LibreOffice 4.2: Důraz na rychlost a kompatibilitu, vylepšená integrace s Microsoft Windows

LibreOffice Organizace The Document Foundation oznámila vydání LibreOffice 4.2, nové hlavní verze vhodné obzvláště pro nadšence a vizionáře – „early adopters“, která je pro nejlepší svobodný kancelářský balík dalším významným krokem vpřed.  

Berlín, 30. ledna 2014 (tisková zpráva) – Organizace The Document Foundation oznámila vydání LibreOffice 4.2, nové hlavní verze vhodné obzvláště pro nadšence a vizionáře – „early adopters“, která je pro nejlepší svobodný kancelářský balík dalším významným krokem vpřed. LibreOffice 4.2 přináší četná vylepšení v oblasti výkonu aplikace a kompatibility dokumentů, která se projeví ve všech instalacích, ale zejména je ocení pokročilí a podnikoví uživatelé. Navíc je balík lépe integrován se systémem Microsoft Windows.

V programu Calc byl zásadním způsobem přepracován zdrojový kód, což má za následek výrazné zvýšení rychlosti při práci s rozsáhlými daty (především při výpočtu hodnot v buňkách a načítání velkých a komplexních sešitů XLSX). Nový volitelný interpret vzorců umožňuje provádět paralelní výpočty na grafickém procesoru (GPU) s využitím standardu OpenCL. Tyto výpočty fungují nejlépe s technologií Heterogeneous System Architecture (HSA), kterou disponuje například nový procesor AMD Kaveri APU.

Významně byla také vylepšena kompatibilita s dokumenty formátu Microsoft OOXML, zvláště s DOCX, či se zavedeným formátem RTF. Doplněn byl nový filtr pro import dokumentů programu Abiword, či možnost načítání prezentací z Apple Keynote.

LibreOffice 4.2 nabízí dvě specifická vylepšení pro firemní uživatele: zjednodušený dialog pro vlastní instalaci, který snižuje riziko chyb, a schopnost centrálně spravovat a zamykat nastavení pomocí nástrojů Group Policy Objects a Active Directory. Všech uživatelů se týká lepší integrace se systémy Windows 7 a 8, na hlavním panelu se nyní náhledy otevřených dokumentů seskupují podle aplikace a zobrazuje se zde seznam posledních dokumentů.

Pokročilým a podnikovým uživatelům přijde vhod nové okno Expertní nastavení, jež bylo přidáno do dialogového okna Možnosti.

LibreOffice 4.2 přináší novou úvodní obrazovku, která je přehlednější, lépe využívá prostor (a to i na netboocích) a zobrazuje náhledy posledních dokumentů.

K dispozici je nyní mobilní aplikace Dálkové ovládání prezentace pro iOS, jež doplňuje již existující Dálkové ovládání prezentace pro Android. Díky této aplikaci je možné na obrazovce zařízení iPhone prohlížet a spouštět prezentace otevřené na notebooku. Aplikace momentálně prochází procesem ověření ze strany Apple a bude oznámena, jakmile se stane dostupnou v iTunes Store.

LibreOffice 4.2 je prvním otevřeným balíkem, který ve verzi pro Windows obsahuje nový nástroj pro zpřístupnění vyvinutý IBM (založený na IAccessible2). V tomto vydání je považován za experimentální, ale v další hlavní verzi nahradí zastaralý systém zpřístupnění založený na Javě.

Významné úpravy jsou nadále prováděny v uživatelském rozhraní LibreOffice, dosud 70 % dialogových oken bylo převedeno na moderní formát a vylepšeno. Toto vydání obsahuje také nový hezký motiv „plochých“ ikon nazvaný Sifr a aktualizovanou sadu výchozích stylů dokumentů.

Všechny nové a vylepšené vlastnosti LibreOffice 4.2, včetně těch, které zde nebyly popsány, jsou shrnuty na webové stránce: https://www.libreoffice.org/download/4-2-new-features-and-fixes/.

Poznejte komunitu

Začátkem února se komunita LibreOffice zúčastní konference FOSDEM 2014 v Bruselu, kde budou vývojáři prezentovat v sekci Open Document Editors DevRoom nejnovější špičkové technologie použité v LibreOffice, a další dobrovolníci se budou setkávat s příznivci svobodného softwaru v kiosku LibreOffice.

Začátkem března bude The Document Foundation prezentovat LibreOffice 4.2 na veletrhu CeBIT v Hannoveru: Hala 6, stánek H14.

Stažení LibreOffice

LibreOffice 4.2 je možné stáhnout na stránce: http://cs.libreoffice.org/download/. Rozšíření jsou dostupná na stránce: http://extensions.libreoffice.org/extension-center.

Podpořte The Document Foundation

Uživatelé LibreOffice, příznivci svobodného softwaru a členové komunity mohou The Document Foundation podpořit finančním darem na http://donate.libreoffice.org/cs/. Získané peníze budou použity na rozvoj infrastruktury a na marketingové aktivity ke zvýšení informovanosti o projektu, a to jak na globální, tak na místní úrovni.

