GSoC 2021, novinky v LibreOffice 7.2, závažná chyba Windows 10

tdf.png LibreOffice se připravuje na další akci Google Summer of Code. Sledujeme novinky v plánované verzi LibreOffice 7.2. Závažná chyba ve Windows 10 znemožňuje spustit LibreOffice. ZŠ Hluchák v Šumperku doporučuje LibreOffice.   

Google Summer of Code 2021

Stejně jako loni se i letos nadace The Document Foundation zúčastní tradiční akce sponzorované Googlem s názvem Google Summer of Code. Během ní vybraní vysokoškolští studenti, vedení mentory, plní úkol (zadaný mentorem či vlastní) ve prospěch LibreOffice. Po tu dobu mají nárok na stipendium. Výsledky GSoC se pak dostávají do finálních verzí LibreOffice.

Zájemci začnou nejprve splněním jednoduššího úkolu (tzv. Easy Hacku), čímž prokážou schopnost programování a porozumění zdrojového kódu. Požaduje se znalost C++, Pythonu. Bližší info k dispozici na wiki nadace. Příjem přihlášek pro letošní ročník startuje 29. března 2021.

Nikdy v historii se akce GSoC pro LibreOffice neúčastnil žádný český student. Je tak příležitost tento stav napravit a dokázat, že Česká republika je skutečně vývojářskou, uživatelskou a překladatelskou velmocí LibreOffice. Zvláště v těchto těžkých časech je to pro studenty výzva, jak přispět do mimořádně zajímavého a dynamického projektu, a získat tak zajímavé stipendium.

Píší o LibreOffice: Linux Mint CZ

Sledujeme stránky, které píší o LibreOffice. Zásluhou redaktora s nickem Labeent se stránka Linux Mint CZ po pěti letech vrátila před rokem k LibreOffice a na svém webu o něm příležitostně informuje, často s odkazem na naši stránku. Naposledy tu nedávno vyšel článek o instalaci LibreOffice v této oblíbené linuxové distribuci.

LibreOffice 7.2: Zobrazení šablon v seznamu

Novinkou v LibreOffice 7.2 bude zobrazení šablon ve Správci šablon v podobě seznamu. Díky tomu bude možné šablony třídit podle určitých kritérií (například kategorie, názvu, velikosti). Okno samozřejmě i nadále bude poskytovat všechny možnosti okna stávajícího, tedy například import a export šablon či, nově od verze LibreOffice 7.1, rychlý přístup k dalším šablonám prostřednictvím tlačítka Rozšíření. O novince informuje česká komunita LibreOffice na své facebookové stránce. V příspěvku můžete vidět animaci o použití této nové funkce.

Zobrazení seznamu ve Správci šablon Zobrazení seznamu ve Správci šablon

LibreOffice 7.2: Zvýraznění filtrovaných řádků

Další novinkou, na kterou se můžeme těšit v LibreOffice 7.2, bude barevné zvýraznění filtrovaných řádků v Calcu. Pokud v sešitě použijete automatický filtr, označí se čísla filtrovaných řádků modře. Uvidíte tak snadno, jakých řádků se filtrace týká. Názornou animaci můžete vidět na facebookové stránce české komunity LibreOffice.

Zvýraznění filtrovaných řádků Zvýraznění filtrovaných řádků

Závažná chyba Windows 10 rozbíjí LibreOffice

Aktualizace Windows 10 s označením KB5000802 má zásadní dopad na LibreOffice. Po instalaci této chybné aktualizace nelze LibreOffice spustit (a jsou hlášeny i další problémy, například s tiskárnami). Informuje o tom česká komunita LibreOffice na svém facebookovém profilu. Problém hlásil uživatel vašek v poradně LibreOffice. Řešení přináší vývojářský portál LibreOffice, kde se od Romana Kuzněcova dozvíte, jak tuto nechtěnou aktualizaci odstranit, respektive přebít opravou, kterou Microsoft vydal, ovšem pouze jako volitelnou (!).

Chybová hláška ve Windows 10 Chybová hláška ve Windows 10

ZŠ Hluchák, Šumperk, doporučuje LibreOffice

Základní škola Hluchák v Šumperku 6 let používá LibreOffice. Zmiňuje to ve svých odpovědích na dotazník o používání tohoto kancelářského balíku. LibreOffice doporučuje na svém webu, kde lze též nalézt i krátké instruktážní video pro instalaci LO. LibreOffice používají žáci i učitelé, celkem na 100 počítačích (plus domácnosti), a to na Windows i Linuxu. Vedle těchto dvou exemplárních příkladů svobodného softwaru ještě využívají (a doporučují) e-mailový klient Mozilla Thunderbird. (A pro konferenci nepoužívají Microsoft Teams, ale Zoom. Ten však není svobodný ani open-source. Doporučujeme platformu Jitsi, s níž máme dobré zkušenosti, případně lze další alternativy nalézt na stránce alternativo.net.)

zs_sumperk.png

Informace byly získány prostřednictvím dotazníku nadace The Document Foundation. Autorem je Zdeněk Crhonek, dotazníky zveřejňuje Stanislav Horáček. Odpovědi na dotazník lze nalézt na wiki stránce, souhrn pak na stránce LibreOffice.

Budiž tento přístup příkladným i pro ostatní školy a důkazem, že lze ve školním prostředí bez problémů využívat svobodný software, namísto obav a pohodlnosti přiučit se něčemu novému. Základní škola skutečně neslouží jako vzdělávací centrum vybraných produktů jedné komerční firmy.

Přehled aktualit připravujeme s českou komunitou LibreOffice. Sledujte stránku na FacebookuTwitteru.

Komentáře

user avatar z
Odpovědět
GSoC 2021, novinky v LibreOffice 7.2, závažná chyba Windows 10
22. 03. 2021, 08:31:38
Hledáme příklady nasazení LibreOffice ve školách, úřadech, firmách, spolcích apod. Používáte LibreOffice ve větším měřítku? Dejte nám vědět, rádi vaše zkušenosti zveřejníme: https://cs.libreoffice.org/discover/who-uses-libreoffice/odpovedi-na-dotaznik/
user avatar Mik
Odpovědět
GSoC 2021, novinky v LibreOffice 7.2, závažná chyba Windows 10
22. 03. 2021, 10:58:10
Shodou okolností jsem v době vydání KB5000802 indstaloval 7.1.0 a divil jsem se, že při náhledu dokumentu tlačítko plus náhled oddalovalo a tačítko mínus přibližovalo. Chybička se vloudila, říkal jsem si, a čekal na 7.1.1. Jenže se to opakovalo. Užuž jsem to chtěl nahlísit jako bug, když jsem si přečetl tento článek a vadnou KB přežehlil (aktuálně KB5001648). A vida tlačítka plus a mínus se chovají tak, jak by se od nich očekávalo.
Takže chybička se vloudila, ale ne u Libreoffice. Dík za zprávu.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz