Obecné změny
Nejvýraznější změna, kterou si všimne každý uživatel při prvním spuštění aplikace, se týká ikon. Výchozí ikonová sada pro systém Windows je Colibre, pro desktopové prostředí Gnome na Linuxu pak Elemenary. Dále byly odstraněny sady Oxygen a Industrial, protože neměly podporu pro SVG. Náhradou je nová sada ikon Karasa Jaga, která na sadu Oxygen navazuje. Uživatelé, kteří i přesto mají zájem o sadu Industrial, si ji mohou nainstalovat prostřednictvím rozšíření.
Nové
sady ikon Karasa Jaga a Colibre
Další, byť méně zřetelnou změnou hned při spuštění aplikace je, že v případě chybějícího běhového prostředí JRE je ve Windows uživatel informován o vyžadované bitové verzi JRE.
Na Linuxu využívají dialogová okna prostředí GtK3. (Připomeňme, že dlouhodobým záměrem je přepsání LibreOffice do frameworku Qt.)
Nový systém nápovědy
Patrně nejvýraznější a možná nejkontroverznější změnou, jež postihla novou verzi LibreOffice, je nový systém nápovědy. Vestavěný systém byl zcela opuštěn a nyní se nápověda spouští ve webovém prohlížeči. (Stále však jde o soubory nainstalované spolu s aplikací, čili nápověda je stále dostupná i bez připojení k internetu.) Uživatelé tak mají k dispozici jednotné prostředí pro lokálně instalovanou nápovědy i pro její online verzi. V té lze nyní použít kolaterální filtrování (bližší informace o jeho použití zde) a budou zde k dispozici i videa – bližší info najdete v článku Stanislava Horáčka. S. Horáček je redaktor naší redakce, člen nadace The Document Foundation, vede český lokalizační tým a podílel se na opravě chyb online nápovědy v souvislosti s novou verzí.
Aktuální podoba lokální nápovědy
Změna systému nápovědy je docela výrazným zásahem, který, jako všechny velké změny, přináší pozitivní i negativní ohlasy. Mezi negativní lze připomenout, že nyní nefunguje rozšířená tooltipová nápověda, která se aktivovala pomocí nabídky Nápověda | Co je toto?. Pole Rozšířené tipy v okně Možnosti tak nyní postrádá smyslu.
Práce s grafikou
V LibreOffice 6.1 bylo změněno nakládání s obrázky a grafikou. Za tímto účelem byl starý grafický manažer nahrazen novým (podrobnosti čtěte v blogu Tomaže Vajngerla).
Při vkládání obrázku je uživatel dotázán, zda jej chce otočit podle metadat (EXIF).
Při opakovaném ukládání dokumentů se velikost souborů zvětšovala, protože se ukládaly záložní verze vložených obrázků. V Expertním režimu můžete po vyhledání položky addreplacementimages určit, zda se tyto obrázky budou vkládat či nikoliv.
Určení způsobu nakládání se záložními
kopiemi obrázků
Byl změněn způsob nakládání s obrázky v případě, že již není dostupný obrázek s unikátním ID, s nímž systém vnitřně stále ještě pracuje (bližší informace v blogpostu Tomaže Vajngerla).
Starý způsob vkládání externího obrázku (jako odkaz) byl nahrazen novým (čtěte v blogu od stejného autora) – jedná se o změnu na úrovni kódu, uživatel si změny nevšimne.
Oproti předchozí verzi LibreOffice se výrazně urychlilo načítání souborů *.ooxml
a starých binárních
formátů Microsoftu, jestliže obsahovaly vložené obrázky. Ty jsou nyní načítány „na vyžádání“, nezpomalují tak načtení
celého souboru. (Bližší info v blogu Mikoše Vajny.)
Dokumenty lze nyní podepisovat pomocí protokolu ECDSA.
Writer
Tooltipové informace, které se zobrazovaly při editaci záznamu změn, jsou nyní volitelné. Vypnout je můžete v okně Možnosti, v části Writer. Rovněž se nezobrazují, pokud je pole Sledování změn v nabídce Zobrazit nezaškrtnuté.
Volitelné zobrazení tooltipových
informací při revizi
Do kontextové nabídky byla vložena sada základních stylů.
Do nabídky záhlaví a zápatí byly přidány položky pro vkládání čísla aktuální stránky i celkového počtu stránek.
Posloupnost ideogramů lze nyní vymazat jedním stisknutím klávesy Backspace.
Pro tradiční čínštinu je nyní podporován vertikální formát ruby. Toto písmo je možno exportovat i do
formátu *.docx
.
Komentáře s reverzním textem (textem plynoucím zprava doleva) jsou korektně ukládány do formátu
*.doc
.
Dialog pro číslování kapitol umožňuje číslovat kapitoly přes více řádků.
Číslování nadpisů kapitol přes více
řádků
Desetkrát byla urychlena konverze mezi *.odt
souborem a souborem *.xhtml
.
Do Writeru lze přidávat certifikované podpisy. Slouží k tomu nabídka Vložit | Podpisový řádek. V okně, které se otevře po kliknutí na tuto položku nabídky, vyplňte jméno, pozici a e-mailovou adresu (vše nepovinné). Následují dvě zaškrtávací pole, jejichž význam je jasný již z názvu, tedy Podepisující může přidávat komentáře a Zobrazit na řádku datum podpisu.
Příprava podpisového řádku
Poté se do stránky na místo kurzoru vloží grafika s podpisem. Po kliknutí pravým tlačítkem na tento podpis můžete vybrat položku Podepsat podpisový řádek. Zobrazí se další okno s nápovědou, kterou jste mohli určit v okně Podpisový řádek, dále s možností vložit jméno a vybrat příslušný certifikát.
Úprava podpisového řádku
Podepsaný podpisový řádek
(https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/6.1)
Značných změn doznal export do formátu *.epub
. Vylepšena byla podpora pro odkazy,
obrázky a tabulky, stejně tak i pro vkládání znaků (užitečná funkce, kterou lze najít i ve Writeru), dále pro
vkládání metadat, zápatí a další. Export nyní podporuje překryvné obrázky, vertikální písmo a ruby text. Pro bližší
informace navštivte blog Mikloše Vajny.
Exportní dialog pro formát EPUB
Změn doznala i hromadná korespondence. Při vložení databázových polí s prázdnou hodnotou se odstavce s těmito poli skryjí. Toto chování lze přenést i do kompatibility importu pro Microsoft Office.
Skrytí odstavců databázových polí s
prázdným obsahem
Řadové číslovky byly přeloženy do více jak 30 jazyků.
Lokalizace řadových číslovek v
číslovaných seznamech
Pro import a export z/do formátu *.docx
se podporují styly číslovaných nadpisů.
Impress a Draw
Bylo opraveno chování organizování závorek při přepnutí z CTL na RTL. Směr psaní se nyní zohledňuje nikoliv vůči obsahu, ale samotnému směru psaní.
Byly přidány další styly kresby a vylepšeny stávající.
Ukázka aktuálních stylů kresby v Draw a
Impressu
Draw
Nabídkový pruh byl přeorganizován. Přibyla v něm položka Stránka.