Díky úsilí mnoha překladových projektů je tato tisková zpráva dostupná také v angličtině, arabštině, holandštině, francouzštině, galicijštině, němčině, italštině, japonštině, brazilské portugalštině, slovinštině, španělštině a turečtině na těchto stránkách: http://blog.documentfoundation.org/libreoffice-4-2/. Postupně budou přidávány také další překlady.

Odkaz na blog The Document Foundation: http://blog.documentfoundation.org/

O nadaci The Document Foundation (TDF)

The Document Foundation je otevřená, nezávislá, samosprávná a meritokratická organizace, jež navazuje na desetiletou práci komunity kolem balíku Open­Office.org. Za vznikem TDF stála myšlenka, že pouze nezávislá nadace vytvoří nejlepší prostředí pro tvorbu svobodného kancelářského balíku tím, že spojí úsilí firemních a dobrovolných přispěvatelů. TDF je otevřená pro každého jednotlivce, který souhlasí s jejími hodnotami a podílí se na jejích aktivitách, a vítá firemní partnery, kteří mohou například podporovat jednotlivce pracující spolu s ostatními přispěvateli komunity. TDF měla k 1. lednu 2014 přes 190 členů a přes tři tisíce dobrovolníků a přispěvatelů po celém světě.

Kontakty pro média

Florian Effenberger (poblíž Mnichova, Německo, UTC+1)
Telefon: +49 8341 99660880 - Mobil: +49 151 14424108
E-mail: floeff@documentfoundation_org

Charles H. Schulz (Paříž, Francie, UTC+1)
Mobil: +33 6 98655424 - E-mail: charles.schulz@documentfoundation_org

Eliane Domingos de Sousa (Rio de Janeiro, Brazílie, UTC-3)
E-mail: elianedomingos@documentfoundation_org - Skype: elianedomingos

Italo Vignoli (Milán, Itálie, UTC+1)
Mobil: +39 348 5653829 - E-mail: italo.vignoli@documentfoundation_orgSkype: italovignoli - GTalk: italo.vignoli@gmail_com

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 4
 

Komentáře

user avatar zvedavec
Odpovědět
LibreOffice 4.2: Důraz na rychlost a kompatibilitu, vylepšená integrace s Microsoft Windows
30. 01. 2014, 21:57:00
"zamykat nastavení pomocí nástrojů Group Policy Objects a Active Directory."

Tak toto by pro mne byl asi dost velky impuls ci minimalne namet na uvahu o prejiti z AOO k LO, urcite zkusim info najit na webu sam, ale kdyby nekdo vedel neco blizsiho, uvitam info.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
LibreOffice 4.2: Důraz na rychlost a kompatibilitu, vylepšená integrace s Microsoft Windows
31. 01. 2014, 06:20:06
Very cool. Bez nějakých "keců o ničem" stručně shrnuty novinky aktuální verze.
user avatar LuboK
Odpovědět
Dobre, ale...
31. 01. 2014, 15:26:41
Ked v tejto verzii chcem vyskusat Base s pouzivanim Firebird databazy, je potrebne zapnut experimentalne funkcie.
Po zapnuti exp. funkcii mi vsak zasa v Calcu neide tlacidlo zlucit a vycentrovat bunky :-(
Vyskusane na 2 PC s Win7 64bit, LO 4.2.0.4
Viem, ze LO 4.2 nie je produkcna verzia, zato ju este len skusam. Viete niekto overit a pripadne nahlasit do buglistu?
Dik.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Dobre, ale...
31. 01. 2014, 16:42:40
Je mi líto, u mě vše OK, jak na Linuxu, tak ve Windows. Nemáte problém s nastaveným profilem?
user avatar LuboK
Odpovědět
Re:Re:Dobre, ale...
31. 01. 2014, 17:26:58
Mozno je problem s profilom. Da sa nejako rozumne profil vymazat? Ono, ked jednu verziu odinstalujem, novu nainstalujem, stale to v profile nieco zanecha. Uz som na tychto pc urobil takyto "upgrade" niekolkokrat.
user avatar LuboK
Odpovědět
Re:Re:Re:Dobre, ale...
31. 01. 2014, 19:03:37
Vuala :-) uz to ide. Hladat v profiloch bolo dobre nakopnutie.
Dik.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
redakce OpenOffice.cz

redakce OpenOffice.cz

redaktoři OpenOffice.cz

 

Public Relations

Jak si zabezpečit servery?

DNSSECPokud chce moderní člověk plně využívat to, co mu virtuální svět internetu nabízí, musí se stále více orientovat na bezpečnost. Musí činit kroky, jež ho ochrání před riziky, jež se právě na této síti skrývají a dnes a denně uživatele ohrožují.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz