laco
Odpovědět
Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
22. 06. 2013, 17:45:57
toľko kategorických a "zaručených" tvrdení o chybách v AOO alebo LO :D
vy ste všetci testeri?
či ste sa to len niekde dočítali a múdro píšete o "kope chýb" a "zabugovaní" a ....?
:D

mňa v článku zaujalo, že min 50 mil krát si niekto nekúpil produkt nemenovaného výrobcu ale aspoň vyskúšal niečo iné a možno časť z tej kopy pri tomto sw aj ostane
nie je podstatné koľkokrát bol stiahnutý AOO alebo LO alebo GOO alebo iná alternatíva, dôležité je, že vývoj ide vpred, že narastá povedomie o tomto sw a rúca sa impérium
v linuxe o tom vieme svoje :)

ďakujem a držím palce všetkým tvorcom týchto skvelých a často nedocenených kanc. balíčkov
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
22. 06. 2013, 19:45:31
Tak pokud provozujete radu let OO na desitkach pocitacu s desitkami uzivatelu, verte, ze na ledacos nanarazite.

Posledni, zatim (aspon jsem nepotrehl) zazitek mam s formatovanim tabulek v Impressu. Lahudka...
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
23. 06. 2013, 02:35:57
A nebude problém mezi počítačem a židlí? :-)

Jinak ale musím dát za pravdu, vždyť OO nebo Lo testujeme každý den, i já zasílám vývojářům reporty a sleduju fora atd. Určitě mám nějaký přehled a myslím, že nejsem sám.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
23. 06. 2013, 16:14:10
Ty tabulky v Impressu jsou takovy pruser, ze si dovedu i predstavit v normalni firme, ze nekdo rekne, tak to ne, zaplatme za komercni balik.

To temer nejde pouzit!

Kdyz vytvorite tabulku cca 15 x 15, tak operace s ni trvaji cele sekundy (na dost rychlem PC), to by jeste nakonec nevadilo.
Kdyz snimek s tabulkou zduplikujete, tak se nedaji bunky tabulky oramovat, respektive oramovani se nezobrazi, a kdyz zduplikujete snimek s touto vadnou tabulkou, tak se oramovani/ohraniceni zobrazi na tom nove duplikovanem snimku!!! A na nem zase nejde nove zvolene ohraniceni bunek videt, leda ji zduplikujete.

Dovedete se nekdo ku..a predstavit, jak se asi tvari moje kolegyne, kdyz musi v Impressu vytvorit pro decka jednoduche krizovky, samy vcelku bojuji s PC samotnym a do toho takto zkurvene fungujici tabulky?

To neni zadna prdel.

Zkousel jsem to v OO i LO a chovase to uplne stejne. Schvalne si to nekdo zkuste:
1. vlozit tabulku 2. barvu pozadi nastavit na "zadna" 3. Zkuste vybrat mysi radek/sloupec a nastavit okraje bunek na "mrizku". 4. Duplikujte nebo zkopirujte tabulku a zkuste pracovat dal...
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
23. 06. 2013, 17:33:57
Pane kolego :-)))) Pokud chcete v Impressu nastavovat pozadí a orámování tabulek, musíte mít tabulku vybranou jako objekt, ne jednotlivou buňku :-)

Pevně doufám, že problém je pouze v tomto.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Oprava
23. 06. 2013, 17:36:32
Ba ne, teď už vím, o co vám šlo... tak to je průser.. :-( Díky za upozornění.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
23. 06. 2013, 17:50:06
Tak ještě jednou, u duplikovaných snímků je zapotřebí do tabulky něco napsat nebo změnit její velikost, aby se změny ohraničení projevily... mám chuť to nahlásit jako bug.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Apache OpenOffice dovršil 50 milionů stažených kopií
24. 06. 2013, 08:16:23
Chyba je to v kazdem pripade. Neni prece normalni, aby uzivatel kvuliva tomu, ze uvidi okraje bunky musel porad neco dopisovat nebo mazat.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz